metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Vtipálci už Ratha vidí za mřížemi. | foto: internet

Spoluvězni vítali Ratha, jeho právník podal stížnost proti vazbě

  21:38,  aktualizováno  22:24
Ještě před dvěma dny byl David Rath středočeský hejtman a vážený občan a dnes už na něj pokřikovali vězni z oken litoměřické káznice. Právník obviněného politika podal proti obvinění i proti vazbě stížnost.

Když se novináři dnes odpoledne začali trousit okolo litoměřické věznice, bylo to pro místní osazenstvo vítané povyražení. Kdo se mezi ně chystá, to se po chodbách už povídalo. "Čekáte na Ratha?" ptali se ze zamřížovaného okna v zadním traktu dva vězňové. Na otázku, zda se na prominentního spoluvězně těší, se jen rozesmáli a pokývali hlavami.

Hemžení přenosových vozů se stalo během večera atrakcí i pro místní. "Nevíte, už pojede? Šla bych se na něj podívat, máme tam z práce dobrý výhled," ptala se novinářů u zadní brány žena ve středním věku. Rathův doprovod ale čekající trochu převezl. Místo avizované mohutné eskorty ho přivezla jediná policejní octavie. Rathovi noví sousedé se na něj ale těšili. Ve věznici ho uvítal štěkot policejních psů a výkřiky, kterými ho z oken častovali.

Rath se svým uvězněním nesouhlasí

Advokát stíhaného poslance a bývalého středočeského hejtmana Adam Černý podal stížnost proti obvinění i proti uvalení vazby. Rath je viněn z přijetí sedmimilionového úplatku. Soud dnes poslal Ratha do vazby kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct. Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová dnes také navrhla vazbu pro zbylých sedm obviněných v případu.

Policisté kromě Ratha zadrželi dalších sedm lidí - čtyři muže a tři ženy. Jde mimo jiné o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance ODS Petra Kotta, které dnes policisté vyslechli. Stíhán je údajně také šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jehož společnost vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku.

Sedm milionů, to je Rathův podíl

V případu jde právě o opravu buštěhradského zámku. Podle policie se Rath podílel na nadhodnocení stamilionové zakázky na rekonstrukci zámku, která měla být financována z evropských peněz, a za to si podle serveru Aktuálně.cz plánoval s dalšími lidmi rozdělit 24 milionů korun. Částka sedm milionů korun, s níž policisté poslance v pondělí večer zadrželi, byl údajně podíl pro něho.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek