metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Herec Javier Bardem v ponorce.
Další 1 fotografie v galerii
Herec Javier Bardem v ponorce. | foto: GreenpeaceMetro.cz

Tahle ponorka není pro starý

18. února 2018  13:13 Petr Holeček Metro.cz
Devětačtyřicetiletý biolog John Hocevar z amerického Washingtonu se námořních expedic účastní už 13 let. Je pilotem ponorky organizace Greenpeace i zkušeným potápěčem. Mapoval podvodní kaňony v Beringově moři, vedl expedici, která dokumentovala havárii ropné plošiny Deepwater Horizon a loni se potápěl k nově objevenému korálovému útesu u ústí Amazonky. Nyní se jeho stroj potápí k mořskému dnu ve Weddelově moři u Antarktidy. Tam může letos vzniknout největší chráněná rezervace na světě. Rozhodne se v říjnu tohoto roku.

Jak dlouho jste na lodi?
Vyrazili jsme v lednu, je to zhruba měsíc. Ale držím se dobře, jsem zvyklý. Není to moje první expedice, ale už třeba dvanáctá nebo třináctá. Na mnoha z nich jsem se potápěl do hlubin s ponorkou.

Je podle vás Jižní oceán ohrožený? A jak?
Dvě největší hrozby jsou změna klimatu a rybolov. Voda v oceánu se zde otepluje mnohem rychleji než jinde na světě a roztává kvůli tomu mořský led, který hraje pro místní ekosystémy kritickou roli. Ubývá tak přirozené prostředí pro spoustu živočišných druhů včetně krilu – malých korýšů, na nichž jsou místní tučňáci, velryby a tuleni existenčně závislí. Kril ovšem decimuje i rostoucí rybářský průmysl. Lodě doslova vysávají kril z vody v obrovském množství. Tento problém bude mapovat další část naší expedice.

Řekněte nám víc o vašem výzkumu...
Hlavním cílem je shromáždit data a popsat místní unikátní ekosystémy, abychom mohli předložit důkazy, že je potřeba tento kout planety chránit. Věřím, že natočené videozáběry nám dají možnost lépe pochopit, jak ekosystémy na mořském dně fungují. Je to skvělá příležitost vidět tyto tvory živé a v jejich přirozeném prostředí, vidět, jak na sebe navzájem reagují. Až tady skončím, budu muset analyzovat hromady materiálů.

Jak hluboko se potápíte?
Máme dvoumístnou ponorku, která je schopná jít zhruba 600 metrů hluboko. Největší hloubka, v níž jsme byli tady, byla asi 550 metrů.

Jaké to je?
Každý ponor je jiný a nikdy nevíte, co tam dole objevíte. To je na tom to nejvíc vzrušující. A také to, jak se mění prostředí okolo vás. Když jdete pod hladinu, nejdřív je vše blankytné. Čím jdete níž, tím vše tmavne a je stále zelenější, v jednu chvíli nevíte, kde je nahoře a kde dole. Pak se začnou objevovat světélkující tvorové. Dole je vše temné, vidíte jen světla z ponorky. A na dně najdete třeba koberec plný života. Nebo tam může být jen písek.

A jaké to bylo potápět se s oscarovým hercem Javierem Bardemem, který je ambasadorem celé expedice?
To byla velká legrace. Několik dní byl nervózní, což je pochopitelné, byl to jeho první ponor. Ale jakmile byl v ponorce, spadlo to z něj. A čím jsme šli hlouběji, tím byl klidnější. A úplně na dně mě rozesmál, protože mi přehrál pár scének ze svých slavných filmů, třeba z Tahle země není pro starý a Skyfall.

Kde jste se naučil pilotovat ponorku?
To bylo v roce 2007. Měli jsme nějakou práci v Beringově moři u Aljašky a firma, která ponorku vyrobila, mi nabídla trénink. Od té doby jsem se potápěl asi na šesti různých expedicích.

Je to těžké?
Řekl bych, že je to o trochu náročnější než řídit auto, ale není to nic, co by většina lidí nezvládla. Nesmíte ale trpět klaustrofobií. Není těžké se to naučit, ale je těžké se v tom opravdu zdokonalit. Nejvíce času zabere naučit se všechny bezpečnostní, komunikační a krizové protokoly. Musíte si být jistí, co dělat, když se něco pokazí.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám