metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 13 °C

Čtvrtek 29. září 2022. Svátek má Michal

Větší foto
Vyšetření plic | foto:  Petr Topič, MAFRA

Trápí vás dušnost? Nepleťte si ji s postcovidovým syndromem, může se jednat o fibrózu

  6:05
Lidé o něčem často mluví, až mnozí získají pocit, že tomu rozumějí. Pokud si pak stanoví diagnózu po poradě s „dr. Googlem“, může to být osudné.

Na začátku léta 2004 si zpěvák Karel Zich stěžoval na bolesti v levé paži. „Je to od celoživotního hraní na dvanáctistrunnou kytaru, člověk musí mnohem silněji tlačit prsty na struny,“ svěřil se tehdy Zich.

Vyšetření neodkládejte, zpěvák na to doplatil
Měl domluvená vyšetření v pražské nemocnici na Královských Vinohradech, ale plánovaná vystoupení a především dovolená to posouvaly až na konec léta. Ještě předtím vyrazil v červenci s manželkou a přáteli potápět se na Korsiku.

Během jednoho ponoru ale zkolaboval a zemřel. Delší pobyt pod vodou se mu stal osudným. Ukázalo se, že za vším byla dědičná kardiovaskulární choroba. Ta se projevovala právě bolestí levé ruky, se šlachami a stiskem kytarových strun neměla nic společného. Kdyby Karel Zich absolvoval vyšetření před dovolenou, možná tu teď ještě mohl být. Tragický osud umělce ale může být i po letech varováním pro ty, kteří buď mávnou nad zdravotními problémy rukou, nebo se spokojí jen s „konzultacemi“ v internetovém vyhledávači.

Dušnost? Pachatelem nemusí být koronavirus
Týká se to například postcovidového syndromu, kterému se říká i „long covid“. Jedním z jeho projevů bývá, kromě mnoha dalších příznaků, také dušnost, častější kašel a obvykle i zvýšená únava.

Pokud si nemocný tyto příznaky vygoogluje, může se stát, že návštěvu lékaře odloží s tím, že to za čas přejde. Může ho to uchlácholit. Amatérská samodiagnostika je vždy ošidná. Ve skutečnosti se může jednat i o plicní fibrózu. S jejím určením ale mohou mít někdy potíž i praktičtí lékaři. Za poslední dva roky si toho všimli právě plicní specialisté.

„Bohužel míváme pacienty, kteří k nám přišli s nálepkou ‚postcovidový syndrom‘, a přitom mají idiopatickou plicní fibrózu (IPF),“ upozorňuje Martina Šterclová z Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice. Často se pak ukazuje, že dýchací potíže provázely pacienty už před covidem, odkazovat se na postcovidový syndrom není správné. Může se jednat o fibrózu.

Příznaky mohou zmizet, ale ne u pravé fibrózy
IPF je poměrně vzácná nemoc, která poškozuje plicní sklípky, mění jemnou tkáň na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou, jizví se. Tím pádem ubývá plocha plic a nemocným nestačí kyslík, ani když jsou v klidu. Nemoc se nejčastěji projevuje dušností a kašlem, tedy podobnými příznaky jako postcovidový syndrom.

Zkušenosti se záměnou IPF za následky covidu-19 nemá jen Šterclová, ale i další lékaři z České pneumologické a ftizeologické společnosti. I k nim se nakonec dostanou někteří lidé, kteří odešli z ordinace praktického lékaře s odkazem na potíže po covidu. Praktika by mohl varovat při poslechu pacientových plic zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu.

Dočasné fibrotické změny v plicích se totiž po covidu opravdu objevují. To může potvrdit až vyšetření u plicního odborníka. „U nás sledujeme přibližně 1800 pacientů s postcovidovým syndromem. Asi dvě procenta z nich mají určité fibrotické změny na plicích, ale zatím nevíme, zda postupně nevymizí. Na to ještě uplynula příliš krátká doba, přesnější data bychom měli mít na podzim tohoto roku. Předpokládáme, že fibrotické změny po covidu budou mít v čase u řady pacientů spíše tendenci k postupnému hojení – na rozdíl od idiopatické plicní fibrózy, kde je tomu naopak,“ připomíná Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Pokud se nejedná jen o časově omezené projevy, ale o skutečnou plicní fibrózu, je okamžitá léčba nezbytná. Bez ní přežívají pacienti nanejvýš pět let. Léčba může dobu přežití prodloužit na dvojnásobek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zasněžená Praha i v červnu. Prohlédněte si město pěkně zblízka a ze všech úhlů

vydáno 29. září 2022  4:53

Městští plánovači spustili webovou aplikaci, díky níž si lze prohlédnout 3D model Prahy z nejrůznějších vyhlídkových bodů.  celý článek

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek