metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Chrám Baal-Shamin před příchodem bojovníků Islámského státu
Větší foto
Chrám Baal-Shamin před příchodem bojovníků Islámského státu | foto: Profimedia.cz

Válkou zničený klenot, který je v UNESCO, se otevře příští léto

27. srpna 2018  16:19 Marek Peška Metro.cz
Syrská Palmýra prochází velkou rekonstrukcí.

Starověké město Palmýra utrpělo kvůli nájezdům válečníků Islámského státu obrovské škody. Teď se mluví o tom, že by se sem už příští léto měli vrátit turisté. Syrský klenot prochází rozsáhlými opravami. Na nich se podílí nejen UNESCO, které Palmýru v roce 1980 zapsalo na svůj seznam, ale také další organizace a státy, mezi nimiž jsou Itálie, Polsko či Rusko.

Nyní se obnovují starověké artefakty, celé budovy či sochy. Islámský stát v Palmýře zdemoloval například slavný tetrapylon a amfiteátr z 2. století n.l. Ten byl jednou z největších podobných staveb své doby. Každý ze čtyř pilířů nesl 150 tisíc kilogramů těžkou hlavici. Římané tyto stavby budovali na důležitých křižovatkách a sloužily jako obdoby triumfálních oblouků. Zmizel také chrám Baal-Shamin. Ten byl považován za jednu z nejvýznamnějších historických staveb pocházejících z prvního století a figuroval na seznamu světového dědictví UNESCO. Vzácné sochy a artefakty rozprodali na černém trhu. S obnovou toho, co zbylo, pomáhají evropští archeologové s využitím moderních technologií. Do prací se zapojují i Češi, za 2,5 milionu dodali různý materiál a několik artefaktů by ze Sýrie mělo přiletět do Prahy.

Teroristé z Islámského státu (IS) se Palmýry zmocnili v roce 2015. V roce 2016 byla osvobozena ale Syřané město opět ztratili, úplného osvobození se dočkalo až v březnu 2017. Během obou okupací IS poničil největší část nejvzdálenějších památek. Politici a odborníci jejich konání označovali za barbarské. UNESCO označilo jejich likvidaci za „válečný zločin“.

Palmýra má nezměrnou historickou hodnotu. První archeologické nálezy se datují do období mladší doby kamenné a první zmínky o městě pocházejí z počátku druhého tisíciletí před naším letopočtem. Bylo také součástí Římské říše, která měla společně s řeckou architekturou vliv na jeho podobu.

„Sýrie je plná památek z dob Féničanů až po islámské památky. Je to kolébka civilizací,“ řekl generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš v loňském rozhovoru pro server iDNES.cz.

Islámský stát nelikvidoval památky jen v Palmýře, ale také ve starobylém asyrském městě Nimrúdu – tam na vzácné budovy vyjely buldozery, sochy zase rozbíjeli kladivy v muzeu v Mosulu. Sen o tom, že by se syrská Palmýra mohla opět v létě otevřít se sice pomalu zhmotňuje, přesto je problém ještě v tom, že Sýrie je stále neklidnou částí světa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám