metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Dalších 14 fotografií v galerii
KT8 Strausberg | foto: DPP

V Praze jezdí od pondělí nová německá tramvaj. Včelka Mája vás ale nesveze

  10:33
V ulicích metropole můžete v následujících týdnech potkat neobvyklou žlutočernou tramvaj KT8. Tramvaj, která ovšem ve skutečnosti patří německé společnosti Strausberger Eisenbahn GmbH Strausberg, prošla v Praze modernizací a nyní probíhá poslední kolo zkoušek před jejím návratem do Německa.

Tramvaj KT8D5.RN2S se dočkala kompletní generální opravy, v jejíž rámci získala například novou energeticky úspornou elektrickou výzbroj a pro vyšší komfort cestujících byl vložen nízkopodlažní střední článek. Její testovací jízdy se za účasti zástupců německého drážního úřadu a jejího majitele uskuteční od 13. do 16. října. Do 24. října pak proběhne konečná montáž jednotlivých prvků a zkušební provoz bez cestujících, v rámci nějž musí tramvaj najet v pražských ulicích minimálně 200 kilometrů.

Přezdívá se jí Včelka Mája

Tramvaj se zpět do Německa vrátí na konci října a od listopadu se s ní již budou moci svézt cestující ve Strausbergu nedaleko Berlína. „Předpokládáme, že náročné zkoušky v souladu s německými předpisy proběhnou úspěšně a tramvaj, která si pro svoji barvu ihned získala od německého zákazníka přezdívku Biene Maja, se vydá koncem října do Německa,“ uvedl vedoucí Opravny tramvají pražského dopravního podniku Jaroslav Janda , který se svým týmem na modernizaci pracoval.

„Opravna tramvají pražského dopravního podniku má skvělé výsledky a bohaté zkušenosti s údržbou a rekonstrukcí tramvajových vozů,“ doplnil technický ředitel dopravce Jan Šurovský. Že se podnik může podílet na zakázkách pro zahraniční dopravce, to podle něj jen potvrzuje. „Velmi rádi se zúčastníme podobných projektů i v budoucnu,“ dodal. Opravnu tramvají Dopravního podniku hl. m. Prahy přizvala ke spolupráci společnost Cegelec a.s., která vyhrála zakázku na modernizaci tramvaje.

Co je to za tramvaj

Od fanoušků dostala přezdívku „kachna“

KT8D5 v Praze
KT8D5 v Praze
KT8D5 v Praze
  • Tříčlánkovou tramvaj KT8D5 vyráběl závod Tatra Smíchov podniku ČKD mezi lety 1986 a 1993. Prototyp vznikl v roce 1984.
  • Celkem bylo vyrobeno 199 kusů. Většina z nich byla určena pro české a slovenské dopravní podniky.
  • Fanoušci MHD těmto tramvajím přezdívají „kachny“ či „kačeny“.
  • Do německého Strausbergu se dostaly tramvaje KT8D5 v roce 1995 z Košic.
  • V Praze původní tříčlánkové tramvaje KT8D5 dojezdily 21. května 2013. V metropoli sloužily od roku 1986.
  • Dle původního plánu mělo v Praze jezdit 290 těchto tramvají. Nakonec jich bylo „pouze“ 48.
  • Dnes už v metropoli uvidíte výhradně modernizované varianty se středním nízkopodlažním článkem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek