metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 2 fotografie v galerii
Slůně dostalo jméno Sita. | foto: ČTK

Video: Pražská zoo otevřela pavilon Údolí slonů a mládě pojmenovala Sita

  15:19
Za velkého zájmu návštěvníků dnes po poledni Zoo Praha zpřístupnila nový pavilon slonů nazvaný Údolí slonů. Zhruba od 16 hodin mohou první zájemci nahlédnout také do nového pavilonu hrochů. Areál stál půl miliardy korun. U příležitosti jeho otevření zoo oznámila jméno sloního mláděte, které se v Praze narodilo 11. února. Z 12 tisíc soutěžních návrhů bylo vybráno jméno Sita.

Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních s tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních. Hroši mohou využívat velké vnitřní ubikace s proskleným bazénem a venkovní výběh tvořený pláží a rozsáhlým bazénem. Nechybí chovné zázemí s boxy pro jednotlivá zvířata. Interiér vytvořili výtvarníci, kteří se podíleli na dekoracích pro velkofilm Letopisy Narnie.

Ze starého slonince vznikne amazonský pavilon

"Nový sloninec je o několik úrovní jinde, než byl ten původní. Je to jako když se někdo přestěhuje z garsonky do vily se zahradou a krásným bazénem. Rozhodně jsme pro slony vytvořili vhodné životní podmínky," uvedl kurátor zoo Pavel Brandl. Ze starého slonince by měl časem vzniknout amazonský pavilon. Nový sloninec má kromě samostatných stájí také společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožní pohyb. Vevnitř jsou dále pískoviště, vyhřívaný bazén a skrytá krmítka, aby se sloni museli zaměstnávat při hledání potravy.

Slavnostního otevření Údolí slonů se vedle tisíců návštěvníků, zejména rodičů s dětmi, zúčastnil také srílanský ministr pro ekonomický rozvoj Basil Rajapaksa. Pravě ze Srí Lanky byli počátkem března přivezeni do Prahy poslední dva sloni. Rajapaksa uvedl, že v budoucnu do Prahy darují další dva slony, kteří jsou v jeho zemi symbolem blahobytu. V Údolí slonů je nyní osm slonů, včetně mláděte, nejvíce za dobu existence pražské zoo, která chová slony od roku 1933.

Největší komplex ve střední Evropě

Samec Mekong

Srílanský ministr pro ekonomický rozvoj Basil Rajapaksa (vpředu) u slonic Tamary a Janity, které zoo získala právě ze Srí Lanky.

Základní kámen Údolí slonů s pavilonem hrochů byl položen 16. května 2010. Předchozí vedení města, které stavbu naplánovalo, odhadovalo před dvěma lety náklady na 350 milionů bez DPH. Konečný účet za moderní pavilon je podle magistrátu více než půl miliarda korun. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka jde o největší komplex, který kdy některá z českých nebo slovenských zahrad otevřela. Lidé mohou pozorovat slony ve výbězích i v samotném pavilonu. Na hrochy se jim pak naskytne pohled pod vodou.

Otevření pavilonů dnes provázel kulturní a hudební program. V něm se představila folklorní skupina Ondráš a srílanský soubor Taxila Central College Cultural Troupea. Zahrála i kapela Čechomor a skupina afrických bubeníků a tanečníků. Zoo bude o víkendu otevřena až do 18 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek