metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Středa, 12. srpna 2020. Svátek má Klára.
Nedávno proběhla na Praze 8 další revitalizace podchodu, tentokrát pod...
Další 1 fotografie v galerii
Nedávno proběhla na Praze 8 další revitalizace podchodu, tentokrát pod zastávkou Čimice. | foto: Pavla Nazarská

V Čimickém podchodu řádili umělci se spreji a štětkami

24. července 2018  12:31 Filip Jaroševský Metro.cz
Zvelebování tunelů navazuje na Pandemii na Ládví nebo Džungli u zastávky Třebenická.

Z dalšího ponurého podchodu v osmé městské části je místo, kam se vydávají Pražané i tehdy, když zrovna nepospíchají na autobus.

„Nedávno zde totiž proběhla další revitalizace podchodu, tentokrát pod zastávkou Čimice,“ píše čtenářka Pavla Nazarská, která nové malby na zdech v tunelu vyfotografovala a snímek nám poslala.

Mladí umělci vyobrazili v podchodu několik zástupců zvířecí říše. Kromě ptáků, koal a ryb si tu místní mohou nově prohlížet také různé ještěry a korýše. Podchod v Čimicích není zdaleka jediný, který nechala radnice Prahy 8 během posledních let zvelebit.

Nového kabátu se před časem dočkal i podchod pod komunikací Povltavská a železniční tratí u Grabovy vily, vymalování podchodů proběhlo také u metra Ládví, tramvajové zastávky Štěpničná a u autobusové zastávky Třebenická. „Výhodou uměleckých graffiti maleb je, že bývají od sprejerů výrazně méně počmárané než ostatní malby. Věřím, že nové originální a neotřelé malby výrazně zlepší vzhled těchto dříve dosti nevábně vypadajících podchodů,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Se starostou souhlasí také organizátor pražské dopravy Ropid. Dle zkušeností ze zahraničí se podle něj stávají umělecky vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy. Podchody ale nejsou jediným místem, kde si lze na osmičce prohlédnout pouliční umění. Takzvanou Zeď Těšnov v minulosti ozdobila celá řada umělců.

„Chceme zvelebit i další nevzhledné frekventované veřejné plochy v naší městské části,“ dodává Petrus.

Šedivé zídky kolem stanic MHD mohou mít mnoho kreativních podob. Své o tom vědí obyvatelé Strašnic, kde tunel od stanice metra Strašnická převlékl kabát hned několikrát. O umělecky vyzdobené okolí MHD není nouze ani u vlakových nádraží. Pod mostem u hlavního nádraží, na místě, kterému se říká U Bulhara, můžete vidět kus oblohy. Lidé bez domova, kteří zde tráví mnoho času, ji tu totiž mají vyobrazenou přímo na mostních pilířích frekventované magistrály.

Aby byl veřejný prostor umělecky zveleben, není třeba zásahu profesionálních umělců. V Praze-Klánovicích podchod od vlakového nádraží vyzdobily malůvkami postaviček děti ze základní školy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 12. srpna 2020  16:25

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Některé cestovky turistům na povinný test přidají peníze

Filipínský zdravotník v ochranném obleku ukazuje odebraný vzorek pro testování...
vydáno 12. srpna 2020  13:41

Řecko má Čechy rádo. I jejich peníze. Přesto jim nyní vyslalo varování: Bez testů k nám teď nejezděte.  celý článek

Na domy se vrátila obří plachta. Horáková „kryje“ ilegální reklamu

Připomínka popravy Milady Horákové
vydáno 12. srpna 2020  10:01

Připomíná to zákopovou válku. Na jedné straně je Praha a soudy, na druhé majitel domů u Nuselského mostu a provozovatel reklam na nich. Kauza nelegálních...  celý článek

Otrnulo cestujícím? Strážníci řeší denně v metru přes 450 lidí bez roušky

Lidé v pražském metru se chrání rouškami. Od včerejška platí v Praze a několika...
vydáno 12. srpna 2020  5:16

Tři strážníci stojí u turniketů stanice metra Smíchovské nádraží. Další dva jsou na nástupišti. Zrovna nachytali cestujícího bez roušky. Během toho, kdy...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám