metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Neděle 29. ledna 2023. Svátek má Zdislava

Dalších 15 fotografií v galerii
Klasické taháky se stále používají (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Sukně, silonky i špionážní vybavení. Za taháky ve škole studenti už i platí

  12:33
Pětka a poznámka do žákovské. Když učitel ve škole objeví tahák, je zle. Studenti proto vymýšlejí stále propracovanější způsoby, jak obstát u testu, aniž by se museli učit. Na internetu se již dokonce objevila speciální zařízení za tisíce korun, která slouží jako skrýš pro taháky.

"Pan Meloun, profesor češtiny, říkal, že výroba taháků je nejlepší způsob učení, obsahují to nejdůležitější zpracované na minimum," píše čtenářka Dana Valentová. A stejný názor nejspíše sdílejí i dnešní studenti. Ti často schovávají taháky, kam se dá.

Místo, aby se učili, kupují speciální zařízení

Neviditelné sluchátko

Digitální hodinky s tahákem

Učitelé se s podvodníky setkávají dennodenně. "Studenti využívají pro taháky všechna média. Dlaně, židle, telefony, sluchátka," popisuje ředitel Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslav Mervínský. Ten dodává, že ve školním řádu není ustanoveno, co hrozí studentovi, který opisuje z taháků. "Každý učitel to řeší po svém," dodává Mervínský.

Jenže odhalit takový tahák nemusí být vůbec snadná záležitost. Studenti totiž přicházejí se stále lepšími fígly. Na internetu se dokonce objevují speciální výrobky, které slouží jako úkryt pro tahák. Koupit si můžete za pár korun speciálně upravené tužky, ale i hodinky za několik tisíc, do kterých si přes počítač nahrajete text a ten se vám pak zobrazí na displeji. Některé taháky připomínají spíše zařízení pro špiony. Příkladem může být "neviditelné" naslouchátko, které studentovi přehraje nahraný záznam přímo do ucha.

Podle ministerstva školství však proti prodeji těchto zařízení nejde nijak bojovat. "Z pohledu ministerstva to není nic protiprávního," vysvětluje ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace Marek Zeman s tím, že učitelé si musí poradit sami.

Jaké taháky používají čtenáři Metra.cz?

Čtenáři odpovídali na anketní otázku: Jaké zajímavé taháky jste používali při podvádění ve škole?

Mirka Wirtelová: U zkoušení jsem stála vedle katedry a spolužáci z poslední řady mi do uličky ukazovali velký papír s odpověďmi.

Zuzka Vorasická: Tahák jsem si dala pod silonky a když bylo potřeba, jenom jsem si povytáhla sukni.

Aleš Košnar: Tahák jsem si dal pod test tak, aby to prosvítalo. Občas také mezi nohy, nebo tužkou na stůl.

Pavol Igrini: Esemeskou jsem posílal otázky. Odpovědi mi přicházeli do průhledného bluetooth sluchátka.

Jana Kozáková: Při matematice jsem měla tahák napsaný tužkou na vnitřní kryt kalkulačky. Když jsem se na něj chtěla podívat tak jsem si jako hrála s kalkulačkou. Jinak v penále (měla jsem takové to kulaté pouzdro), tam stačilo něco hledat a schovat ho, nebo prostě jen penál zavřít  Ale souhlasím s tím, že při tvorbě taháku si toho člověk tolik zapamatoval, že ho pak ani nepotřeboval.

Lukáš Red: Rolovací propiska s papírem fungovala.

Anonym: Poslední dobou telefon. Jelikož máme ve škole Wi-Fi, tak se skvěle vyhledávají informace a vždy se dá telefon nějak ukrýt.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek