metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.
Ze hry Sněz tu žábu | foto: Venuše ve Švehlovce

Venuše ze Švehlovy koleje ožila. U žižkovské věže vzniklo unikátní divadlo

  7:44
Po roce 1989 byl unikátní sál Švehlovy koleje přes 20 let nevyužíván. Před půl rokem ho obnovil divadelní spolek Zákulisí a pojmenoval jej Venuše na Švehlovce. Scénu se třemi domácími soubory se podařilo rozšířit o hostující divadla, semináře, workshopy i koncerty.

Divadlo se od ostatních liší architekturou a netradičními inscenacemi. Prostor, jehož nejnovější interiérové prvky jsou ze 70. let minulého století, vyniká tajemností i akustikou. V kombinaci s avantgardními soubory vytváří nezapomenutelný zážitek. Domácí divadla Depresivní děti touží po penězích, 11:55 a Chemické divadlo nabízí moderní scénické formy od činohry přes divadlo poezie, improvizace, site-specific i loutek.

Nechybí ani ostré politické frašky. V úterý 24. března ztvární představení Putin lyžuje brněnský divadelní soubor Líšeň. Inscenace je inspirovaná texty zavražděné novinářky Anny Politkovské. Popisuje téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Součástí hry bude beseda s novinářem a fotografem na Ukrajině, Ivem Dokoupilem. „Máme zkušenosti, že někteří diváci naše politické názory nepřijmou, ale nikdy z toho žádný velký malér nebyl. Jsme na pražské prostředí velice zvědaví,“ řekla Irena Moštková, produkční Líšně.

Divadlo si vytvořili vlastníma rukama

„Z dlouhodobého pohledu se Venuši podařilo dokázat, že je etablovanou scénou alternativního divadla s jedinečnou dramaturgií. Představení našich souborů navštěvuje okolo 150 lidí, což je maximální kapacita sálu,“ řekla Anežka Večeřová z týmu Venuše ve Švehlovce. Prostor vděčí za objevení hře Loni v Marienbadu. Specifická inscenace Depresivních dětí se do klasických divadel nehodí, a tak se tvůrci rozhlíželi po prostorové alternativě. „Venuše nás ihned zaujala. Na podzim jsme udělali pár dobrovolných brigád a společně se nám podařilo dát prostor do kupy,“ dodala Večeřová.

Během března se na Švehlovce ještě uskuteční doprovodný program festivalu Žižkovská noc a 14 představení domácích i hostujících souborů. Cena vstupného je 110 nebo 150 korun. Probíhají zde také workshopy herectví Studentské akademie s Adamem Halašem.

Název Venuše je odvozen podle tvaru sálu. Zapadlá perla architektury Jana Chládka je navíc kulturní památkou. Postavena byla ve 20. letech minulého století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy