metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Další 3 fotografie v galerii
Instalace umělce a zpěváka kapely Tata Bojs Milan Caise ve Ville Pellé. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Villa Pellé ukrývá nejen obří feťácký prsten

  12:29
Frontman z Tata Bojs Milan Cajs provedl výstavou v dejvické vile.

Ta budova mrkla. Je to jen pocit při cestě ulicí k výstavní Ville Pellé? Jak po chvíli vysvětluje uvnitř umělec a zpěvák kapely Tata Bojs Milan Cais, o halucinace se nejedná. Do oken budovy jsou totiž umístěny projekce několika různých očí pomrkávající na kolemjdoucí.

V rámci výstavy s názvem Dveře dovnitř do okolí pomrkává nejen autor výstavy Cais, ale také řada dalších lidí, včetně babičky kolegy z kapely a sloupkaře deníku Metro Mardoši.

„Do budoucna plánujeme další oči ještě přidávat. Kdo bude chtít koukat s námi, ten si bude moci nechat oko naskenovat a přidat se k nám,“ zmiňuje Cais.

Výstava, jejíž jednotlivé části rozmístil Cais mezi tři jednotlivá patra historické budovy, se z velké části motá kolem symboliky dveří jako něčeho, co odděluje dva životní prostory plné překvapení.

„Symbolika rozhodování je pro mě silná. V každodenních maličkostech i ve fatálních momentech, které pak dále nevratně formují naše životy. Setkal se s tím každý. Berete za kliku a vstupujete do neznáma,“ popisuje myšlenku výstavy, která je především výpovědí o jeho vnitřním světě. Dominantou výstavy je několik starších dveří z Caisovy garáže, které autor seskládal do sochy s názvem Několik problémů najednou.

„Rád pracuji s měřítkem a perspektivou, jako třeba u tohoto velikého prstenu, ze kterého se sype bílý prášek. Prsten pro mě představuje jakési spojení, něco, co drží pohromadě. Prášek nám ukazuje, že ta spojení nemusí být vždy perfektní, hodnotná a dokonce i něčím narušená. Že se ve vedlejší místnosti oddává, jsem se dověděl až později,“ usmívá se. Ryze výtvarný projekt multimediálního umělce, sochaře, bubeníka a zakládajícího člena skupiny Tata Bojs je k vidění do 26. března.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

Strážce streamu
vydáno 26. května 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004,...  celý článek