metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

U kláštera v Břevnově se přemnožili potkani. Jedy proti nim mohou zabít i psa

  7:00
Na Břevnově mějte psa raději na vodítku. U rybníků a kláštera svaté Markéty totiž začala deratizace. Nástrahy proti škůdcům chutnají bohužel nejen potkanům, ale také psům, kteří břevnovském parku v hojné míře pobíhají.

„Žádáme zejména majitele psů, aby je v době, kdy bude deratizace prováděna, striktně drželi na vodítku,“ varuje pejskaře mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Podle Zdeňka Parkana, který pokládání granulovaných a­ voskových nástrah do nor potkanů provádí, se v parku nacházejí desítky škůdců. „Náš odhad je více než padesát potkanů.

Přemnožení způsobily především dvě mírné zimy po sobě,“ vysvětluje Parkan, podle kterého jsou pejskaři před jedy dostatečně varováni. „Na rozmístění nástrahy upozorňují letáky. Pejskaře jsem navíc v parku osobně varoval a ti si to mezi sebou řeknou,“ dodává Parkan, který bude škůdce hubit do konce měsíce dubna.

Jedy způsobují šok a křeče

Podle Petra Prokeše ze Záchranné služby pro zvířata na Chodově, který na záchranu otrávených psů vyráží pravidelně, by si měli pejskaři dávat pozor i v jiných částech Prahy. „Pasti, mnohdy i neodborné, se objevily v Dalovickém parku, ve Staré a Nové Roli i ve Staré Chodovské. V­ jednom z těchto případů měla otrava bohužel fatální následky,“ nabádá pejskaře k­ opatrnosti Prokeš.

Pozor na nástrahy

Pokud se jejich chlupatý miláček přece jen dostane do kontaktu s jedem, je nejdůležitější urychleně vyhledat pomoc veterináře. „Projevy jsou téměř u všech jedů podobné, tedy šok, prudké křeče, nadměrné slinění, průjmy, normální až nízká teplota, nepřiměřené reakce na podněty a­ panická úzkost psa,“ popisuje průběh otravy Petr Prokeš. „Majitel by měl, pokud je to možné, také opatrně zajistit vzorek otrávené návnady a vzít ho s sebou k veterináři,“ radí čtenářům deníku Metro.

Deratizace v Břevnově

  • Potkani budou hubeni během celého dubna.
  • K použití deratizačního zásahu budou použity granulované a voskové nástrahy s účinnou látkou bromadiolon a brofifacoum.
  • Protilátkou při případné otravě na výše uvedené účinné látky je vitamín K1 (Kanavit).
  • Každé místo položené nástrahy by mělo být označeno výstražným letákem, upozorňujícím na probíhající deratizaci s uvedením druhu použité nástrahy, datem provedení práce a razítkem odborné deratizační firmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek