metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Nabídka léčby pro autistické děti v Praze roste. Ale rodiče za ni musejí platit sami

  11:05
Aktuálně nabídka terapií pro autistické pacienty v metropoli roste, přesto v porovnání se zahraničím pokulhává. „Abba terapie jsou ve Spojených státech amerických hrazené z pojištění, protože stát ví, že se mu raná péče vyplatí. Terapie mohou pomoct natolik, že se pacienti osamostatní a zapojí se do systému. U nás je zatím vše soukromé,“ vysvětluje Lenka Š., maminka autistických dvojčat, která se dlouhodobě věnuje této problematice a nepřála si zveřejnit příjmení.

Další 1 fotografie v galerii
Autismus diagnostikovali dvojčatům před deseti lety. | foto: ARCHIV LENKY Š.Metro.cz

V české metropoli funguje řada center: Nautis působí v různých částech Prahy, CTA (centrum terapie autismu) na Národní třídě a Na Zderaze, Aut centrum na Smíchově, Aba školka v Cerhenicích, Abaceda, ABA centrum na Břevnově. „Ale bohužel všechna zařízení jsou finančně velmi nákladná a navíc hodně přeplněná. Někde jsem zapsaná už dva roky,“ říká Lenka Š., jejíž děti byly diagnostikovány před deseti lety. Nové možnosti se objevují, ale jde to hodně pomalu.

Co pomáhá?
Za povšimnutí stojí metoda hláskování paní Petry Trachtmanové, která je první terapeutkou v Evropě. Metoda pomáhá neverbálním dětem komunikovat – vrací jim jejich hlas. Velmi zjednodušeně, dítě ukazuje písmena na tabulce a tím komunikuje. Lze tak zjistit, že dítě, které vypadá, že nevnímá tento svět, má v hlavě úžasné myšlenky, které jen nedokáže vyjádřit.

Nejvíce doporučována je behaviorální terapie (jako ABA). Ale jsou i jiné terapie, které mohou pomoci.

„Pro nás byla velmi přínosná i terapie v Praze u Radky Majerové – lingvistky, která působí v Evropském centru jazykové rehabilitace. Bohužel po roce a půl nás z programu propustila, aby mohla přijmout další děti, které na té terapii ještě nebyly. Byť nás to hodně mrzelo, chápu, že zájemců je hodně, a je třeba klienty střídat,“ říká pro deník Metro Lenka Š.

Nejlepším informačním zdrojem jsou facebookové skupiny, kde lidé sdílejí své zkušenosti.

„Spousta dětí má problémy s koordinací pohybu a rovnováhou, které když se zlepší, tak se zlepšuje i celkový stav dítěte,“ vysvětluje a dodává: „Například po intenzivním lázeňském pobytu jsme viděli pozitivní výsledky. Bohužel lázně nejsou pro autisty indikované, pokud tedy nemají přidružené vážnější pohybové problémy. V lázních jsme byli dvakrát, když byli kluci ještě menší, nyní už pohybově vývoj dohnali a nemají na lázně nárok, byť věřím, že pokrok by byl i teď. Skladba terapií je tam totiž široká,“ vzpomíná.

Podle Lenky Š. jsou nejlepším informačním zdrojem facebookové skupiny, kde lidé sdílejí své zkušenosti. Patří mezi ně například Autismus alternativní léčba, Autismus praktické informace nebo Autist doesn’t speak.

Na středně funkční autismus platí i cvičení
Její synové mají diagnostikovaný dětský středně funkční autismus, tedy stupeň, kdy nejsou schopni samostatného fungování. Ale vhodnou terapií a cvičením se i jejich stav může výrazně zlepšit.

Nyní se skrze crowdfundingovou kampaň „Aby se kluci rozmluvili“ snaží Lenka Š. vybrat finance na jejich první zahraniční terapii u doktora Roberta Melilla, neurologa specializujícího se na neurovývojové poruchy a autismus. Dostali na něj doporučení od fyzioterapeutky, a výsledky publikované rodiči dětí, které terapii absolvovaly, je nadchly.

„Zatím s panem doktorem spolupracujeme on-line. Po prvním měsíci cvičení začínáme vidět první pokroky. Syn je klidnější, projevuje větší zájem o aktivity, snaží se mnohem více komunikovat,“ dodává Lenka Š.

Pravdy a mýty o autismu

  • Vznikají většinou z filmů, co lidé vidí, jsou paušalizovány na všechny. Ale spektrum problémů je hodně široké.
  • Po filmu Rain Man většina lidí nabyla dojmu, že každý autista je geniální, nedokáže projevit city, nemazlí se. Nový český film Buko zase předkládá autismus jako nějakou roztomilou sociální neobratnost.
  • Autistickým dětem mohou vadit sluchové podněty, vůně, světla, změny prostředí. Lidé vidí jen dítě v afektu a už nevědí, co to způsobuje.
  • Neposedné dítě může mít problém s vnímáním vlastního těla. Tím, že neustále pobíhají, tak se stimulují, aby ho vnímali.
  • Nekomentujte chování autistických dětí. Péče o autistické dítě je už tak velmi náročná. Svými komentáři traumatizujete rodiče, kteří jsou často už tak velmi izolovaní. Často bohužel přichází i o své přátele.
Autor: Lucie Mottlová Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek