metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Elefant na Masarykově nádraží.
Větší foto
Elefant na Masarykově nádraží. | foto: Metro.cz

Sprejeři nejčastěji útočí v noci na odstavných stanicích. Pomáhají jim i cizinci

24. října 2018  12:38 Filip Jaroševský Metro.cz
Pracovníci oddělení čištění vlakového depa Praha-jih téměř neodkládají v posledních několika týdnech mycí soupravy z rukou. Třetinu z ­jejich více než sedmdesáti souprav příměstských vlaků CityElefant totiž permanentně pokrývají nasprejované nápisy.

Podle místního vedoucího čističů Karla Potůčka zde zaznamenávají proti loňsku až šestinásobný nárůst posprejovaných souprav. S ním souhlasí i mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová, podle které za problémem stojí stále se zvyšující počet obyvatel metropole. „Z toho se může přirozeně rekrutovat větší množství vandalů. Svou roli zde hraje i anonymita velkoměsta. V minulosti došlo také k zadržení sprejerů cizinců. Lze tedy odvodit, že se v řadách turistů rovněž vyskytují sprejeři, kteří si malováním na vlaky zpříjemňují pobyt v Praze,“ říká pro deník Metro Rajnochová.

Většina sprejerů se na vlacích obvykle vyřádí v noci, kdy jsou soupravy odstaveny v depech. Ta se obvykle nacházejí mimo území metropole. Podle Rajnochové se tak ne vždy daří nasvítit během odpočinku všechny vlaky. „Navíc ani toto opatření nemusí zabránit útoku sprejerů, kterým stačí řádově minuty, maximálně několik málo desítek minut, aby soupravu znečistili. Děje se tak někdy i ­při samotných obratech souprav na okraji dne,“ dodává Rajnochová s tím, že soupravy neuhlídá ani sebelepší ochranka.

Fenomén zvyšujícího se počtu útoků sprejerů na vlaky je podle statistik záležitostí posledního roku. V celém Česku totiž České dráhy loni vydaly na mytí vlaků osm milionů korun, letos je to zatím 5,5 milionu. Například v roce 2011 to ale bylo 27 milionů. Po zlepšení v uplynulých letech aktivita sprejerů podle dopravce opět roste. „V předchozím období se nám ale podařilo škody významně snížit. Letos máme hlášeno zatím 475 případů,“ vysvětluje Rajnochová.

Jak to vidí redaktor deníku Metro

Při cestách vlakem si obvykle čtu komiksy či procházím pracovní maily. Někdy se do toho ponořím natolik, že zapomínám na okolí. Když se proto nedávno vagonem rozeznělo hlášení, že už vlak dojel na Smíchov, přesunul jsem se ke dveřím. Ze tmy za prosklenými dveřmi na obou stranách vlaku jsem však usoudil, že mě hlášení zvedlo předčasně a­ že jsme v tunelu u hlaváku. Ještě že jsem zkusil zmáčknout čudlík. Kvůli sprejerům jsem totiž jel málem dál. Filip Jaroševský

Středočeská policie letos eviduje 49 těchto trestných činů. Zatím objasnila pouze jeden. Sprejeři mají svá oblíbená místa v rámci celého kraje. Mezi ně patří například Kolín nebo Český Brod.

Při mytí souprav se někdy prodře lak až na červenou základovou barvu. Podle profesionálních umývačů pak také určité barvy nanesené sprejery umí přilnout k povrchu natolik, že se musí použít brusný papír, aby se mohly sundat. Umývač se pak může omylem dostat až na původní lak. Na graffiti je někdy třeba nanést odlakovač.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy