metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Velemlok čínský | foto: J. Patrick Fischer, Wikimedia Commons

Velemloci už se blíží. Válka, kterou popsal Čapek, ale v zoo nebude

  9:00
Zvířata, o kterých je většina Čechů přesvědčena, že žijí jen v románu Karla Čapka, obydlí nový pavilon v zoo. Jedineční mloci ale budou jen jednou z novinek letošního roku v trojské zoo.

Na jaře se otevře ojedinělý pavilon s velemloky čínskými a dalšími živočichy čínského horského lesa."Nový pavilon bude jakousi poctou Karlu Čapkovi, kterého tito živočichové inspirovali k sepsání Války s mloky," potvrzuje ředitel pražské zahrady Miroslav Bobek. Jde o největší žijící ocasaté obojživelníky na světě a do nového pavilonu naproti šelminci se jich přestěhuje zhruba desítka.

Nový pavilon nebude zevnějšku nijak výrazný. Bude se jednat o objekt zčásti zapuštěný pod úroveň terénu a navíc překrytý zemí, takže návštěvník bude vstupovat do jakéhosi zatravněného pahorku. Lidé se mohou těšit i na další novinky. "Otevřeme expozici českých plazů se zmijí obecnou a užovkou podplamatou," popisuje mluvčí zoologické zahrady Michal Šťastný. Do Troje budou dovezeni giboni stříbrní a po rekonstrukci se otevře Pavilon velkých želv. Letos také začne výstavba pavilonu pro exotické ptáky, kde naleznou domov například zcela mimořádní arové Learovi, papoušci nestoři kea a další ptáci.

Gorily budou bydlet v novém

  • Dlouhodobé plány zahrady změnila loňská povodeň.
  • Před stavbou nových pavilonů totiž logicky dostala přednost rekonstrukce a vybudování nového pavilonu goril v horní části zahrady.
  • Ten by se měl otevřít za tři roky.
  • V souvislosti s tím přibyde také další vstup – od Podhoří.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek