metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Další 4 fotografie v galerii
V porovnání se dosud užívanými žlutými sodíkovými výbojkami je světlo LED diod znatelně bělejší, chladnější. | foto: Aleš NáhlýMetro.cz

Ulice jako sjezdovky v Alpách. Výměna osvětlení za úsporné ale budí emoce

  12:12
Je dražší, ale úspornější. Mělo by vydržet déle a podle odborníků mu patří budoucnost. Řeč je o novém úsporném LED diodovém osvětlení, které vám nově posvítí při večerní procházce v ulicích Prahy 8. Nové lampy, které se od těch klasických liší nejen vzhledem, ale i barvou samotného světla, mají po několika dnech provozu své odpůrce.

„Nové lampy svítí mnohem pronikavěji, než je potřeba. Člověk si připadá jako na sjezdovce v Alpách,“ říká čtenářka Kamila Skarková.

„V porovnání s dosud užívanými žlutými sodíkovými výbojkami je světlo LED diod znatelně bělejší a chladnější,“ upozorňuje Aleš Náhlý. Na území Prahy 5 mají s diodovým osvětlením své zkušenosti. První LED lampy zde zavedli už v roce 2009. Podle Ivony Bromové z tiskového odboru smíchovské radnice byly ohlasy místních z počátku velmi různorodé. „Někteří osvětlení chválili, jiní ho zatracovali,“ řekla deníku Metro Bromová.

„Obecně si na takovou změnu musejí občané nejprve zvyknout. Obdobná situace nastala v osmdesátých letech minulého století, kdy se ze rtuťového bílého světla přecházelo na sodíkové oranžové,“ dodala Bromová.

S úsporným osvětlením se můžete setkat také na desítce v ulici Na Výsluní, v Praze 2 v­e Vinohradské ulici či Praze 4 V Štíhlách. Podle Vítězslava Chmelíka, ředitele společnosti Eltodo-Citelum, která má správu lamp na starosti, má LED osvětlení mnoho výhod.

„Na Karlově náměstí bylo dosaženo úspory energie od pěti do šedesáti pěti procent,“ vysvětluje Chmelík. Druhou výhodou nového osvětlení je prý dlouhá životnost, která snižuje náklady na údržbu. „Zatímco žárovku bylo dříve třeba vyměnit každého půl roku, ledkové modely nám vydrží minimálně pět až sedm let,“ uvedl Chmelík.

Takzvaná světlo emitující dioda se od roku 2007 užívá nejen k osvětlení ulic, ale také při stavbě nových křižovatek. „V porovnání s žárovkovými semafory je energetická úspora pětinásobná,“ doplňuje Chmelík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek