„Rád sportuji a soutěžím, baví mě jezdit na kole a lyžovat,“ říká osmnáctiletý epileptik Honza. Současně jedním dechem přiznává, že kvůli epilepsii musel nyní absolvovat operaci, vynechal proto během uplynulého víkendu vodácký triatlon určený pro lidi s touto nemocí. „Lékaři ze specializovaného oddělení v pražské Fakultní nemocnici Motol mi chirurgicky odstranili v mozku ložisko, které bylo zdrojem záchvatů,“ svěřuje se Honza a těší se, že příští rok absolvuje trojboj opět jako aktivní účastník.
Překvapí v každém věkuEpilepsie je neurologické onemocnění s opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů.
|
Pro každoroční účastníky triatlonu, jehož organizátorem je spolek Epistop, nebývá setkání jenom sportovním zážitkem. Mají možnost setkávat se s odborníky ze specializovaných pracovišť nemocnic, součástí bývá například kurz první pomoci při epileptickém záchvatu. Lidé často netuší, jak by taková pomoc měla vypadat. Zkoušejí nemocného křísit vodou nebo profackovat. „Zažité jsou i mýty, že musíme člověku vložit něco mezi zuby, aby si neprokousl jazyk,“ upozorňuje Martin Kudr z Kliniky dětské neurologie pražské motolské nemocnice. Nejdůležitější je z blízkosti nemocného odstranit vše, čím by se mohl poranit, a případně přivolat lékařskou pomoc.
Mezi časté mýlky patří, že epileptici by se neměli tělesně namáhat a sportovat. Pravidelné sportování je pro ně naopak přínosné. „U většiny pacientů cvičení lehce snižuje počet záchvatů,“ potvrzuje lékařka Jana Zárubová, specialistka na epilepsii. „Vyhnout by se ale měli sportům odehrávajícím se ve výškách, jako je parašutismus nebo horolezectví,“ říká Zárubová.
Epilepsii nelze léky potlačit asi u třetiny pacientů, ale je možná operace. Ročně ji podstoupí přes sto pacientů, úspěšnost zákroků je kolem 60 procent.