metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 4 °C

Sobota, 6. března 2021. Svátek má Miroslav.
Ze hry Sněz tu žábu
Ze hry Sněz tu žábu | foto: Venuše ve Švehlovce

Venuše ze Švehlovy koleje ožila. U žižkovské věže vzniklo unikátní divadlo

15. března 2015  7:44 Denisa Mokřížová Metro.cz
Po roce 1989 byl unikátní sál Švehlovy koleje přes 20 let nevyužíván. Před půl rokem ho obnovil divadelní spolek Zákulisí a pojmenoval jej Venuše na Švehlovce. Scénu se třemi domácími soubory se podařilo rozšířit o hostující divadla, semináře, workshopy i koncerty.

Divadlo se od ostatních liší architekturou a netradičními inscenacemi. Prostor, jehož nejnovější interiérové prvky jsou ze 70. let minulého století, vyniká tajemností i akustikou. V kombinaci s avantgardními soubory vytváří nezapomenutelný zážitek. Domácí divadla Depresivní děti touží po penězích, 11:55 a Chemické divadlo nabízí moderní scénické formy od činohry přes divadlo poezie, improvizace, site-specific i loutek.

Nechybí ani ostré politické frašky. V úterý 24. března ztvární představení Putin lyžuje brněnský divadelní soubor Líšeň. Inscenace je inspirovaná texty zavražděné novinářky Anny Politkovské. Popisuje téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Součástí hry bude beseda s novinářem a fotografem na Ukrajině, Ivem Dokoupilem. „Máme zkušenosti, že někteří diváci naše politické názory nepřijmou, ale nikdy z toho žádný velký malér nebyl. Jsme na pražské prostředí velice zvědaví,“ řekla Irena Moštková, produkční Líšně.

Divadlo si vytvořili vlastníma rukama

„Z dlouhodobého pohledu se Venuši podařilo dokázat, že je etablovanou scénou alternativního divadla s jedinečnou dramaturgií. Představení našich souborů navštěvuje okolo 150 lidí, což je maximální kapacita sálu,“ řekla Anežka Večeřová z týmu Venuše ve Švehlovce. Prostor vděčí za objevení hře Loni v Marienbadu. Specifická inscenace Depresivních dětí se do klasických divadel nehodí, a tak se tvůrci rozhlíželi po prostorové alternativě. „Venuše nás ihned zaujala. Na podzim jsme udělali pár dobrovolných brigád a společně se nám podařilo dát prostor do kupy,“ dodala Večeřová.

Během března se na Švehlovce ještě uskuteční doprovodný program festivalu Žižkovská noc a 14 představení domácích i hostujících souborů. Cena vstupného je 110 nebo 150 korun. Probíhají zde také workshopy herectví Studentské akademie s Adamem Halašem.

Název Venuše je odvozen podle tvaru sálu. Zapadlá perla architektury Jana Chládka je navíc kulturní památkou. Postavena byla ve 20. letech minulého století.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy