metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Osamělý muž protestoval dopoledne proti vyvěšení vlajky Evropské unie na
Další 2 fotografie v galerii
Osamělý muž protestoval dopoledne proti vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě | foto: ČTK

Video: Nad Hradem zavlála vlajka EU. Za hlasitého pískotu ji vztyčili Zeman a Barroso

3. dubna 2013  11:35,  aktualizováno  12:02 ČTK
Český prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes sledovali, jak na nádvoří Pražského hradu vystoupala modrožlutá vlajka Evropské unie a doplnila tak prezidentskou zástavu a vlajku ČR. Při slavnosti na prvním hradním nádvoří zazněly hymny České republiky a Evropské unie. Proti vyvěšení evropské vlajky protestovalo na Hradčanském náměstí několik uskupení. Desítky demonstrantů pískaly a skandovaly "hanba".

Na levý z pětadvacet metrů vysokých dřevěných stožárů na prvním nádvoří Hradu vystoupala nejprve vlajka česká. Spolu s vojáky ji při vztyčování držel také prezident Zeman. Hudba Hradní stráže pak zahrála českou hymnu.

Zeman také podepsal euroval

Devět let po vstupu do EU

  • Zemanův předchůdce Václav Klaus se unijní zástavě na Hradě bránil.
  • Nový prezident je oproti němu příznivcem evropské integrace.
  • Unijní vlajka tak nad Pražským hradem zavlála devět let po vstupu Česka do EU.

Poté vojáci na druhý ze stožárů navržených ve 20. letech minulého století architektem Josipem Plečnikem vytáhli modrou vlajku EU s dvanácti žlutými hvězdami. Tu společně s Hradní stráží drželi Zeman i Barroso. Hudba zahrála Ódu na radost Ludwiga van Beethovena, pokládanou za hymnu Evropské unie. Zeman Barrosa pozval do Prahy krátce po svém zvolení hlavou státu, dnes jej osobně uvítal na Hradě. Předseda Evropské komise do české metropole zavítal necelý měsíc po inauguraci historicky prvního prezidenta zvoleného v přímé volbě občany země.

Prezident Miloš Zeman podepsal rovněž dodatek lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny. Česká republika dokončila ratifikaci dokumentu jako poslední země v EU. Na samotnou činnost fondu, který už od loňského podzimu funguje, to ale nemá vliv. Podle nového prezidenta má ratifikace v ČR hlavně symbolickou hodnotu. Jeho předchůdce Klaus text označil za "zrůdnou a absurdní věc". Takzvaný euroval má pomoci ohroženým ekonomikám eurozóny.

"Byli jsme před EU, budeme i po ní"

Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyvěsili

Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyvěsili na Pražském hradě vlajku Evropské unie.

Vlajka Evropské unie na Pražském hradě

Vlajka Evropské unie na Pražském hradě

Svůj odpor proti symbolu evropské integrace přišla k Pražskému hradu vyjádřit například neparlamentní pravicová euroskeptická Strana svobodných občanů. Její předseda Petr Mach prohlásil, že není důvod pro vyvěšení vlajky natrvalo. "Je to symbol EU, tedy nesmyslných zábran, krachující eurozóny. Budeme tady i v době, kdy bude projíždět pan Barosso," uvedl Mach, podle jehož odhadu bylo na Hradčanském náměstí až 200 lidí.

Drželi transparenty s nápisy jako "Euroval je vlastizrada" nebo "Byli jsme před EU, budeme i po ní". Při Barrosově příjezdu hlasitě pískali. Protestovalo i konzervativní hnutí D.O.S.T., v kterém se sdružují sympatizanti exprezidenta Klause. Proti evropské zástavě na Hradě demonstrovala též politická strana Suverenita, které předsedá neúspěšná prezidentská kandidátka Jana Bobošíková.


Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy