metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Další 1 fotografie v galerii
Bohuslav Svoboda chce znovu do čela Prahy. | foto: Metro.cz

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

  18:55
Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.

Do čela hlavního města se nejpravděpodobněji již podruhé ve svém životě postaví šéf vítězného uskupení pražské Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda (ODS). Podle politologů se tak ale stane až za hodně dlouho. Jednání se totiž pravděpodobně potáhnou do listopadu nebo klidně i do prosince. Deník Metro nahlíží do křišťálové koule a pokouší se odhadnout, jakým způsobem budou nyní probíhat povolební vyjednávání. Zástupci Spolu sice prohlašují, že chtějí jednat o koalici na půdorysu té vládní, tedy se STAN a Piráty. Pokud se ale jednání potáhnou příliš dlouho, není podle některých odborníků vyloučen ani vznik koalice formátu Spolu a ANO.

Problematičtí parťáci
Jak již všichni víme, komunální volby v metropoli vyhrála koalice Spolu před ANO. Piráti vedení stále ještě současným primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí. Praha sobě se umístila čtvrtá, pátý STAN a šestá SPD.

Za takové konstelace a procentuálního rozdělení sil je jasné, že někdo bude brzy muset ustoupit a udělat pořádný kompromis. Tento fakt nepřímo vyplynul již ze série rozhovorů s osobnostmi kandidátek těch nejsilnějších stran, které deník Metro přinášel zhruba týden před komunálními volbami. Nyní, pár dní po volbách, se potvrzuje pouze to, že vítězné strany drží slib a nevyjednávají s „extremisty“, tedy SPD. Že ale vznikne koalice výše umístěných stran, které si před volbami nemohly přijít na jméno, je již jisté. Jde jen o to, kdo a s kým.

Piráti a Praha sobě
První povolební jednání na pražském magistrátě proběhla již v neděli. Zde se poprvé sešli zástupci vítězné koalice Spolu se STAN. Člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček a lídr STAN Petr Hlaváček si na nich údajně celkem notovali a našli klíčové programové shody. Členové Spolu nicméně chtějí k jednacímu stolu přizvat Piráty, kteří ale před volbami tvrdili, že nechtějí mít s ODS nic společného. STAN by pak ještě do koalice přizval hnutí Praha sobě. Tady je ale podle politologů první kámen úrazu. Spolu to nyní považuje za zbytečné. Ani někteří zástupci Prahy sobě toto spojení nepovažují za ideální.

Koho asi Zdeněk Hřib volil?

„V tomhle máme v Praze sobě jasno – jako jediní rovnou odmítáme jakoukoli spolupráci s ANO a také se všemi politiky ze Spolu, jejichž politická kariéra je lemovaná průšvihy, jako je prodej koupaliště Džbán nebo třeba známosti s gangem v kauze Dozimetr,“ svěřila deníku Metro v předvolebním rozhovoru současná radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha sobě).

Kompromis se tedy bude pravděpodobně hledat pozvolna. Jak Piráti, tak Praha sobě totiž hovořili před volbami velmi konkrétně o tom, co všechno nepodpoří a s čím mají problémy. A většinou se skloňovala koalice Spolu, případně pouze ODS.

Bitva nejméně dvou eg
Praha sobě v čele s Janem Čižinským ani po spojení s Piráty a STAN nedá dohromady nadpoloviční většinu. Musela by tedy, čistě teoreticky, naverbovat několik „zrádců“ například z ANO či Spolu. Tahle varianta ale není příliš pravděpodobná. Výsledek pražských komunálek lze rovněž chápat jako vítězství jednoho ega nad druhým. Piráty v čele se Zdeňkem Hřibem totiž smetla kandidátka v čele se Svobodou, který ve vedení hlavního města stál už mezi lety 2010 až 2013. Tihle dva si v předvolebních debatách i mimo ně několikrát vjeli do vlasů. Případná koalice by tak znamenala kompromis ze strany Hřiba.

Svoboda už dříve řekl, že v čele hlavního města by stál s kýmkoli, s kým se shodne na programových prioritách. Rovnou ale upřesnil, že například s hnutím ANO dle něj Spolu nemá takřka nic společného.

Nepravděpodobný pakt?
Ačkoli se politologové většinově shodují na tom, že nejpravděpodobněji vznikne koalice ne nepodobná současnému vládnímu rozpoložení, podle některých není vyloučeno ani případné spojení Spolu a ANO. Stalo by se tak dle odhadů pouze v případě, že by se jednání nesnesitelně protáhla. Někteří členové ODS by se totiž koalici s ANO nebránili. A lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher také ne.

Pětice možných koalic?

  • Spolu získalo 19 mandátů, ANO 14, Piráti 13, Praha sobě 11, STAN pět a SPD tři. Nová pražská koalice musí dohromady složit alespoň 33 hlasů, tedy víc než polovinu z 65.
  • Spolu, STAN a Piráti mají dohromady 37, Spolu s Prahou sobě a STAN pak 35. Spolu a ANO dají dohromady 33. Ano, Piráti, STAN a Praha sobě 43. Piráti, Praha sobě a STAN nemají dost. Jen 29.
  • V roce 2018 se vítězné straně vládnoucí koalici sestavit nepodařilo.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek