metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

U kláštera v Břevnově se přemnožili potkani. Jedy proti nim mohou zabít i psa

  7:00
Na Břevnově mějte psa raději na vodítku. U rybníků a kláštera svaté Markéty totiž začala deratizace. Nástrahy proti škůdcům chutnají bohužel nejen potkanům, ale také psům, kteří břevnovském parku v hojné míře pobíhají.

„Žádáme zejména majitele psů, aby je v době, kdy bude deratizace prováděna, striktně drželi na vodítku,“ varuje pejskaře mluvčí šesté městské části Adam Halmoši. Podle Zdeňka Parkana, který pokládání granulovaných a­ voskových nástrah do nor potkanů provádí, se v parku nacházejí desítky škůdců. „Náš odhad je více než padesát potkanů.

Přemnožení způsobily především dvě mírné zimy po sobě,“ vysvětluje Parkan, podle kterého jsou pejskaři před jedy dostatečně varováni. „Na rozmístění nástrahy upozorňují letáky. Pejskaře jsem navíc v parku osobně varoval a ti si to mezi sebou řeknou,“ dodává Parkan, který bude škůdce hubit do konce měsíce dubna.

Jedy způsobují šok a křeče

Podle Petra Prokeše ze Záchranné služby pro zvířata na Chodově, který na záchranu otrávených psů vyráží pravidelně, by si měli pejskaři dávat pozor i v jiných částech Prahy. „Pasti, mnohdy i neodborné, se objevily v Dalovickém parku, ve Staré a Nové Roli i ve Staré Chodovské. V­ jednom z těchto případů měla otrava bohužel fatální následky,“ nabádá pejskaře k­ opatrnosti Prokeš.

Pozor na nástrahy

Pozor na nástrahy

Pokud se jejich chlupatý miláček přece jen dostane do kontaktu s jedem, je nejdůležitější urychleně vyhledat pomoc veterináře. „Projevy jsou téměř u všech jedů podobné, tedy šok, prudké křeče, nadměrné slinění, průjmy, normální až nízká teplota, nepřiměřené reakce na podněty a­ panická úzkost psa,“ popisuje průběh otravy Petr Prokeš. „Majitel by měl, pokud je to možné, také opatrně zajistit vzorek otrávené návnady a vzít ho s sebou k veterináři,“ radí čtenářům deníku Metro.

Deratizace v Břevnově

  • Potkani budou hubeni během celého dubna.
  • K použití deratizačního zásahu budou použity granulované a voskové nástrahy s účinnou látkou bromadiolon a brofifacoum.
  • Protilátkou při případné otravě na výše uvedené účinné látky je vitamín K1 (Kanavit).
  • Každé místo položené nástrahy by mělo být označeno výstražným letákem, upozorňujícím na probíhající deratizaci s uvedením druhu použité nástrahy, datem provedení práce a razítkem odborné deratizační firmy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy