metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 11 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.

Video: Nad Hradem zavlála vlajka EU. Za hlasitého pískotu ji vztyčili Zeman a Barroso

  11:35aktualizováno  12:02
Český prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes sledovali, jak na nádvoří Pražského hradu vystoupala modrožlutá vlajka Evropské unie a doplnila tak prezidentskou zástavu a vlajku ČR. Při slavnosti na prvním hradním nádvoří zazněly hymny České republiky a Evropské unie. Proti vyvěšení evropské vlajky protestovalo na Hradčanském náměstí několik uskupení. Desítky demonstrantů pískaly a skandovaly "hanba".

Osamělý muž protestoval dopoledne proti vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě | foto: ČTK

Na levý z pětadvacet metrů vysokých dřevěných stožárů na prvním nádvoří Hradu vystoupala nejprve vlajka česká. Spolu s vojáky ji při vztyčování držel také prezident Zeman. Hudba Hradní stráže pak zahrála českou hymnu.

Zeman také podepsal euroval

Devět let po vstupu do EU

  • Zemanův předchůdce Václav Klaus se unijní zástavě na Hradě bránil.
  • Nový prezident je oproti němu příznivcem evropské integrace.
  • Unijní vlajka tak nad Pražským hradem zavlála devět let po vstupu Česka do EU.

Poté vojáci na druhý ze stožárů navržených ve 20. letech minulého století architektem Josipem Plečnikem vytáhli modrou vlajku EU s dvanácti žlutými hvězdami. Tu společně s Hradní stráží drželi Zeman i Barroso. Hudba zahrála Ódu na radost Ludwiga van Beethovena, pokládanou za hymnu Evropské unie. Zeman Barrosa pozval do Prahy krátce po svém zvolení hlavou státu, dnes jej osobně uvítal na Hradě. Předseda Evropské komise do české metropole zavítal necelý měsíc po inauguraci historicky prvního prezidenta zvoleného v přímé volbě občany země.

Prezident Miloš Zeman podepsal rovněž dodatek lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny. Česká republika dokončila ratifikaci dokumentu jako poslední země v EU. Na samotnou činnost fondu, který už od loňského podzimu funguje, to ale nemá vliv. Podle nového prezidenta má ratifikace v ČR hlavně symbolickou hodnotu. Jeho předchůdce Klaus text označil za "zrůdnou a absurdní věc". Takzvaný euroval má pomoci ohroženým ekonomikám eurozóny.

"Byli jsme před EU, budeme i po ní"

Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyvěsili na Pražském hradě vlajku Evropské unie.

Vlajka Evropské unie na Pražském hradě

Svůj odpor proti symbolu evropské integrace přišla k Pražskému hradu vyjádřit například neparlamentní pravicová euroskeptická Strana svobodných občanů. Její předseda Petr Mach prohlásil, že není důvod pro vyvěšení vlajky natrvalo. "Je to symbol EU, tedy nesmyslných zábran, krachující eurozóny. Budeme tady i v době, kdy bude projíždět pan Barosso," uvedl Mach, podle jehož odhadu bylo na Hradčanském náměstí až 200 lidí.

Drželi transparenty s nápisy jako "Euroval je vlastizrada" nebo "Byli jsme před EU, budeme i po ní". Při Barrosově příjezdu hlasitě pískali. Protestovalo i konzervativní hnutí D.O.S.T., v kterém se sdružují sympatizanti exprezidenta Klause. Proti evropské zástavě na Hradě demonstrovala též politická strana Suverenita, které předsedá neúspěšná prezidentská kandidátka Jana Bobošíková.


Autor:

Hlavní zprávy

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám