metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Ukrajinec bez jízdenky není černý pasažér. Do pomoci se zapojila třeba také zoo

  13:33
Přepravu zdarma pro občany válkou sužované země posvětily České dráhy, Praha, Středočeský kraj i Plzeň. Brno váhá.

Na ruskou invazi na Ukrajině a očekávaný zájem uprchlíků o cesty hromadnou dopravou, nebo naopak z tuzemska zpět do vlasti kvůli mobilizaci reagují čeští dopravci již od víkendu. Nárok na bezplatnou přepravu pro každého, kdo předloží platný ukrajinský pas, nejprve vyhlásily ve svých vlacích České dráhy. Poté následoval také dopravce Arriva, který provozuje na území Česka vlaky i autobusy. V pondělí pak magistrát hlavního města odsouhlasil bezplatnou přepravu také v rámci městských a příměstských spojů Pražské integrované dopravy (PID), tedy na území hlavního města i většiny území Středočeského kraje.

Věděli to předem
Ač šlo o rozhodnutí, které nabylo platnosti okamžitě, podle šéfa odboru komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka to zdejší revizory nepřekvapilo.

„Všichni pracovníci přepravní kontroly byli o tomto opatření s předstihem informováni, takže je téměř vyloučeno, že by během pondělka a dalších dní cestující, kteří se prokázali občanským průkazem nebo pasem Ukrajiny, dostali v pražské hromadné dopravě pokutu,“ říká pro deník Metro Šabík. Dohoda Prahy i Středočechů se týká i spojů, které jezdí za hranice Středočeského kraje. Technicky vzato je rozhodnutím možné cestovat s ukrajinským pasem zdarma například z Mladoboleslavska na Liberecko.

V Plzni to jde také
Deník Metro oslovil i Dopravní podnik města Brna. Jeho mluvčí Hana Tomaštíková nám prozradila, že je zavedení MHD zdarma pro občany Ukrajiny v moravské metropoli rovněž v plánu. „Prozatím o tom uvažujeme. Je nutné vše administrativně schválit,“ vysvětluje pro Metro Tomaštíková.

MHD zdarma pro Ukrajince zavádějí dnes i v Plzni. Podle mluvčího Plzeňských městských dopravních podniků Reného Vavra bude také zde cestujícím stačit místo jízdního dokladu pouze ukrajinský pas. 

Zoo pro uprchlíky zdarma

  • Do pomoci se zapojila také pražská zoo, která chce přispět k tomu, aby ukrajinští uprchlíci mohli alespoň na chvíli pozapomenout na hrůzy války ve své vlasti. 
  • Ukrajinské děti a ženy mohou navštívit pražskou zoologickou zahradu za symbolickou jednu korunu. Zoo na svém webu a facebookovém účtu informovala v češtině i ukrajinštině, že jim stačí prokázat se ukrajinským pasem nebo občanským průkazem.
  • V této souvislosti také hledá Zoo Praha průvodce, kteří by těmto ukrajinským návštěvníkům byli k dispozici s výkladem v ukrajinštině. Případní zájemci se mohou ozvat na e-mailovou adresu doktorova@zoopraha.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek