metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Pondělí, 15. července 2019. Svátek má Jindřich.
Lyžování na ledovci
Větší foto
Lyžování na ledovci | foto: Ledovce.tirolat

Tyrolské ledovce jsou pro malé, ale i náročné lyžaře

17. září 2018  8:12 Lucie Mottlová Metro.cz
Na ledovcích skoro nikdy neprší. Na sjezdovky lákají celý rok.

Skipasy zdarma pro děti, panoramatické výhledy, dobrá dostupnost i jistota upravených sjezdovek, to jsou hlavní taháky tyrolských ledovců. Víte, že na nich skoro nikdy neprší a jen dvacet procent srážek spadne jako déšť, ostatní nasněží?

Pitztal
Lyžařskou sezonu otevřel Pitztal už 15. září a pro ročníky 2009 a mladší mají skipasy zdarma v doprovodu rodičů. Letos otevřou i jednu z nejvýše položených iglú vesnic na světě, kde může nocovat až padesát hostů. „Pitztal je nejvyšší, a mají tam dokonce i nejvýše položenou kavárnu Café 3440 v Rakousku. Moc se mi líbí nová aréna pro skialpinisty. Chození na skialpech jsem po skončení závodní kariéry úplně propadl,“ říká Tomáš Kraus, dvojnásobný mistr světa ve skicrossu, v současné době manažer olympijské vítězky Evy Samkové. Tyrolské ledovce zná díky tréninkům jako své boty... tedy lyžáky.

Sölden
První lyžaři se na svah vydají na konci září. Monumentální je sjezd BIG3 ralley, trasa vede přes tři třítisícové vrcholy. „Sölden je hotspot Alp, pořád se tam něco děje. Party, koncerty, závody. No a samozřejmě James Bond. Výborná je restaurace Ice Q, která si zahrála v poslední bondovce Spectre. Letos na jaře jsme tam natáčeli cestovatelský dokument s Evou Samkovou, který poběží od ledna na České televizi,“ doplňuje Kraus.

Stubai
Je oceňován jako jedno z nejlepších středisek pro rodiny s dětmi. Malí lyžaři mají skipas zdarma do deseti let v doprovodu jednoho rodiče. Nahlédnout tu můžete do nitra ledovce. Do 200 metrů dlouhé jeskyně se dostanete u horní stanice lanovky Eisgrat. „Stubai je vynikající z pohledu gastronomie. I tady jsme natáčeli. V restauraci Schaufelspitz nás učili místní speciality – kaiserschmarrn (pozn. red. – trhanec) a tyrolské gröstle (pozn. red. – brambory se špekem a vejcem). Sem nejdete na jídlo, ale za zážitkem,“ říká Kraus. Pro fajnšmekry tu mají DC Stubai Zoo, jeden z největších snowparků na světě. Pro freeridery mají třináct tras zaměřených GPS s kontrolními checkpointy.

Hintertux
Je jediný skiareál v Rakousku s celoročním provozem, přesto dělají otevírací party Oktoberfest 28. a 29. září. Pro děti mají sněhový tunel, skokánky a ostré zatáčky na sjezdovce Kidsslope. Zážitkem pro všechny je pak ledovcový palác Natur Eis Palast. V ledovcové jeskyni tu potkáte obra a řeku si můžete sjet na raftu. „Někdy bych si chtěl vyzkoušet paddleboard v ledovcové jeskyni,“ směje se Kraus. Skiareál si zahrál také ve videoklipu Eda Sherana Perfect.

Kaunertal
Je trochu neobjevenou popelkou, ale výhodou jsou poloprázdné sjezdovky bez front u lanovek. Sjezdovky otevírají 12. října. Děti do deseti let tu lyžují zdarma v doprovodu rodiče. Nevynechejte sjezd 1000 výškových metrů z horní stanice Karlesjochbhahn ve 3108 m n. m. „A velký zážitek je také opening. Ten jsem zažil dvakrát, a i když nejsem žádný milovník party, tak v Kaunertalu je to vždycky velké,“ uzavírá Kraus.

Více najdete v češtině na www.ledovce.tirol.at

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejvíc plýtváme s oblečením, jídlem a časem, říká student sociologie

Alvin Korčák
vydáno 15. července 2019  16:21

Vyznává minimalismus a na přednáškách nabízí i dalším lidem cesty, jak snížit počet věcí, které ani nepotřebují. V rozhovoru pro deník Metro mluvil mladý...  celý článek

Sbohem, Sheldone! Seriálový fenomén končí

Celá parta
vydáno 15. července 2019  13:11

Poslední epizoda seriálu Teorie velkého třesku bude dnes večer k vidění na stanici Prima Cool.  celý článek

Hon na správce rozbitých schůdků trval téměř měsíc

Děravý a bez nájezdu.
vydáno 15. července 2019  10:03

Rozbité chodníky, přerostlá zeleň nebo špatně značené přechody. To jsou časté nešvary, jejichž fotografie pravidelně zasílají čtenáři do rubriky Metro...  celý článek

Bulli bude vozit orosené poklady ze všech koutů Česka

Zleva: Jan „Johny“ Pavliš, Ivo Krejčiřík a Jirka Žardecký
vydáno 15. července 2019  5:44

Česko je známé i díky svému pivu. Většinou ale lidé sáhnou po „komerční“ značce. To se rozhodli změnit tři kamarádi z Brna. „Renovujeme staré hippie auto...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám