metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Čtvrtek, 2. července 2020. Svátek má Patricie.
Kontrola drenážního systému
Dalších 14 fotografií v galerii
Kontrola drenážního systému | foto: Metro.cz

Vodárnu v Podolí vylepší uhlí. Technická památka přestane být jen záložním zdrojem vody

4. března 2020  15:24 Marek Hýř Metro.cz
Tmou září svářečka. O kus dál dělníci obkládají dlaždičkami filtrační vany. Technologický chrám péče o pitnou vodu právě prochází rekonstrukcí. Deník Metro se byl v Podolí podívat.

Vodárna v Podolí, která vznikla před více než 90 lety, je stále schopná dodávat obyvatelům metropole pitnou vodu. Nyní potřebuje „vylepšit“. Ještě letos se totiž bude vracet k trvalému provozu. Od něj se upustilo od povodní v roce 2002.

Fotogalerie

Pro účely zemědělství se neustále vyvíjí nové látky. Herbicidy a hnojiva se kvůli splachům následně dostávají do řek. Také kvůli tomu právě probíhá ve vodárně rekonstrukce a zavádí se nové technologie. „Podolská vodárna bere jako zdroj vodu z Vltavy, proto jsme na to museli zareagovat zavedením granulovaného aktivního uhlí, které zmiňované látky dokáže z vody odstranit,“ říká Ondřej Gandžala, vedoucí Úpravny vody Podolí.

Speciálním uhlím se naplní 24 filtračních van. Původně se tyto nádrže používaly pro filtraci pískovou. Ta se ve vodárně bude používat i nadále. „Zmíněnou úpravou se sice o třetinu zmenšila kapacita úpravny, zvýší se ale kvalita vody,“ upřesňuje Gandžala detaily rekonstrukce, která probíhá pod přísným dohledem památkářů. Podle nich se musel řídit dokonce i výběr dlaždiček. „Ty musí mít obdélníkový tvar a barvou se podobat těm původním. Zároveň je potřeba, aby byly odolné vůči trvalému styku s vodou,“ popisuje požadavky památkářů Gandžala.

Den otevřených dveří

  • Pražské vodovody a kanalizace také letos oslaví Světový den vody. V Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně se tradičně koná den otevřených dveří.
  • Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí českého vynálezce Josefa Božka. 
  • Akce proběhne 21. a 22. března. Vstup do muzea je zdarma. 

Součástí rekonstrukce je také výměna potrubí a instalace nových rozvodů. Zajímavostí je, že ve vodárně nadále zůstává současný drenážní systém (slouží k odvádění vyfiltrované vody a k regeneraci písku pomocí prací vody a pracího vzduchu – pozn. redakce). „Když se po dvaceti letech z van vyndal písek, zjistilo se, že drenážnímu systému nic není,“ chválí Gandžala technologii, která vznikla v socialistickém Československu. „Jde o drenážní systém Novák. Jméno má podle inženýra Vladimíra Nováka, který s tímto systémem přišel. Z mého pohledu je technologie unikátní svou životností a spolehlivostí,“ popisuje Gandžala. Perličkou také je, že drobné opravy drenážního systému momentálně provádí firma, ve které pracuje také syn zmiňovaného inženýra Nováka.

Takzvaná malá rekonstrukce má skončit už letos na konci roku. V horizontu deseti let se však dělníci do vodárny vrátí. Podolí se totiž v budoucnu potrubím napojí na Floru. Podzemní štolou povede vodovodní řad, který zapojí Podolskou vodárnu do distribuční sítě. Vodojem na Floře je od vodárny vzdálen vzdušnou čarou zhruba čtyři kilometry. „Nejprve je ale potřeba vytvořit dokumentaci a změnit územní plán. Půjde totiž o podobné dílo, jakým je metro,“ upřesňuje mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek. Po napojení do systému by měla Podolská vodárna zásobovat vodou také Středočeský kraj. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Alpské etapy ve stověžaté matičce

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 1. července 2020  16:14

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Dřevo plastem nenahradí. Audio technika opět naživo

Gramofony v showroomu firmy AQ
vydáno 1. července 2020  12:24

Pandemie koronaviru zasáhla i výrobce audiotechniky AQ z Červenky. Obce, která byla jedním z hlavních ohnisek v Česku. Uzavření města výrobu na čas zcela...  celý článek

Tři tisíce kubíků vody vyteklo z aquaparku přímo do kanálu

V podzemí Aquapalace Praha se nachází změť chodem, obrovských potrubí i...
vydáno 1. července 2020  5:51

Navštívili jsme unikátní prostory pod Aquapalace Praha. V minulých měsících se tu hojně opravovalo.  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Podívejte se do raketové základny, která hlídala Prahu

Ještě v devadesátých letech na vrchu Čihadlo rezavěly protiletadlové raketové... Temná zákoutí
vydáno 30. června 2020  16:02

Jedno z nejtemnějších zákoutí v Praze se nachází na kopci Čihadlo mezi Točnou a Modřany. Zodolněná raketová sila tu ukrývala rakety, které měly v případě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám