Pro koho je jídlo už radostí, a ne starostí, neřeší, zda jsou prázdniny lepším, nebo horším obdobím pro hubnutí. Vy, kteří jste si již úspěšně vyřešili vztah k jídlu, se sami vědomě rozhodnete, jestli je v daný okamžik čas na zmrzlinu, a pokud ano, vychutnáte si přiměřenou porci. Po snězení zmrzliny vám nenaskakují žádné pocity viny, naopak je vám dobře.
Víte, že stejně nejvíce chutnají první sousta, a není problém se řídit signály těla, které odradí od konzumace celé vaničky. Vy, kteří jste ještě ve vleku prostředí, jež svými nabídkami určuje, co a kolik toho sníte, pokuste se to změnit. Použijte jednoduché mlsací pravidlo: před konzumací jídla se vždy zastavte a stanovte si nějaký malý rituál. Třeba se před tím, než vložíte první sousto do úst, zhluboka nadechněte a vydechněte.
Můžete si uvědomit, za co jste životu vděční, a budete si plně vědomi toho, co si dáváte do úst. O dovolené si často myslíte, jak „dietně“ jíte, a přitom spořádáte mnoho energie s převahou sacharidů, aniž si to uvědomíte. Tak třeba kilo ovoce vám dodá v průměru 2500 kJ, což je polovina přísného redukčního příjmu. Pokud si dáte k večeři pizzu, bude vás to stát 5000 kJ, litr limonády, smetanová zmrzlina a vodka s džusem dalších 5000 kJ.
Pokuste se, aby zelenina převládala nad ovocem, místo tvrdého alkoholu a sladkých koktejlů si dopřejte kvalitní suché víno. Pozor na nevinné drobnosti při večerním posezení typu tvrdých tučnějších sýrů, čabajky, oříšků, chipsů (včetně zeleninových) apod. Na výletě si vyčerpáte celodenní příjem dvěma bagetami u pumpy nebo klobásou s pivem a rohlíkem. Pokud svěřujte děti na delší dobu babičkám, proberte rámcově i jídelníček.
Rad by bylo více, ale co je nejdůležitější – především si užijte hezké prázdniny.