metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V době „věštění z křišťálové koule“ školy už shání roušky

  5:37
Blíží se návrat dětí do lavic. Kolik jich ve skutečnosti nastoupí, nikdo neví.

V úterý 10. března se žáci a studenti dozvěděli, že na druhý den nemusejí do školy. Tohle omezení by mělo 25. května skončit, tedy podle aktuálního plánu vlády. Žáci prvních až pátých tříd, pokud s tím budou rodiče souhlasit (povinná školní docházka je nyní dobrovolná), mohou opět zasednout se spolužáky do lavic.

„Nakupujeme roušky, stojany s dezinfekcí a uděláme si průzkum, kolik dětí opravdu nastoupí,“ řekl deníku Metro Martin Dušek, ředitel základky v Tyršově ulici v Českém Brodě. V řadě škol, jak deník Metro zjistil, zatím s nastavením pravidel čekají na konkrétní pokyny od ministerstva školství. Potřebují mít ale jistotu. „Nikdo zatím neví, jaké podmínky budou přesně nastaveny. Zprávy z médií nejsou pro nás určující,“ uvedl Ivan Souček, ředitel základní školy v Jungmannově ulici v Berouně.

Čeští školáci

953
Tolik tisíc žáků prvního a druhého stupně navštěvuje v „normálních“ časech české základní školy.

1,7
Tolik milionů žáků a studentů je v Česku na všech typech základních, středních a vysokých škol.

Podrobné instrukce i pravidla pro pobyt ve škole po 25. květnu ale už vypracovali v základní škole v Praze-Hostivaři. Rodiče najdou na webu školy, jaká budou pravidla pro použití roušek, že žáci budou vždy jen v jedné třídě bez přesunu do jiných učeben, že se ruší tělocvik a další podmínky. „Vycházela jsem z informací pana ministra školství Plagy a z vládních nařízení,“ řekla včera pro deník Metro ředitelka školy Blanka Chuchlerová. Případné korekce pravidel přizpůsobí aktuálním nařízením vlády nebo ministerstva školství. „Dezinfekci již máme ve škole, dále jsou objednané dávkovače dezinfekce na ruce a pro učitele se snažíme zajistit průhledné štíty na výuku,“ dodává Chuchlerová. Pokud by v nějaké třídě zůstala většina žáků na přání rodičů doma, výuka v nich bude pokračovat distanční formou jako doposud.

Kolik dětí se v den D skutečně do škol vrátí, ale zatím nikde moc netuší. „Je to v této chvíli spíše věštění z křišťálové koule,“ říká Markéta Růtová, mluvčí městského úřadu ve Slaném. Město však zajišťuje například dodávky průhledných štítů pro mateřské školy a dezinfekce pro základky. Tento týden proběhne setkání slánského starosty s řediteli škol, kde zazní určitá doporučení k obnovení výuky, konkrétní kroky však radnice ponechá na vedení jednotlivých škol.

Také v Hradci Králové zatím neodhadnou, kolik školáků se vrátí. Během přerušení výuky se totiž napříč republikou podepisovala petice, aby školy zůstaly kvůli bezpečnosti dětí zavřené až do září. „Město doposud v tomto směru žádné petice od hradeckých rodičů neeviduje,“ říká Kateřina Šmídová, mluvčí magistrátu. Královéhradecký magistrát se proto soustředí na praktické kroky. Vedle koordinace výuky připravuje město i způsob dodávek hygienických pomůcek a dezinfekčních roztoků do škol. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy