metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Sobota, 4. dubna 2020. Svátek má Ivana.
Kontrola drenážního systému
Dalších 14 fotografií v galerii
Kontrola drenážního systému | foto: Metro.cz

Vodárnu v Podolí vylepší uhlí. Technická památka přestane být jen záložním zdrojem vody

4. března 2020  15:24 Marek Hýř Metro.cz
Tmou září svářečka. O kus dál dělníci obkládají dlaždičkami filtrační vany. Technologický chrám péče o pitnou vodu právě prochází rekonstrukcí. Deník Metro se byl v Podolí podívat.

Vodárna v Podolí, která vznikla před více než 90 lety, je stále schopná dodávat obyvatelům metropole pitnou vodu. Nyní potřebuje „vylepšit“. Ještě letos se totiž bude vracet k trvalému provozu. Od něj se upustilo od povodní v roce 2002.

Fotogalerie

Pro účely zemědělství se neustále vyvíjí nové látky. Herbicidy a hnojiva se kvůli splachům následně dostávají do řek. Také kvůli tomu právě probíhá ve vodárně rekonstrukce a zavádí se nové technologie. „Podolská vodárna bere jako zdroj vodu z Vltavy, proto jsme na to museli zareagovat zavedením granulovaného aktivního uhlí, které zmiňované látky dokáže z vody odstranit,“ říká Ondřej Gandžala, vedoucí Úpravny vody Podolí.

Speciálním uhlím se naplní 24 filtračních van. Původně se tyto nádrže používaly pro filtraci pískovou. Ta se ve vodárně bude používat i nadále. „Zmíněnou úpravou se sice o třetinu zmenšila kapacita úpravny, zvýší se ale kvalita vody,“ upřesňuje Gandžala detaily rekonstrukce, která probíhá pod přísným dohledem památkářů. Podle nich se musel řídit dokonce i výběr dlaždiček. „Ty musí mít obdélníkový tvar a barvou se podobat těm původním. Zároveň je potřeba, aby byly odolné vůči trvalému styku s vodou,“ popisuje požadavky památkářů Gandžala.

Den otevřených dveří

  • Pražské vodovody a kanalizace také letos oslaví Světový den vody. V Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně se tradičně koná den otevřených dveří.
  • Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí českého vynálezce Josefa Božka. 
  • Akce proběhne 21. a 22. března. Vstup do muzea je zdarma. 

Součástí rekonstrukce je také výměna potrubí a instalace nových rozvodů. Zajímavostí je, že ve vodárně nadále zůstává současný drenážní systém (slouží k odvádění vyfiltrované vody a k regeneraci písku pomocí prací vody a pracího vzduchu – pozn. redakce). „Když se po dvaceti letech z van vyndal písek, zjistilo se, že drenážnímu systému nic není,“ chválí Gandžala technologii, která vznikla v socialistickém Československu. „Jde o drenážní systém Novák. Jméno má podle inženýra Vladimíra Nováka, který s tímto systémem přišel. Z mého pohledu je technologie unikátní svou životností a spolehlivostí,“ popisuje Gandžala. Perličkou také je, že drobné opravy drenážního systému momentálně provádí firma, ve které pracuje také syn zmiňovaného inženýra Nováka.

Takzvaná malá rekonstrukce má skončit už letos na konci roku. V horizontu deseti let se však dělníci do vodárny vrátí. Podolí se totiž v budoucnu potrubím napojí na Floru. Podzemní štolou povede vodovodní řad, který zapojí Podolskou vodárnu do distribuční sítě. Vodojem na Floře je od vodárny vzdálen vzdušnou čarou zhruba čtyři kilometry. „Nejprve je ale potřeba vytvořit dokumentaci a změnit územní plán. Půjde totiž o podobné dílo, jakým je metro,“ upřesňuje mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek. Po napojení do systému by měla Podolská vodárna zásobovat vodou také Středočeský kraj. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domeček na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám