metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Úterý, 11. srpna 2020. Svátek má Zuzana.
Marie Doležalová
Další 4 fotografie v galerii
Marie Doležalová | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

V životě potřebuji nové impulsy, tvrdí herečka Marie Doležalová

8. června 2016  8:44 Iveta Benáková Metro.cz
Blogerka, tanečnice, ale v první řadě herečka. Marie Doležalová se během léta kromě své domovské scény v Divadle Na Fidlovačce představí v letošní premiéře Letních shakespearovských slavností ve hře Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v roli sebestředné krásky Olivie.

Postava Olivie je hrdá a sebevědomá. Ne že bych si nemyslela, že osobně taková nejste, ale role jste zatím hrála protichůdné.
Přesně, jak říkáte, je to charakteristika naprosto opačná všem rolím, které jsem kdy hrála. Já mám většinou postavy, které se podceňují, schovávají si emoce pro sebe a většinou trpí nezájmem okolí. Olivie je najednou výstřední postava, do které je každý druhý v té hře zamilovaný.

Fotogalerie

Jaké to pro vás je někoho takového hrát?
Je to pro mě zajímavé a strašně nové. Já si ani nemyslím, že by byla tak jiná, než jsem já, nemám v soukromí problém dávat najevo emoce. Ale je opravdu dost jiná než věci, které jsem zvyklá hrát. Někdy se v tom cítím tak nejistě, protože si myslím, že ani nemám prostředky, jak ji ztvárnit.

Co je tedy nejtěžší?
Je pro mě nové stát na jevišti a cítit tuto konkrétní postavu. Navíc v hereckém obsazení, kdy ke spoustě z nich mám i profesní obdiv a najednou je těžké hrát tu nejsebevědomější mezi nimi.

Umíte si představit to velké pódium, na které se to uskuteční?
Na Fidlovačce máme 500 míst, takže jsem zvyklá hrát pro velké jeviště, zároveň jsem i kdysi hrála ve Stavovském divadle. Samozřejmě, je to těžké, je to venku a jsem spíš typ, že věci hraji spíš drobně, když to jde. Ale spíš je pro mě těžší obsah té role, než forma, že musím být slyšet až v poslední řadě.

Letní shakespearovské slavnosti 2016

  • Slavnosti se odehrají od 28. června do 3. září v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
  • Na repertoáru budou například Romeo a Julie, Mnoho povyku pro nic či Sen noci svatojánské.
  • Ostravská produkce připravuje premiéru tragédie s Tomášem Savkou v hlavní roli, uvede ji i v Praze.
  • U příležitosti 400. výročí smrti Williama Shakespeara se v Praze představí dva projekty. Prvním jsou večery Pocta Shakespearovi, které se uskuteční 21. a 22. července. Dalším bude 23. července inscenace Richard III. v podání Prague Shakespeare Company.

Kdy jste byla oslovena s touto nabídkou?
Nabídka mi přišla po StarDance, kdy to pomalu utichalo a já se začala rozhlížet, jaká bude moje profesní budoucnost. V mých očích mají Shakespearovské slavnosti velkou prestiž.

Budete mít trochu po létě.
Já jsem herce, kteří tam hráli, vždy litovala, protože přijdou o léto, ale zároveň jsem jim záviděla, protože je to prestižní. V předchozích letech jsem ale hrála tolik představení, že jsem si nedokázala představit, že bych pokračovala ještě v létě.

Co je letos jinak, že jste roli přijala?
Půlrok byl pro mě jen taneční, takže jsem neměla tolik divadla, zároveň mi ubylo her. Pěkně se to sešlo a potvrdilo se, že všechno přichází ve správný čas. Dny budu mít volné a budu na chatě a večer budu hrát na Hradě.

Když se vrátím ke StarDance, tehdy jste si pochvalovala, že vám to zpevnilo postavu, ještě v tanci pokračujete?
Teď jsme s Markem (Zelinkou, tanečníkem ze StarDance a současným přítelem - pozn. red.) něco natáčeli, tak jsem se k tréninku musela vrátit. Ale jen pro konkrétní důvod, že bych si jen tak zatrénovala, to ne. Už během soutěže jsem věděla, že je to strašně těžké. Navíc, my jsme s Markem v daleko větší harmonii, když spolu netancujeme, pro nás je to potom velký kolotoč emocí.

S tancem už tedy nemáte žádné plány?
Vymýšlíme s Markem, že budeme na vlastní pěst dělat nějaké menší choreografie. Ale jsem v tomto úplně normální ženská, takže když nemám důvod, tak se k tomu nedonutím. (smích)

Velký zájem vzbudil i váš blog Kafe a cigárko, jehož psaní jste zastavila. Není třeba zkoušení Večera tříkrálového inspirací pro další články?
Zatím nebudu nic slibovat. Ono se to psaní o herectví a zákulisí vyčerpalo. Jsem člověk, který potřebuje nové výzvy. Když jsem třeba říkala, že zkoušení Olivie je pro mě těžké, tak zároveň mě právě proto i baví. Psaní mě baví, ale čekám, až přijde nový impuls. Ale ne jen ve formě nové role, ale úplně nový, o kterém bych chtěla psát. Tak uvidíme potom.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stejně jako pivo, tak i víno teď prochází zcela novou chutí

Vinařství Sádek na Třebíčsku.
vydáno 11. srpna 2020  15:38

Jabčák. Rybízové či višňové víno. To, co vznikalo dříve doma, teď najdete v jiné podobě také v obchodech.  celý článek

Plánovači mají své youtubery. Po Kokořínsku přijdou další

Integracemi provází amatérský redaktor Jan Škopek.
vydáno 11. srpna 2020  12:51

K pražské MHD se připojují spoje napříč celým Středočeským krajem. Integraci Ropid propaguje spoty.  celý článek

Komplikace na kolejích. Floru od Korunní odtrhnul vodovod

Vodovod v Korunní ulici potrápí i ty okolní.
vydáno 11. srpna 2020  9:48

Od včerejška opět jezdí tramvaje Ječnou ulicí. Do Jičínské se naopak kvůli „záludnému živlu“ vrátí až koncem měsíce.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: První český letec skončil v celeru

První let pro publikum proběhl 11. srpna. Na dvoře nuselského pivovaru byla... Vzpomínky na Prahu
vydáno 11. srpna 2020  5:25

Přepište dějiny, prvním pilotem v českých zemích nebyl inženýr Jan Kašpar. Ne. Jméno prvního odvážlivce znělo Josef Vydra a byl to taneční mistr, který...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám