metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

U kláštera v Břevnově se přemnožili potkani. Jedy proti nim mohou zabít i psa

  7:00
Na Břevnově mějte psa raději na vodítku. U rybníků a kláštera svaté Markéty totiž začala deratizace. Nástrahy proti škůdcům chutnají bohužel nejen potkanům, ale také psům, kteří břevnovském parku v hojné míře pobíhají.

„Žádáme zejména majitele psů, aby je v době, kdy bude deratizace prováděna, striktně drželi na vodítku,“ varuje pejskaře mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Podle Zdeňka Parkana, který pokládání granulovaných a­ voskových nástrah do nor potkanů provádí, se v parku nacházejí desítky škůdců. „Náš odhad je více než padesát potkanů.

Přemnožení způsobily především dvě mírné zimy po sobě,“ vysvětluje Parkan, podle kterého jsou pejskaři před jedy dostatečně varováni. „Na rozmístění nástrahy upozorňují letáky. Pejskaře jsem navíc v parku osobně varoval a ti si to mezi sebou řeknou,“ dodává Parkan, který bude škůdce hubit do konce měsíce dubna.

Jedy způsobují šok a křeče

Podle Petra Prokeše ze Záchranné služby pro zvířata na Chodově, který na záchranu otrávených psů vyráží pravidelně, by si měli pejskaři dávat pozor i v jiných částech Prahy. „Pasti, mnohdy i neodborné, se objevily v Dalovickém parku, ve Staré a Nové Roli i ve Staré Chodovské. V­ jednom z těchto případů měla otrava bohužel fatální následky,“ nabádá pejskaře k­ opatrnosti Prokeš.

Pozor na nástrahy

Pozor na nástrahy

Pokud se jejich chlupatý miláček přece jen dostane do kontaktu s jedem, je nejdůležitější urychleně vyhledat pomoc veterináře. „Projevy jsou téměř u všech jedů podobné, tedy šok, prudké křeče, nadměrné slinění, průjmy, normální až nízká teplota, nepřiměřené reakce na podněty a­ panická úzkost psa,“ popisuje průběh otravy Petr Prokeš. „Majitel by měl, pokud je to možné, také opatrně zajistit vzorek otrávené návnady a vzít ho s sebou k veterináři,“ radí čtenářům deníku Metro.

Deratizace v Břevnově

  • Potkani budou hubeni během celého dubna.
  • K použití deratizačního zásahu budou použity granulované a voskové nástrahy s účinnou látkou bromadiolon a brofifacoum.
  • Protilátkou při případné otravě na výše uvedené účinné látky je vitamín K1 (Kanavit).
  • Každé místo položené nástrahy by mělo být označeno výstražným letákem, upozorňujícím na probíhající deratizaci s uvedením druhu použité nástrahy, datem provedení práce a razítkem odborné deratizační firmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy