metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 8 fotografií v galerii
Míla Fürstová do Anglie odcházela ve 20 letech. | foto: Archiv M.FMetro.cz

Křídla maluje orlům u dálnic i na desku kapely Coldplay

  7:29
Míla Fürstová je jednou z mála českých umělkyň, které úspěšně působí v zahraničí. Před několika dny se na skok vrátila do Česka, aby některé z reklamních orlů u dálnic, jež tu stojí od devadesátých let, přeměnila pomocí speciálního tisku v umělecká díla.

„Vzhledem k tomu, že vidím Mattoniho orla jako takový svůj výtvarný návrat do Čech, chtěla jsem, aby téma návratu bylo centrální i v orlu samotném,“ říká pro deník Metro Fürstová, která se u laické veřejnosti proslavila spoluprací s britskou kapelou Coldplay. Té navrhla obal alba The ghost stories s ikonickými křídly.

Jaká byla cesta od tuzemské studentky k uznávané britské výtvarnici?
Zásadní roli na ní hrály a hrají tři základní ingredience. Mé odpracované hodiny jsou tou první. V Anglii se říká, že se člověk v něčem stává expertem, pokud tím stráví minimálně deset tisíc hodin. A přestože jsem na svých grafikách strávila víc než to, pořád je co se učit.

A ostatní ingredience?
Druhá, a myslím ještě důležitější, je láska k tomu, co dělám. Už odmalička jsem toužila být výtvarnicí a i teď mi každý den dává smysl věnovat se tomu, co mě tak bytostně naplňuje. Takže bez lásky to prostě nejde. Třetí ingredience na mé cestě je štěstí. No a jemu se každý den snažím pomoci najít ke mně cestu tím, že mu vyplétám lávky z těch předešlých dvou ingrediencí.

Nyní se o vás mluví v souvislosti s orly. Co vás přesvědčilo, abyste se zapojila do jejich proměny?
Vždy když se vracím do Čech a na dálnici míjím orla, říkám si, že už jsem doma. Orli jsou velmi unikátní surrealistický počin v krajině. Líbí se mi, že jde o symbol letu, a tudíž i symbol svobody a snění. Zároveň mě přitahuje jejich teatrální drama a to, jak výrazně se mění v krajině skrze nejrůznější změny světla, a i to, jak jsou nasvíceni v noci, jako takový maják pro ty, kteří jsou na cestě. Kromě toho, že mě tento projekt nesmírně přitahoval z výtvarné stránky, hrálo velkou roli v mém rozhodnutí ho přijmout i to, že poté, co se moje výtvarná dráha posledních dvacet let odehrávala téměř výhradně ve Velké Británii a v zahraničí, jsem teď chtěla dát něco zpátky do Čech.

Od poloviny června máte samostatnou výstavu v Londýně. Chystáte nějakou i v Česku?
Moje výstava v Galerii Emse Fine Art se v překladu jmenuje „Všechny řeky, které skrze mě plynou“. Je to výstava prezentující práce za poslední tři roky. Tematicky jsem se v ní odloučila od své kapitoly dvouleté spolupráce s Coldplay a soustřeďuji se v ní na vlastní tvorbu, v jejímž centru je téma řeky. Tu používám jako metaforu pro tok lidského života, tok lásky a tvořivosti. Letos v listopadu chystám výstavu v Praze, konkrétně v Galerii Miro k příležitosti premiéry celovečerního dokumentu režiséra Petera Hirjaka Míla Fürstová: Wings For Coldplay.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek