Před pár lety zaujali majitelé bytů v jednom švýcarském domě tím, že odsouhlasili zákaz kouření nejen na balkonech, ale také v bytech. Jak to kontrolují, to se zpráva nezmiňovala. Podobné nařízení, vztahující se ale jen na balkonové cigaretové vykuřování, si odhlasovala společenství vlastníků jednotek domu v městské části Praha 20.
Myslete na to, že jsou to společné prostory
Blížící se léto a pěkné počasí můžou lákat k nejrůznějším balkonovým aktivitám, ale i ty mají svá omezení. „O to větší pro ně ale může být překvapení, že ho nemohou využívat tak, jak původně zamýšleli. Balkon totiž patří mezi společné prostory domu a vztahují se na něj ustanovení a pravidla pro užívání společných prostor,“ upozorňuje Lucie Starovičová za server Bezrealitky.
To znamená, že lodžie či balkon podléhají pravidlům jako chodby či sklepní prostory. Existuje však určité vymezení pro „společné prostory“. To platí u bytů, které byly postaveny a prodány po 1. lednu 2014. Tady se to na balkony nevztahuje. Záleží ale na tom, zda vlastník budovy nevymezí vlastní pravidla.
Buďte slušní, nahlaste se sousedům sami
Teoreticky lze tedy na „novém“ balkoně dělat cokoli. I když majitel domu nebo vlastníci nějaká omezení stanoví, lze se v případě, že nadšený soused-grilovač působí na balkoně, řídit ustanovením občanského zákoníku. V paragrafu 1013 se totiž praví: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku,“ praví ustanovení paragrafu.
Bezesporu se vyplatí, když se váš balkon stane grilovacím rájem jen občas, a nic nezkazíte, když sousedy předem upozorníte. Každopádně, také kvůli bezpečnosti, vypustíte do okolí méně pachů z elektrického či plynového grilu, než když připravujete pochoutky na dřevěném uhlí.
Pilno na lince 150
|