metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 8 °C

Pondělí, 24. února 2020. Svátek má Matěj.
Mariana Čengel Solčanská
Větší foto
Mariana Čengel Solčanská | foto: Archiv

Točit Sviňu byla odporná práce. Snad už nikdy víc, říká režisérka

14. února 2020  6:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Film Sviňa, který se odehrává ve světě vysoké politiky, byl natočen podle stejnojmenného knižního bestselleru, jenž není v tuzemsku příliš známý. Scénář a režii filmu měly v rukách dvě výrazné osobnosti slovenského filmu: Rudolf Biermann a Mariana Čengel Solčanská. Poslední film této režisérky Únos byl přitom rovněž politicky zaměřený a bývá považován za jeden z impulzů, který vedl k demonstracím a zrušení amnestií bývalého slovenského prezidenta Vladimíra Mečiara.

„Oba své filmy – Únos a Sviňu – jsem si nevybrala. Oba se mi prostě staly. Přišly ke mně a já se k nim postavila jako k občanské povinnosti. Byla to odporná práce a doufám, že už nikdy v živote nic takového točit nebudu,“ svěřila v rozhovoru pro Metro Solčanská. 

Proč jste se rozhodla adaptovat právě knihu Sviňa?
Kniha je velmi dobře napsaná. S autorem Arpádem Soltészem se znám několik let, četla jsem i jeho knihu Mäso, proto jsem se těšila na jeho další titul Sviňa. Arpád umí psát dialogy a dokáže napsat příběh s poselstvím pro všechny lidi. Pojmenovává a vystihuje dobro i zlo, hovoří o tom, že bychom se měli snažit žít pravdivější život a být lepšími lidmi. Zároveň pracuje s nádsázkou, je ironický a cynický. Když jsme hledali způsob, jak uchopit téma propojení mafie a státu, jako nejlepší možné řešení mi přišlo adaptovat právě tuto Soltészovu knihu. 

Na co se můžou diváci v kině těšit?
Člověk, který přijde na slovenský film, očekává, že mu bude bližší než ostatní snímky. Je prostě zasazený do konkrétní situace a místa, které zná, a postavy mluví jeho jazykem. Aktéři se pohybují v prostředí, které je divákům blízké. Od filmu můžou návštěvníci čekat silný příběh, velmi silnou emoci, a věřím, že diváky snímek chytí za srdce. 

Na Slovensku letos slavil úspěch seriál Za sklom, který podobně jako váš snímek reflektoval aktuální situaci na Slovensku. Dá se přístup jeho autorů nějak srovnávat s tím vaším?
Obě díla vznikala v tomtéž čase, ale vycházela z odlišných předloh. Na rozdíl od tohoto seriálu není film Sviňa pro diváky zdarma a nevyplňuje mezery mezi reklamami. Kniha i snímek Sviňa nicméně vypráví o událostech v jedné malé evropské zemičce pod nejmenšími velehorami, kde se mafiáni provázali se zločinnými politiky a nezastavili se ani před vraždou. Paralelu se skutečnými událostmi divák může, ale nemusí najít. Ale v knize se mnoho postav viditelně podobá reálným osobám ze světa slovenské smetánky, podsvětí či světa velkých a ne vždy čistých peněz... 

Ti, kteří se v některé z postav náhodou poznají, ať se přihlásí orgánům činným v trestním řízení a vezmou si s sebou i zubní kartáček. To vše radí autor už na první straně knihy. Kdo je vlastně v tomto filmu ona „sviňa“?
Můžete si dosadit jméno, které jen chcete. 

Jak došlo k tomu, že jste natočila film dohromady právě s režisérem Rudolfem Biermannem?
Chtěla jsem s ním původně točit jiný film – historické drama z období druhé světové války, které teď pracovně nazývám Proces. Mám tuto látku rozpracovanou již několik let. Když za mnou přišel s tématem zneužívání moci ze strany představitelů finanční a politické elity státu, podstrčila jsem mu Arpádovu Sviňu, kterou jsem měla právě rozečtenou. Týden nato jsme se potkali s autorem a vzájemně jsme se sblížili. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jen tak něco mě nepoloží, říká Vlastina Kounická Svátková

Vlastina Kounická Svátková
vydáno 24. února 2020  15:25

Herečka, spisovatelka, influencerka, módní návrhářka, matka, manželka… To je Vlastina Kounická Svátková. Nově také objíždí školy v rámci vzdělávacího...  celý článek

Převzali jsme vaše dodávky energií, matou energošmejdi

Ilustrační snímek
vydáno 24. února 2020  5:37

Na zájezdy už šmejdi nelákají. Přibývá nabídek na „levnější“ elektřinu nebo plyn.  celý článek

Takovej normální kus plechu

Když vezmete za kliku do vstupní chodby firmy Kovap, zavane na vás minulost.
vydáno 23. února 2020  5:56

Jsou hračky, které přežijí generace. Hráli si s nimi dědečkové a dnes udělají radost jejich vnukům i pravnukům. Schválně používám mužský rod. Protože...  celý článek

Vím, že jsem často za hranou, říká Přemek Forejt

Přemek Forejt
vydáno 22. února 2020  5:31

Nad hosty jeho restaurantu čas od času prolétnou motýli a jemu samotnému hlavou nápady, které ho vynesly na vrchol české moderní gastronomie.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám