metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Další 2 fotografie v galerii
Janita je březí, slůně se má narodit příští jaro, otcem je samec Mekong | foto: Zoo Praha

V zoo čekají radostnou událost. Slonice Janita je březí s Mekongem

  11:25,  aktualizováno  12:27
Mužská ješitnost funguje i u zvířat. Samec Mekong se dlouho neměl k činu a slonic si nevšímal. Po příjezdu nového samce je ale všechno jinak a ze zoo hlásí, že příští jaro by se mělo narodit malé slůně.

štastnou matkou bude jedenáctiletá slonice Janita, kterou pražská zoo v roce 2012 získala spolu s o rok mladší Tamarou ze Srí Lanky. To že je březí potvrdily to analýzy vzorků krve. Otcem očekávaného slůněte je býk Mekong., který – vyprovokován přítomností dalšího samce - Janitu v létě několikrát úspěšně pářil. 

„Můžeme se těšit na další slůně. To první se narodilo Donně, která k nám ovšem přišla už ve vysokém stádiu březosti. Janitin potomek by se tak mohl stát prvním opravdu stoprocentně pražským slůnětem. Byl by to další významný mezník ve více než osmdesátileté historii naší zoologické zahrady,“ prozrazuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V očekávání je poprvé

Janita je v současné chvíli v první fázi březosti, která u slonic trvá zhruba 22 měsíců. V očekávání je vůbec poprvé. „U sloních prvorodiček je úspěšnost odchovů jen asi poloviční. Zažijeme tedy ještě hodně napětí a nejistoty,“ zdůrazňuje kurátor chovu slonů Pavel Brandl.

Chovatelé si začali poprvé všímat změn v Janitině chování v září. Zdálo se jim také zvláštní, že o Janitu - na rozdíl od Tamary - nejeví zájem nově příchozí samec Ankhor. Definitivně pak březost potvrdily krevní testy, které odhalily vysokou hladinu hormonu progesteronu indikující březost. Dalším příznakem jsou zvětšené mléčné žlázy.

Jmenuje se Plodná

  • Janita se narodila 17. října 2004 a její jméno znamená plodná.
  • Společně s její nevlastní sestrou Tamarou je v roce 2012 pražské zoo věnovala po více než dvouletém diplomatickém jednání srílanská vláda.
  • „Když jsme je tehdy přiváželi armádním herculesem ze Srí Lanky, doufali jsme právě v to, že se u nás obě tyto mladé slonice stanou matkami. V případě Janity se tato naděje začíná naplňovat,“ dodává ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejen Češi si vykračují v botách pro královnu. Legendární obuv má i barefootovou verzi

vydáno 7. října 2022  12:39

Boty chelsea alias perka nebo štiblety proslavily Beatles. Teď jsou symbolem podzimní elegance.  celý článek

Prezidentský kandidát Karel Janeček: Dám lidem naději a energii měnit svět i vlastními silami

vydáno 7. října 2022  10:09

S Karlem Janečkem by na Hrad přišel prezident, pro kterého je zdravý životní styl základem jeho života. Matematik, ekonom, sociální reformátor, zakladatel...  celý článek

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek