metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Nedávno proběhla na Praze 8 další revitalizace podchodu, tentokrát pod...
Další 1 fotografie v galerii
Nedávno proběhla na Praze 8 další revitalizace podchodu, tentokrát pod zastávkou Čimice. | foto: Pavla Nazarská

V Čimickém podchodu řádili umělci se spreji a štětkami

24. července 2018  12:31 Filip Jaroševský Metro.cz
Zvelebování tunelů navazuje na Pandemii na Ládví nebo Džungli u zastávky Třebenická.

Z dalšího ponurého podchodu v osmé městské části je místo, kam se vydávají Pražané i tehdy, když zrovna nepospíchají na autobus.

„Nedávno zde totiž proběhla další revitalizace podchodu, tentokrát pod zastávkou Čimice,“ píše čtenářka Pavla Nazarská, která nové malby na zdech v tunelu vyfotografovala a snímek nám poslala.

Mladí umělci vyobrazili v podchodu několik zástupců zvířecí říše. Kromě ptáků, koal a ryb si tu místní mohou nově prohlížet také různé ještěry a korýše. Podchod v Čimicích není zdaleka jediný, který nechala radnice Prahy 8 během posledních let zvelebit.

Nového kabátu se před časem dočkal i podchod pod komunikací Povltavská a železniční tratí u Grabovy vily, vymalování podchodů proběhlo také u metra Ládví, tramvajové zastávky Štěpničná a u autobusové zastávky Třebenická. „Výhodou uměleckých graffiti maleb je, že bývají od sprejerů výrazně méně počmárané než ostatní malby. Věřím, že nové originální a neotřelé malby výrazně zlepší vzhled těchto dříve dosti nevábně vypadajících podchodů,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Se starostou souhlasí také organizátor pražské dopravy Ropid. Dle zkušeností ze zahraničí se podle něj stávají umělecky vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy. Podchody ale nejsou jediným místem, kde si lze na osmičce prohlédnout pouliční umění. Takzvanou Zeď Těšnov v minulosti ozdobila celá řada umělců.

„Chceme zvelebit i další nevzhledné frekventované veřejné plochy v naší městské části,“ dodává Petrus.

Šedivé zídky kolem stanic MHD mohou mít mnoho kreativních podob. Své o tom vědí obyvatelé Strašnic, kde tunel od stanice metra Strašnická převlékl kabát hned několikrát. O umělecky vyzdobené okolí MHD není nouze ani u vlakových nádraží. Pod mostem u hlavního nádraží, na místě, kterému se říká U Bulhara, můžete vidět kus oblohy. Lidé bez domova, kteří zde tráví mnoho času, ji tu totiž mají vyobrazenou přímo na mostních pilířích frekventované magistrály.

Aby byl veřejný prostor umělecky zveleben, není třeba zásahu profesionálních umělců. V Praze-Klánovicích podchod od vlakového nádraží vyzdobily malůvkami postaviček děti ze základní školy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám