metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Šikovná dřívka se zajímavou historií mají kořeny v Sušici

  6:01
I když oheň využívá lidstvo více než milion let, rozdělat jej pomocí zápalek umí lidé necelých 200 let.
Zapálíte jimi vánočního františka nebo svíci. | foto: Metro.cz

V šumavské Sušici měla výroba zápalek 180letou tradici, útlá dřívečka se zde vyráběla ještě před 13 lety. Existují různé druhy zápalek a jejich kvalita je určena především druhem dřeva.

Zápalky, hovorově sirky, jsou podlouhlá dřívka, částečně nebo zcela nasycená zápalnou látkou, na konci je hlavička, která vzplane díky tření. Hovorový výraz sirka se udržel, i když už neodpovídá skutečnosti – dříve se totiž konce zápalek namáčely do síry, odtud název sirka.

První zápalky vyrobil anglický lékárník John Walker v Londýně ve dvacátých letech 19. století. Zapalovaly se protažením mezi skelnými papíry. O deset let později se objevily první zápalky fosforové, jež byly vynálezem francouzského lékaře Charlese Saurii, který přidal do zápalné směsi bílý fosfor, čímž odstranil nepříjemný zápach. Jedovatý bílý fosfor byl však příčinou fosforové nekrózy, onemocnění typického pro dělníky v sirkárnách.

Za definitivního vynálezce třecí fosforové zápalky se považuje Johann Fridrich Kramerer z německého Ludwigshafenu, který v roce 1832 vznítil zápalku o stěnu cely, v níž prováděl své pokusy, když byl odsouzen za účast v revoluci.

Později přichází také rakouský lékař Anton Schrötter Ritter von Kristelli se zlepšovákem a místo jedovaté fosforu bílého začíná používat červený nejedovatý fosfor.

„V roce 1834 si vídeňský lékárník Štěpán Römer dal patentovat výrobu třecích zápalek a od něho se pak výroba dostala do české Sušice, kde tradiční výroba sirek přetrvala až do roku 2008,“ popisuje Petr Zelinka ze Solo Matches & Flames, nástupce historické značky Solo. 

Roztodivné zápalky

  • Kromě standardních malých zápalek, takzvaných kuřáckých, existují zápalky ploché, prodloužené, krbové, ale i voděodolné nebo zápalky do přírody, které odolávají větru. 
  • Standardní malé zápalky jsou dlouhé 4 cm, prodávají se v papírových krabičkách, kde jich bývá přibližně čtyřicet. 
  • Knížečkové zápalky jsou populární především v USA – jsou to ploché odlamovací zápalky dřevěné nebo papírové, které jsou vlepené do papírového přebalu.

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek