metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 20 °C

Pondělí, 23. září 2019. Svátek má Berta.

Stavební úřad umožnil devastaci měšťanského domu U Tří andělů

  13:02aktualizováno  17:21
Stavební úřad radnice Praha 1 umožnil podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka devastaci měšťanského domu U Tří andělů na Hradčanech. Objekt je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznam památek UNESCO. „Úřad vydal nezákonné rozhodnutí, které umožnilo přestavbu objektu,“ sdělil dnes Křeček.

Dům U Tří andělů přišel o svou dominantu. | foto: ČTK

Stavební úřad povolil vlastníkovi domu takzvané nutné zabezpečovací práce. Podle zákona by mělo jít o práce, které mají zamezit poškození památky, která je v havarijním stavu. Jenže místo těchto nutných zabezpečovacích prací se pustil majitel měšťanského domu U Tří andělů do rozsáhlých stavebních úprav.

Historický štít je pryč

Byl například odstraněn historický štít domu a nahrazen sedlovou střechou a budova má novou dostavbu ve dvoře. Magistrát hlavního města Prahy sice rozhodnutí stavebního úřadu zrušil a ministerstvo pro místní rozvoj pak rozhodnutí magistrátu potvrdilo, majitel domu mezitím budovu značně přestavěl. Vedení stavebního úřadu ale v minulosti tvrdilo, že zabezpečovací práce muselo schválit, jinak by dům spadl.

Dům U Tří andělů. Takhle původně vypadal historický štít.

Podle Křečka měl stavební úřad, poté co bylo jeho nezákonné rozhodnutí zrušeno, vyzvat stavebníka k zastavení prací na stavbě. Radnice Prahy 1 ale tvrdí, že práce byly zastaveny v listopadu 2012. Majitel prý poté podal žádost o dodatečné stavební práce, které mimo jiné počítají se střechou v původním tvaru a sklonu včetně vikýřů v původních pozicích a rozměrech a také s replikami dřívějších štítů. Stavba by měla mít původní vnější rozměry.

Míra původnosti je ale omezena tím, že nahrazením trámového stropu železobetonovým ve 4. podlaží byla zvýšena stropní konstrukce. "Proto odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy ve vzájemné součinnosti se stavebním úřadem řeší stavebnětechnické detaily vyplývající z uvedeného omezení tak, aby byl krov v této části uveden v maximálně možné míře do původního tvaru," sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Stavitel by měl dostat pokutu

Úřad měl podle zástupce ombudsmanky také zahájit řízení o odstranění všech nepovolených stavebních úprav a zahájit řízení o pokutě. Zákon ani jiný postup neumožňuje, zdůraznil Křeček. Takzvané řízení o přestupku ale radnice Prahy 1 dosud nezahájila a navíc ho považuje za sporné. "V době, kdy stavebník prováděl nutné zabezpečovací práce, měl vydáno pravomocné správní rozhodnutí," dodala Blažková.

"Stavební úřad Úřadu městské části Praha 1 je však dlouhodobě nečinný a toleruje současný protiprávní stav, kterým navíc došlo k rozsáhlému poničení kulturní památky," píše se v prohlášení Křečka. Zástupce ombudsmanky upozorní na nečinnost stavebního úřadu pražský magistrát.

Autor:

Hlavní zprávy

Hraboši útočí dál! Ve hře je opět jed

ilustrační snímek
vydáno 22. září 2019  0:29

Jsou nemilosrdní jako mloci z Čapkova dramatu. Škodí hlavně na Moravě.  celý článek

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám