metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 7 °C

Neděle 4. prosince 2022. Svátek má Barbora

Další 3 fotografie v galerii
Akce po dva víkendy otevře řadu zajímavých míst. Například stoku pod Stromovkou. | foto: NADENPODZEM.CZ

Touha znát tajemství přivádí lidi do temných koutů Prahy, říká spoluorganizátorka festivalu

  5:43
V Česku se rodí nový fenomén – poznávání běžně nepřístupných míst. S velkým úspěchem se v Praze koná festival Open House Praha, který lidem představuje nejrůznější domy, nebo akce Malostranské dvorky, jež zájemce přivádí do běžně uzavřených malebných zákoutí Malé Strany. Takové akce přitáhnou desetitisíce lidí. Zajímavá jsou ale také místa, kam slunce nesvítí. To potvrzuje i zájem lidí o akci Na den pod zem, která otevírá pražská podzemí. Rezervace míst zmizely během pouhých třinácti minut. „Lidi láká něco tajemného a neznámého,“ říká v rozhovoru pro deník Metro spoluorganizátorka festivalu Na den pod zem Kateřina Chalupová.

Akce, jako je váš festival Na den pod zem, zažívají obrovský zájem. Čím to, že se lidé začínají více zajímat o svoje okolí?
Je to touhou znát tajemství a poznat město jinak. To lidi vybízí k tomu, aby se o město zajímali. Zájem o veřejný prostor roste i díky architektům Adamu Gebrianovi a Petru Kučerovi. Právě díky Petru Kučerovi, novému řediteli Národní památky Vyšehrad, můžeme poprvé v historii otevřít Podolské kasematy na Vyšehradě.

Náš rozhovor vzniká jen pár minut po spuštění rezervací. Po třinácté minutě jsou fuč...
Ano, je to rekord. A to byl počet míst dvojnásobný než loni. (smích)

V tom případě ale musíme čtenáře pozvat na jinou akci, kterou chystáte.
Máme velké plány, podpora našich fanoušků je opravdu velká a nás to utvrzuje v tom, že s akcí Na den pod zem chceme rozhodně pokračovat. Společně se podíváme i mimo Prahu – chystáme třeba výlety do Krušnohoří. Ale na festival Na den pod zem přijít můžete, a to do Kampusu Hybernská, kde chystáme doprovodné programy. Třeba cyklus přednášek právě o zajímavostech Krušnohoří, které je v seznamu UNESCO, a také o historii, zajímavostech pražského metra. Dozvíte se třeba, jak se metro staví.

Hledání zajímavých míst v Praze, která lidem otevřete, je jistě zajímavé. Jak náročné je takovou akci připravit?
Proces trvá opravdu dlouho, jelikož se ve většině případů jedná o mnohdy nekonečný proces schvalování. Musí se brát ohled nejen na kapacitu, ale i bezpečnost návštěvníků. Na začátku jsme byli parta studentů bakalářského oboru, která se rozhodla otevřít pražské podzemí, a přesvědčit majitele nebo správce objektů nebylo vůbec jednoduché. Nyní už máme mnohem lepší pozici. Máme už několik objektů, které s námi spolupracují úplně od začátku, a jsme jim za to moc vděční. Mohu jmenovat Národní divadlo, kostel Panny Marie Vítězné nebo Parukářku.

Podle jakého klíče objekty vybíráte?
Jelikož byl první ročník festivalu spontánní nápad a na jeho realizaci jsme neměli moc času, hledali jsme na internetu a v odborné literatuře. V případě dalších ročníků jsme se již spojili s odborníky z praxe, kteří s námi spolupracují a doporučují nám zajímavé objekty. Zkoušíme památky, kryty, jeskyně i architektonicky zajímavé a ceněné stavby. Překvapilo nás, jak bohatou historii skrývá například Branická skála nebo Divoká Šárka.

Jak jste přišli na to, organizovat takovou akci? A proč jste si vybrali podzemí?
Akci Na den pod zem pořádá spolek UNIMAKERS, z. s. Byla to dříve parta studentů oboru Arts management na Vysoké škole ekonomické. Nápad vznikl v rámci předmětu animace kulturního dědictví, což je předmět zabývající se ekonomickými a kulturními využitími památek, které ztratily svůj původní význam. Jedná se třeba o zámky, které již neslouží původnímu účelu. Takže jsme řešili, jak je zapojit do veřejného života, aby nechátraly. Měli jsme za úkol oživit nějakou památku a nás napadlo, že by to mohlo být podzemí. V té době jsme netušili, kolik zajímavých podzemních prostor Praha nabízí, a překvapuje nás to stále.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek