metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Městská policie (ilustrační foto) | foto: Dana Koudelková

Strážníci několikrát porušili zákon o zakázkách, tvrdí magistrátní kontrola

  18:53
Městská policie v Praze v letech 2012 a 2013 několikrát porušila zákon o veřejných zakázkách. Mimořádná magistrátní kontrola se zaměřila na smlouvy a chyby zjistila mimo jiné u zakázek na úklid, rekonstrukci objektů a autoservis. V celkové hodnotě je to přes 122 milionů korun.

Kontrola, kterou ve smlouvách městské policie udělal magistrát, zjistila, že se v letech 2012  až 2013 s veřejnými penězi nehospodařilo vůbec dobře.

Ředitel městské police Eduard Šuster, který vede strážníky od začátku roku 2013, řekl, že městská policie už  drtivou většinu pochybení napravila. „Přijali jsme celou řadu nápravných opatření,“ uvedl ředitel. Zakázek z minulosti jsou ale podle něj desítky, možná stovky. „Nelze vše změnit najednou, postupně na tom ale pracujeme,“ dodal.

Chybné smlouvy jdou většinou za ředitelem Kotroušem

Magistrátní kontroloři upozornili zejména na smlouvy týkající se úklidu uzavřené s firmou ECO-PURUS, na údržbu služeben se společností FITAZ a na autoservis s firmou Jíša. Většinou jde o zakázky spojené s bývalým ředitelem strážníků Vladimírem Kotroušem, kterého před časem poslal soud kvůli úplatkům na 5,5 roku do vězení. Smlouvy s firmami nadále platí, podle Šustera je není možné rozvázat, aniž by za ně byla náhrada. „Příprava a realizace soutěží je v plném proudu,“ tvrdí současný ředitel.

Kontrola upozornila na řadu pochybení u malých zakázek, mimo jiné na chybějící dokumentaci, která má doložit předpokládanou hodnotu zakázky. Strážníci také v rozporu se zákonem nezveřejňovali výsledky soutěží ve věstníku. U dvoumilionové zakázky na dodávku dárkových předmětů přečerpala limit o 633 tisíc korun, při nákupu krmiva nezákonně dělila zakázky. Kontrola navíc zjistila neoprávněné vyplácení přesčasových hodin a osobních příplatků.

Podobné porušení zákona zjistil v minulosti kontrolní úřad i v dalších příspěvkových organizacích města, mimo jiné ve Správě služeb a ve společnosti Lesy hlavního města Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek