metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Válkou zničený klenot, který je v UNESCO, se otevře příští léto

  16:19
Syrská Palmýra prochází velkou rekonstrukcí.
Chrám Baal-Shamin před příchodem bojovníků Islámského státu | foto: Profimedia.cz

Starověké město Palmýra utrpělo kvůli nájezdům válečníků Islámského státu obrovské škody. Teď se mluví o tom, že by se sem už příští léto měli vrátit turisté. Syrský klenot prochází rozsáhlými opravami. Na nich se podílí nejen UNESCO, které Palmýru v roce 1980 zapsalo na svůj seznam, ale také další organizace a státy, mezi nimiž jsou Itálie, Polsko či Rusko.

Nyní se obnovují starověké artefakty, celé budovy či sochy. Islámský stát v Palmýře zdemoloval například slavný tetrapylon a amfiteátr z 2. století n.l. Ten byl jednou z největších podobných staveb své doby. Každý ze čtyř pilířů nesl 150 tisíc kilogramů těžkou hlavici. Římané tyto stavby budovali na důležitých křižovatkách a sloužily jako obdoby triumfálních oblouků. Zmizel také chrám Baal-Shamin. Ten byl považován za jednu z nejvýznamnějších historických staveb pocházejících z prvního století a figuroval na seznamu světového dědictví UNESCO. Vzácné sochy a artefakty rozprodali na černém trhu. S obnovou toho, co zbylo, pomáhají evropští archeologové s využitím moderních technologií. Do prací se zapojují i Češi, za 2,5 milionu dodali různý materiál a několik artefaktů by ze Sýrie mělo přiletět do Prahy.

Teroristé z Islámského státu (IS) se Palmýry zmocnili v roce 2015. V roce 2016 byla osvobozena ale Syřané město opět ztratili, úplného osvobození se dočkalo až v březnu 2017. Během obou okupací IS poničil největší část nejvzdálenějších památek. Politici a odborníci jejich konání označovali za barbarské. UNESCO označilo jejich likvidaci za „válečný zločin“.

Palmýra má nezměrnou historickou hodnotu. První archeologické nálezy se datují do období mladší doby kamenné a první zmínky o městě pocházejí z počátku druhého tisíciletí před naším letopočtem. Bylo také součástí Římské říše, která měla společně s řeckou architekturou vliv na jeho podobu.

„Sýrie je plná památek z dob Féničanů až po islámské památky. Je to kolébka civilizací,“ řekl generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš v loňském rozhovoru pro server iDNES.cz.

Islámský stát nelikvidoval památky jen v Palmýře, ale také ve starobylém asyrském městě Nimrúdu – tam na vzácné budovy vyjely buldozery, sochy zase rozbíjeli kladivy v muzeu v Mosulu. Sen o tom, že by se syrská Palmýra mohla opět v létě otevřít se sice pomalu zhmotňuje, přesto je problém ještě v tom, že Sýrie je stále neklidnou částí světa.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek