metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 2 fotografie v galerii
Foto Washingtona a Fanning z premiéry Muže v ohni | foto: FALCON

RECENZE: Fuqua a Washington opět servírují divákům krvavou, zároveň však poetickou řežbu

  9:54
Ve třetím filmovém pokračování akční série Equalizer se naposledy vrací bývalý agent CIA Robert McCall. Maso do mlýnku tentokrát nachází ve slunné Itálii.

Režisér Antoine Fuqua a herecká legenda Denzel Washington. Tahle dvojka má za sebou několik úspěšných filmových zářezů. Nejpamátnějším je bezesporu krimi thriller Training Day z roku 2001, který to dotáhl i na Oscary. I když nejspíš většina fandů i kritiků tuší, že za úspěch a kvality snímku byl kromě famózních herců zodpovědný i scenárista David Ayer.

Equalizer 3

70 %

V roce 2014 nám pak tahle dvojka v kinech nabídla první Equalizer. Pomalounku vyprávěný a až dědkovsky laděný akční nářez, ve kterém dostaly adekvátní prostor nejen drsné akční scény, ale i postavy v čele s tajemným hlavním hrdinou – bývalým agentem CIA Robertem McCallem. Už zítra vstupuje do kin třetí pokračování filmu s výmluvným podtitulem Poslední kapitola. A já můžu s klidným svědomím potvrdit, že nám zmiňovaná dvojice i v závěrečném pokračování servíruje pořádně krvavou, zároveň však poetickou řežbu.

Nečekaná dovolená
Nejprve si shrňme, o čem třetí pokračování vlastně je. Od chvíle, kdy se náš hlavní hrdina vzdal života v elitní jednotce, snaží se vyrovnat s hrůznými činy, které v minulosti spáchal, a nachází zvláštní útěchu ve službě spravedlnosti ve jménu utlačovaných. Jak mu to doposud šlo, nejspíš většina z nás viděla v předchozích dvou snímcích. Pokud ne, doporučuji zpětně doplnit alespoň vypiplanou jedničku.

Po patřičně krvavém úvodu jeho současného dobrodružství, které má pro McCalla za následek jednak kulku v zádech, jednak překvapivé zdomácnění v jižní Itálii, hlavní hrdina zjišťuje, že jeho noví přátelé přežívají pod dohledem místních zločineckých bossů. Když se události v malebné vesničce, kde se McCall ukrývá, dostatečně vyhrotí, dojde konečně k tomu, na co diváci celou dobu čekají. McCall opět svěsí koutky, naleští svoje digitálky a ve jménu ochrany přátel se postaví mafii na odpor.

MUŽ V OHNI

  • Herecká dvojice Denzel Washington a Dakota Fanning se schází v novém snímku Equalizer 3. Herci si však spolu již zahráli v roce 2004.
  • Oceňovaný snímek režiséra Tonyho Scotta vypráví příběh bývalého vládního agenta, který odešel ze služby a neví, co se sebou. Souží ho výčitky svědomí, a tak pochlastává a čte u toho bibli. Až mu starý kamarád a spolubojovník dohodí kšeft dělat v Mexiku, kde denně unesou desítky dětí, bodyguarda malé holčičce. JAR

Muž v ohni
Nápad poslat akčního hrdinu pokosit členy italské mafie, keří se vyžívají ve věšení staříků na vozíku z okna za krk, samozřejmě nepatří k těm nejoriginálnějším. O to tady ale naštěstí ani primárně nejde. A ruku na srdce, v rámci série nikdy nešlo. Důležité je totiž, jak ona likvidace vypadá, jak je nasnímaná, jakou má choreografii, jak je zrežírovaná, a v neposlední řadě, jaká při nich hraje či nehraje hudba. Všechny tyhle aspekty, dle mého názoru, šlapou na výbornou. Fuqua, zdá se, moc dobře ví, co na diváky fungovalo minule a předminule. Opět tedy rozehrává příběh pedantského strejdy se širokým úsměvem, jehož superschopností je, kromě zabíjení zloduchů prakticky čímkoliv, co je zrovna po ruce, také navazování přátelství s lidmi, kteří jsou obratem osudem vmanévrováni do nebezpečenství. Tentokrát se navíc vyloženě vyžívá v táhlých uměleckých záběrech na slunné italské pláně nebo střechy starobylého městečka, a to se stejnou láskou, s jakou následně kameru Roberta Richardsona vysílá oblétnout sekáčkem rozsekanou mrtvolu. Samostatnou kapitolou jsou pak ony akční scény. Ty mají samozřejmě daleko k vizuálním orgiím Johna Wicka či Nobodyho. Equalizer však umně pracuje s překvapením a věcmi, které záměrně divák při útocích nevidí. Washington je samozřejmě nestárnoucí borec, fakt je ale ten, že ve skoro sedmdesáti letech nemá už tak úzký pas, ani potřebnou rychlost, aby některé bitky odehrál se ctí. Jeho hrdina se tak pouští přesně do těch akcí, na které má. Italského obra, kterému říkají Viking, proto nevyzve na pěstní souboj, ale pobodá ho nožem zezadu. V případě početní převahy v osvětlené místnosti (scéna v restauraci) jde do konfliktu až posléze.

Nic světoborného?
První dva Equalizery nebyly, co se děje týče, nic ultra světoborného. Nebudu vám tvrdit, že je v tomto ohledu trojka jiná. Washington a Fuqua nám však i do třetice nabízejí dobře zahraného a zajímavého hrdinu, drsnou chlapskou akci i jednoduchý scénář. Zda vás tenhle přímočarý přístup obvykle v kině baví, nejspíš tušíte sami.

POSLEDNÍ KAPITOLA

  • Robert McCall (Denzel Washington) se ve snímku Equalizer 3: Poslední kapitola vrací údajně naposledy.
  • Režie: Antoine Fuqua, scénář: Richard Wenk, produkce: Todd Black, Jason Blumenthal, Tony Eldridge, Denzel Washington, Antoine Fuqua, Alex Siskin, Steve Tisch, Clayton Townsend, Michael Sloan.
  • Kamera: Robert Richardson, hudba: Marcelo Zarvos, výtvarník kostýmů: Giovanni Casalnuovo.
  • Hrají: Denzel Washington, Dakota Fanning, Gaia Scodellaro, Bruno Bilotta, David Denman, Eugenio Mastrandrea, Sonia Ammar a další. JAR

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek