metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Skupina Kryštof na Motorfestu | foto: Marek Podhora, MAFRA

Chceme Kryštof a Guettu s Bieberem

  9:32
V červnu a červenci si lidé v Česku na YouTube přehrávali mnohé, jen dva interpreti jsou v ­první desítce po oba měsíce.

Nedávno obletěla svět zpráva, že nejsledovanějším videem na serveru YouTube už není korejský raper Psy a ­jeho Gangnam Style. Předhonil ho americký raper Wiz Khalifa se zpěvákem Charliem Puthem se svým klipem k­písni See You Again, který je poctou tragicky zemřelému herci Paulu Walkerovi známému ze série Rychle a ­zběsile.

Seznam nejvyhledávanějších skladeb a klipů na tomto serveru se vede i za Česko. A­ velmi dobře si v něm vedou i domácí interpreti – v červnu byla na prvním místě píseň Mě snad jebne od Jarka Nohavici následovaná novým singlem kapely Kryštof s názvem Šňůry. Třetí byli David Guetta s Justinem Bieberem se svým hitem 2U.

A červenec? „V první desítce se udržely jen dvě písničky, v jiných měsících jich bývá asi polovina, i když pořadí se mění,“ říká Daniela Chovancová z agentury Havas, která u nás zastupuje společnost Google, pod kterou hudební web spadá. Těmi dvěma skladbami jsou Šňůry od Kryštof a 2U od Guetty s Bieberem. Vede opět Čech, zabodoval Ben Cristovao a­jeho Program. „Na popředí zájmu ve vyhledávání na YouTube byly i v červenci zesnulé celebrity Barbara Weldens a Chester Bennington,“ dodává Chovancová.

Samotný server má takzvaná videa, která trenduje. „Ty divákům nabízejí obsah, jehož oblíbenost roste. Některé trendy lze snadno předpovědět, například v případě nových skladeb oblíbených interpretů nebo upoutávek na nové filmy. Jiné zase mohou být poměrně nečekané, například u virálních videí. Snažíme se doporučovat videa, u ­kterých je pravděpodobné, že zaujmou širokou škálu diváků,“ upřesňuje Daniela Chovancová. Seznam oblíbených videí je aktualizován přibližně každých 15 minut. S ­každou aktualizací se mohou videa v seznamu pohnout nahoru, dolů, nebo zůstat na stejné pozici. „Při posuzování přistupujeme ke všem kanálům stejně a žádné autory neupřednostňujeme. Umístění na kartě Trendy si nelze zaplatit. Přesné podrobnosti našich algoritmů ale nemůžeme prozradit, abychom zabránili možnosti zneužití,“ doplňuje pravidla.

U trendů je důležitý počet zhlédnutí, a to především jeho nárůst. Také je podstatné, odkud zhlédnutí přicházejí, a ve hře je ještě celá řada dalších faktorů. Video, které má v daný den nejvyšší počet zhlédnutí, tak nemusí být nutně jedničkou na kartě Trendy, a videa s vyšším počtem zhlédnutí se mohou zobrazovat níže než videa, která zhlédlo méně diváků.

A co si letos v létě poslechnete vy?

Despacito

Zakazovaný i parodovaný hit letošního léta láme rekordy, ale budí i rozpaky

Poprvé zazněl letos v lednu v ­podání dua portorikánských umělců Luise Fonsiho a Daddy Yankeeho. Řeč je o ­hitu Despacito. Ve španělsky zpívané písni, která v překladu znamená „pomalinku“ se zpívá o plánu muže, jak se pomalu přiblížit k dívce.

Originál a jeho remix s Justinem Bieberem se staly nejsledovanější skladbou všech dob s více než 4,6 miliardy přehrání na hudebních streamovacích platformách. Oficiální videoklip písně je na YouTube třetím nejsledovanějším, předstihl i Bieberovo dlouho vítězné Sorry.

Devětatřicetiletý zpěvák Fonsi byl úspěchem své skladby zaskočen. „Chtěl jsem jenom, aby lidi tančili,“ řekl o ­nečekaném celosvětovém hitu, který se dostal na první místo hitparád v pětatřiceti zemích včetně Velké Británie. Možná se brzy stane nejhledanější písní na YouTube, a pořadí se tak bude znovu měnit.

Budí ale emoce. V Malajsii například musely originální verzi písně stáhnout státní rozhlas a televize, protože muslimská většina označila jeho text za obscénní. Ministr komunikace Salleh Said Keruak však zdůraznil, že populární píseň mohou nadále uvádět soukromé stanice i internet, zákaz se netýká ani remixu skladby s Justinem Bieberem.

Nedávno ji také použil venezuelský prezident Nicolás Maduro pro svou kampaň. Do úspěšné písně přidal vlastní text a použil ji na svém politickém shromáždění. Maduro prosazuje ve své zemi změny ústavy, jeho kritici ale tvrdí, že chce jen posílit svou moc a směřuje zemi k diktatuře. Proti tomuto použití se ohradil Fonsi na Instagramu: „K čemu ale moje píseň není určená, je politická propaganda a manipulace s lidmi,“ napsal jeden z autorů.

Úspěch písně se nevyhnul ani Česku. V červnu byla šestá mezi nejpřehrávanějšími písněmi. „Velký zájem o ni pořád je. Sice v červenci už není v první desítce, ale na přední místa v množství vyhledávání se dostaly covery a­ parodie,“ dodává Daniela Chovancová z agentury Havas zastupující v Česku Google. Jednou z takových parodií je i Despacito Kovy od známého českého youtubera, právě tato skladba byla i­ v ­trendovaných, tedy doporučovaných videích na serveru YouTube.

K dalším v ­Česku přehrávaným verzím skladby se řadí i­„Pos*al si to“ z­kanálu s názvem Poď na mochito. Dobře si v počtu zhlédnutí vede i­ verze zpěváka Justina Biebera, která podle mnohých skladbě otevřela dveře do „anglicky mluvícího světa“ a přiživila její boom i­ počet zhlédnutí po světě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek