Jeden z nejjižnějších řeckých ostrovů je teď ideálním místem pro dovolenou. Chcete-li si vychutnat tichou a klidnou dovolenou a zažít pocity ne nepodobné těm, když bylo pusté centrum Prahy, máte šanci. Z Prahy je Kos dosažitelný letadlem za přibližně dvě a půl hodiny. Je velká pravděpodobnost, že vaše letadlo bude jedno z mála, která tu zatím přistávají. V obvyklé nevirové sezoně tu přistává kolem šedesáti letadel denně. Teď je nebe nad Egejským mořem o poznání klidnější.
Co je dobré vědět
|
Hotelů, které už přivítaly turisty, není zatím moc, lehátka na severních i jižních plážích ostrova jsou v podstatě vylidněná. Největší „nával“ na nich zatím zajišťují o víkendech obyvatelé ostrova, k nim se postupně přidávají Evropané.
Všechno je tady na dosah ruky. Vedle koupání si můžete zajít nebo zajet do romantické vesničky Zia na severním úpatí zdejšího „pohoří“ (nejvyšší bodem je hora Dikaios, 846 metrů nad mořem). Kromě toho, že je to vstupní brána do přírodního parku a že je odtud nejlepší výchozí bod pro pěší výlet na vrcholky zmíněné hory, se tu také báječně najíte. Navíc večerní posezení na terase restaurace Olympia 2 nabídne ten nejkýčovitější západ slunce na ostrově. Nachomýtnete-li se také k tomu, že místní mladík obřadně a v pokleku požádá svou milou o ruku, získáte pocit, že když tohle nerežíroval americký Hollywood, tak alespoň indický Bollywood…
Výhodou Kosu je, že se dá obejít během týdenní dovolené i pěšky (pobřeží měří kolem 112 kilometrů), ale když si půjčíte bicykl (podrobnosti v boxu), není problém projet si v klidu ostrov během jednoho dne. Řekové tady tento druh pohybu, vedle autopůjčoven, podporují. V této době je tu slabý provoz, na silnicích vás nikdo troubením neobtěžuje a navíc domácí obyvatelé jezdí tak trochu jako Rudolf Hrušínský ve střediskové vesničce. Kochají se.
To, co je na Kosu nejpřitažlivější, kromě pláží, je jeho historie. I to je důvod, proč sem na pár dní zavítat. Vládci Středomoří se tu docela střídali, architekturu i styl života přijímali ostrované nejdřív od Atéňanů, pak tady poroučel Makedonec Alexander Veliký, po něm Egypťané, Římané, námořníci z Benátek, johanitští křižáci. Čtyři století tu měli trvalé bydliště Turci, od roku 1912 do druhé světové války Italové. Na čas je vystřídali Němci. Od roku 1948 vlaje nad Kosem (definitivně) modro-bílá vlajka.
Tipy na výlety
|