metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Městská policie (ilustrační foto) | foto: Dana Koudelková

Strážníci několikrát porušili zákon o zakázkách, tvrdí magistrátní kontrola

  18:53
Městská policie v Praze v letech 2012 a 2013 několikrát porušila zákon o veřejných zakázkách. Mimořádná magistrátní kontrola se zaměřila na smlouvy a chyby zjistila mimo jiné u zakázek na úklid, rekonstrukci objektů a autoservis. V celkové hodnotě je to přes 122 milionů korun.

Kontrola, kterou ve smlouvách městské policie udělal magistrát, zjistila, že se v letech 2012  až 2013 s veřejnými penězi nehospodařilo vůbec dobře.

Ředitel městské police Eduard Šuster, který vede strážníky od začátku roku 2013, řekl, že městská policie už  drtivou většinu pochybení napravila. „Přijali jsme celou řadu nápravných opatření,“ uvedl ředitel. Zakázek z minulosti jsou ale podle něj desítky, možná stovky. „Nelze vše změnit najednou, postupně na tom ale pracujeme,“ dodal.

Chybné smlouvy jdou většinou za ředitelem Kotroušem

Magistrátní kontroloři upozornili zejména na smlouvy týkající se úklidu uzavřené s firmou ECO-PURUS, na údržbu služeben se společností FITAZ a na autoservis s firmou Jíša. Většinou jde o zakázky spojené s bývalým ředitelem strážníků Vladimírem Kotroušem, kterého před časem poslal soud kvůli úplatkům na 5,5 roku do vězení. Smlouvy s firmami nadále platí, podle Šustera je není možné rozvázat, aniž by za ně byla náhrada. „Příprava a realizace soutěží je v plném proudu,“ tvrdí současný ředitel.

Kontrola upozornila na řadu pochybení u malých zakázek, mimo jiné na chybějící dokumentaci, která má doložit předpokládanou hodnotu zakázky. Strážníci také v rozporu se zákonem nezveřejňovali výsledky soutěží ve věstníku. U dvoumilionové zakázky na dodávku dárkových předmětů přečerpala limit o 633 tisíc korun, při nákupu krmiva nezákonně dělila zakázky. Kontrola navíc zjistila neoprávněné vyplácení přesčasových hodin a osobních příplatků.

Podobné porušení zákona zjistil v minulosti kontrolní úřad i v dalších příspěvkových organizacích města, mimo jiné ve Správě služeb a ve společnosti Lesy hlavního města Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek