V české metropoli funguje řada center: Nautis působí v různých částech Prahy, CTA (centrum terapie autismu) na Národní třídě a Na Zderaze, Aut centrum na Smíchově, Aba školka v Cerhenicích, Abaceda, ABA centrum na Břevnově. „Ale bohužel všechna zařízení jsou finančně velmi nákladná a navíc hodně přeplněná. Někde jsem zapsaná už dva roky,“ říká Lenka Š., jejíž děti byly diagnostikovány před deseti lety. Nové možnosti se objevují, ale jde to hodně pomalu.
Co pomáhá?
Za povšimnutí stojí metoda hláskování paní Petry Trachtmanové, která je první terapeutkou v Evropě. Metoda pomáhá neverbálním dětem komunikovat – vrací jim jejich hlas. Velmi zjednodušeně, dítě ukazuje písmena na tabulce a tím komunikuje. Lze tak zjistit, že dítě, které vypadá, že nevnímá tento svět, má v hlavě úžasné myšlenky, které jen nedokáže vyjádřit.
Nejvíce doporučována je behaviorální terapie (jako ABA). Ale jsou i jiné terapie, které mohou pomoci.
„Pro nás byla velmi přínosná i terapie v Praze u Radky Majerové – lingvistky, která působí v Evropském centru jazykové rehabilitace. Bohužel po roce a půl nás z programu propustila, aby mohla přijmout další děti, které na té terapii ještě nebyly. Byť nás to hodně mrzelo, chápu, že zájemců je hodně, a je třeba klienty střídat,“ říká pro deník Metro Lenka Š.
„Spousta dětí má problémy s koordinací pohybu a rovnováhou, které když se zlepší, tak se zlepšuje i celkový stav dítěte,“ vysvětluje a dodává: „Například po intenzivním lázeňském pobytu jsme viděli pozitivní výsledky. Bohužel lázně nejsou pro autisty indikované, pokud tedy nemají přidružené vážnější pohybové problémy. V lázních jsme byli dvakrát, když byli kluci ještě menší, nyní už pohybově vývoj dohnali a nemají na lázně nárok, byť věřím, že pokrok by byl i teď. Skladba terapií je tam totiž široká,“ vzpomíná.
Podle Lenky Š. jsou nejlepším informačním zdrojem facebookové skupiny, kde lidé sdílejí své zkušenosti. Patří mezi ně například Autismus alternativní léčba, Autismus praktické informace nebo Autist doesn’t speak.
Na středně funkční autismus platí i cvičení
Její synové mají diagnostikovaný dětský středně funkční autismus, tedy stupeň, kdy nejsou schopni samostatného fungování. Ale vhodnou terapií a cvičením se i jejich stav může výrazně zlepšit.
Nyní se skrze crowdfundingovou kampaň „Aby se kluci rozmluvili“ snaží Lenka Š. vybrat finance na jejich první zahraniční terapii u doktora Roberta Melilla, neurologa specializujícího se na neurovývojové poruchy a autismus. Dostali na něj doporučení od fyzioterapeutky, a výsledky publikované rodiči dětí, které terapii absolvovaly, je nadchly.
„Zatím s panem doktorem spolupracujeme on-line. Po prvním měsíci cvičení začínáme vidět první pokroky. Syn je klidnější, projevuje větší zájem o aktivity, snaží se mnohem více komunikovat,“ dodává Lenka Š.
Pravdy a mýty o autismu
|