metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Vtipálci už Ratha vidí za mřížemi. | foto: internet

Spoluvězni vítali Ratha, jeho právník podal stížnost proti vazbě

  21:38,  aktualizováno  22:24
Ještě před dvěma dny byl David Rath středočeský hejtman a vážený občan a dnes už na něj pokřikovali vězni z oken litoměřické káznice. Právník obviněného politika podal proti obvinění i proti vazbě stížnost.

Když se novináři dnes odpoledne začali trousit okolo litoměřické věznice, bylo to pro místní osazenstvo vítané povyražení. Kdo se mezi ně chystá, to se po chodbách už povídalo. "Čekáte na Ratha?" ptali se ze zamřížovaného okna v zadním traktu dva vězňové. Na otázku, zda se na prominentního spoluvězně těší, se jen rozesmáli a pokývali hlavami.

Hemžení přenosových vozů se stalo během večera atrakcí i pro místní. "Nevíte, už pojede? Šla bych se na něj podívat, máme tam z práce dobrý výhled," ptala se novinářů u zadní brány žena ve středním věku. Rathův doprovod ale čekající trochu převezl. Místo avizované mohutné eskorty ho přivezla jediná policejní octavie. Rathovi noví sousedé se na něj ale těšili. Ve věznici ho uvítal štěkot policejních psů a výkřiky, kterými ho z oken častovali.

Rath se svým uvězněním nesouhlasí

Advokát stíhaného poslance a bývalého středočeského hejtmana Adam Černý podal stížnost proti obvinění i proti uvalení vazby. Rath je viněn z přijetí sedmimilionového úplatku. Soud dnes poslal Ratha do vazby kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct. Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová dnes také navrhla vazbu pro zbylých sedm obviněných v případu.

Policisté kromě Ratha zadrželi dalších sedm lidí - čtyři muže a tři ženy. Jde mimo jiné o ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance ODS Petra Kotta, které dnes policisté vyslechli. Stíhán je údajně také šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jehož společnost vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku.

Sedm milionů, to je Rathův podíl

V případu jde právě o opravu buštěhradského zámku. Podle policie se Rath podílel na nadhodnocení stamilionové zakázky na rekonstrukci zámku, která měla být financována z evropských peněz, a za to si podle serveru Aktuálně.cz plánoval s dalšími lidmi rozdělit 24 milionů korun. Částka sedm milionů korun, s níž policisté poslance v pondělí večer zadrželi, byl údajně podíl pro něho.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek