metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Dalších 26 fotografií v galerii
Graffiti ve stanici metra Muzeum | foto: Matěj Hrabánek

Sprejeři jsou čím dál vynalézavější. Do metra vlezli větrací šachtou a pak čmárali

  9:00
Ještě se policistům nepodařilo dopadnou tři sprejery, kteří před Vánoci posprejovali soupravu metra ve stanici Želivského, a už řeší další, mnohem vážnější problém. V noci na sobotu někdo pomaloval zeď přímo ve stanici metra C Muzeu.

Dopravní podnik teď zjišťuje, jak se vandalové do stanice vůbec dostali – existuje totiž důvodné podezření, že pachatelé překonali zabezpečení metra a na místo pronikli systémem hlavního větrání. Pachatelé navíc dokázali, že se ve stanici solidně vyznají. Stříbrnočerný nápis nastříkali na zeď v místě, které je mimo dosah bezpečnostních kamer. „Graffiti vzniklo na stěně za kolejištěm u druhé koleje, kde je mimo záběrový úhel kamer pro tuto kolej, zatímco pro kameru u první koleje, jež míří šikmo přes střed nástupiště, je inkriminované místo zcela zakryto informačním panelem,“ popsala mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Graffiti zhruba z plochy pěti fotbalových hřišť

Posprejovaný vagon

Graffiti na soupravě metra ve stanici Budějovická

Nápis na Muzeu není jediné dílo sprejerů z posledních dnů, dalším může být třeba posprejované metro, které jezdí na trase C. Právě to se včera podařilo vyfotit našemu čtenáři. Za rok 2014 eviduje dopravní podnik na vozech metra obrovské škody způsobené vandalismem. Postupně nechal odstranit graffiti z celkové plochy 38 tisíc metrů čtverečních, tedy zhruba pěti fotbalových hřišť. Přepočteno na peníze stálo odstranění téměř 11,2 milionu korun.

Vandalismus v metru ale nejsou jen malůvky. Vandalové se věnují i ničení sedáků, rozbíjení oken a výplní dveří, uřezávají bezpečnostní pásy pro invalidní vozíky, prořezávají dveřní gumy nebo ničí tlačítka dveří.

Účet za vandaly

Náklady v metru za rok 2014

  • Ostranění graffiti stálo 11 207 861 korun, čistila se plocha 37 992 metrů čtverečních. 
  • Seškrabání a uklizení nelegální výlepu přišlo na 57 869 Kč.
  • Napravit ostatní škody po vandalech stálo 1 186 590 Kč.
  • Nejčastěji dochází k poškození souprav na odstavných místech v noci na trase (hlavně na stanicích Želivského, Černý most a Smíchovské nádraží).
  • Graffiti je odstraňováno okamžitě po nahlášení technologickým dispečinkem, zpravidla do druhého dne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy