Perfektně vysmýčený byt, nejméně osm druhů cukroví, výzdoba podle posledních módních trendů, urputné nákupy. Sváteční laťku si někteří lidé posazují pořádně vysoko. Podle odborníků to však jde i jinak. „Třeba i tak, že pokud nás stresuje nějaký konkrétní host, jednoduše ho na svátky nepozveme,“ říká pro deník Metro Kulhánek.
Všude kolem sebe slýcháme o tom, že by Vánoce měly být nejkrásnějšími svátky roku plnými pohody, radosti a lásky. Jenže pro mnohé lidi je to přesně naopak. Stres, nervozita, pocit nepotřebnosti, smutku právě v tomto období vykrystalizují.
Ano. Naše vánoční pohoda či případná nepohoda hodně závisí na tom, jakou máme o svátcích vnitřní představu my sami. Někteří lidé mají spoustu plánů, vizí a pravidel o tom, co všechno se musí stihnout. A to pak pochopitelně jejich vlastní nepohodu, popřípadě i jejich blízkých, exponenciálně zvyšuje. Hodně tedy záleží na tom, jaký jste typ.
Co je myšleno tím typem? Třeba zda dotyčný dobře zvládá stres?
Spíše jde o to, zda vůbec plánuje stresovat se. Máme tu vánoční plánovače. Ty jsem nastínil výše. Pak je většina lidí někde v mezitypu, no a pak je tu druhá, opačně nastavená a neméně početná skupina vánočních pohodářů. Ti si obvykle říkají něco ve smyslu, že si nenechají Vánoce ničím pokazit a raději budou za cenu toho „makat“ méně nebo vůbec. Jejich cílem je nebýt za žádných okolností ve stresu.
Je tedy jasné, že se tyhle dvě skupiny navzájem moc nesnesou. Co se s tím dá dělat?
Určitě bychom si měli sami v sobě dobře rozmyslet, zda některé jedince chceme zvát. ]Když se mají lidé sejít, nemusí to být být přece vždy jen o svátcích. Pokud uznám, že jsem s lidmi, kterým budu během vánoc věnovat svůj čas, nějak ve své představě kompatibilní a nepolezeme si navzájem na nervy už jen tím, že máme extrémně opačný přístup k Vánocům, pak teprve je to to pravé. A taky je třeba se zamyslet nad sebou – co jsme třeba ochotní pro to, aby nám bylo společně hezky, vlastně udělat.
Kdy bývá podle vašeho názoru během svátků zaručeně oheň na střeše?
Zarytí pohodáři se s lidmi, kteří jsou spíše aktivnější, tedy vánočními slaviči, většinou nedomluví. Vždy si budou navzájem lézt na nervy a k ničemu to nebude. Dva aktivní slaviči v jedné domácnosti si zase mohou navzájem přidávat další zbytečné úkoly, takže si rovněž budou nepohodu zvyšovat. Je fajn, když proběhne nějaká příprava předtím, než se lidé sejdou a tráví společně Vánoce. Je ale potřeba se nad tím zamyslet.
Třeba úkoly spravedlivě rozdělit mezi všechny členy rodiny či přátel?
Třeba. Pokud se všichni dohodnou, je dobré si včas vše přerozdělit. Já obstarám rybu, ty cukroví, pečivo, cokoli. Aby si dotyční nepřekáželi, nesoutěžili spolu a podobně. No a pak je dobré, když se lidé potkávají i emocionálně. Když jsou lidé na sebe naladění, je to vždy lepší. Vánoce jsou přece jen pro mnohé citlivé období. Ke splínu nemusí být daleko. Není to přece tak, že se lidé celý rok nevidí, protože si moc nerozumějí, a pak se najednou mají vidět, protože prostě musí. Tak by to být nemělo. Zbytečně vylézají doposud více či méně skryté rodinné křivdy, konflikty a podobně.
Takže když mě štve například bratranec či švagrova manželka, tak ji prostě nepozvu?
To je dobré řešení. Klidně pozvěte dotyčného či dotyčnou raději před svátky nebo až po nich. Také by bylo řešení se zamyslet nad tím, zda by nebylo dobré někde ubrat, či přidat. Nemá-li Vánoce trávit člověk sám nebo jak by třeba nechtěl, je dobré udělat někde změnu. Nesmím to být já, kdo tu nepohodu vyvolává.