metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Další 2 fotografie v galerii
Osamělý muž protestoval dopoledne proti vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě | foto: ČTK

Video: Nad Hradem zavlála vlajka EU. Za hlasitého pískotu ji vztyčili Zeman a Barroso

  11:35,  aktualizováno  12:02
Český prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes sledovali, jak na nádvoří Pražského hradu vystoupala modrožlutá vlajka Evropské unie a doplnila tak prezidentskou zástavu a vlajku ČR. Při slavnosti na prvním hradním nádvoří zazněly hymny České republiky a Evropské unie. Proti vyvěšení evropské vlajky protestovalo na Hradčanském náměstí několik uskupení. Desítky demonstrantů pískaly a skandovaly "hanba".

Na levý z pětadvacet metrů vysokých dřevěných stožárů na prvním nádvoří Hradu vystoupala nejprve vlajka česká. Spolu s vojáky ji při vztyčování držel také prezident Zeman. Hudba Hradní stráže pak zahrála českou hymnu.

Zeman také podepsal euroval

Devět let po vstupu do EU

  • Zemanův předchůdce Václav Klaus se unijní zástavě na Hradě bránil.
  • Nový prezident je oproti němu příznivcem evropské integrace.
  • Unijní vlajka tak nad Pražským hradem zavlála devět let po vstupu Česka do EU.

Poté vojáci na druhý ze stožárů navržených ve 20. letech minulého století architektem Josipem Plečnikem vytáhli modrou vlajku EU s dvanácti žlutými hvězdami. Tu společně s Hradní stráží drželi Zeman i Barroso. Hudba zahrála Ódu na radost Ludwiga van Beethovena, pokládanou za hymnu Evropské unie. Zeman Barrosa pozval do Prahy krátce po svém zvolení hlavou státu, dnes jej osobně uvítal na Hradě. Předseda Evropské komise do české metropole zavítal necelý měsíc po inauguraci historicky prvního prezidenta zvoleného v přímé volbě občany země.

Prezident Miloš Zeman podepsal rovněž dodatek lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny. Česká republika dokončila ratifikaci dokumentu jako poslední země v EU. Na samotnou činnost fondu, který už od loňského podzimu funguje, to ale nemá vliv. Podle nového prezidenta má ratifikace v ČR hlavně symbolickou hodnotu. Jeho předchůdce Klaus text označil za "zrůdnou a absurdní věc". Takzvaný euroval má pomoci ohroženým ekonomikám eurozóny.

"Byli jsme před EU, budeme i po ní"

Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyvěsili

Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyvěsili na Pražském hradě vlajku Evropské unie.

Vlajka Evropské unie na Pražském hradě

Vlajka Evropské unie na Pražském hradě

Svůj odpor proti symbolu evropské integrace přišla k Pražskému hradu vyjádřit například neparlamentní pravicová euroskeptická Strana svobodných občanů. Její předseda Petr Mach prohlásil, že není důvod pro vyvěšení vlajky natrvalo. "Je to symbol EU, tedy nesmyslných zábran, krachující eurozóny. Budeme tady i v době, kdy bude projíždět pan Barosso," uvedl Mach, podle jehož odhadu bylo na Hradčanském náměstí až 200 lidí.

Drželi transparenty s nápisy jako "Euroval je vlastizrada" nebo "Byli jsme před EU, budeme i po ní". Při Barrosově příjezdu hlasitě pískali. Protestovalo i konzervativní hnutí D.O.S.T., v kterém se sdružují sympatizanti exprezidenta Klause. Proti evropské zástavě na Hradě demonstrovala též politická strana Suverenita, které předsedá neúspěšná prezidentská kandidátka Jana Bobošíková.


Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy