metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

U kláštera v Břevnově se přemnožili potkani. Jedy proti nim mohou zabít i psa

  7:00
Na Břevnově mějte psa raději na vodítku. U rybníků a kláštera svaté Markéty totiž začala deratizace. Nástrahy proti škůdcům chutnají bohužel nejen potkanům, ale také psům, kteří břevnovském parku v hojné míře pobíhají.

„Žádáme zejména majitele psů, aby je v době, kdy bude deratizace prováděna, striktně drželi na vodítku,“ varuje pejskaře mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Podle Zdeňka Parkana, který pokládání granulovaných a­ voskových nástrah do nor potkanů provádí, se v parku nacházejí desítky škůdců. „Náš odhad je více než padesát potkanů.

Přemnožení způsobily především dvě mírné zimy po sobě,“ vysvětluje Parkan, podle kterého jsou pejskaři před jedy dostatečně varováni. „Na rozmístění nástrahy upozorňují letáky. Pejskaře jsem navíc v parku osobně varoval a ti si to mezi sebou řeknou,“ dodává Parkan, který bude škůdce hubit do konce měsíce dubna.

Jedy způsobují šok a křeče

Podle Petra Prokeše ze Záchranné služby pro zvířata na Chodově, který na záchranu otrávených psů vyráží pravidelně, by si měli pejskaři dávat pozor i v jiných částech Prahy. „Pasti, mnohdy i neodborné, se objevily v Dalovickém parku, ve Staré a Nové Roli i ve Staré Chodovské. V­ jednom z těchto případů měla otrava bohužel fatální následky,“ nabádá pejskaře k­ opatrnosti Prokeš.

Pozor na nástrahy

Pokud se jejich chlupatý miláček přece jen dostane do kontaktu s jedem, je nejdůležitější urychleně vyhledat pomoc veterináře. „Projevy jsou téměř u všech jedů podobné, tedy šok, prudké křeče, nadměrné slinění, průjmy, normální až nízká teplota, nepřiměřené reakce na podněty a­ panická úzkost psa,“ popisuje průběh otravy Petr Prokeš. „Majitel by měl, pokud je to možné, také opatrně zajistit vzorek otrávené návnady a vzít ho s sebou k veterináři,“ radí čtenářům deníku Metro.

Deratizace v Břevnově

  • Potkani budou hubeni během celého dubna.
  • K použití deratizačního zásahu budou použity granulované a voskové nástrahy s účinnou látkou bromadiolon a brofifacoum.
  • Protilátkou při případné otravě na výše uvedené účinné látky je vitamín K1 (Kanavit).
  • Každé místo položené nástrahy by mělo být označeno výstražným letákem, upozorňujícím na probíhající deratizaci s uvedením druhu použité nástrahy, datem provedení práce a razítkem odborné deratizační firmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek