metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 21 °C

Středa, 8. dubna 2020. Svátek má Ema.
Kontrola drenážního systému
Dalších 14 fotografií v galerii
Kontrola drenážního systému | foto: Metro.cz

Vodárnu v Podolí vylepší uhlí. Technická památka přestane být jen záložním zdrojem vody

4. března 2020  15:24 Marek Hýř Metro.cz
Tmou září svářečka. O kus dál dělníci obkládají dlaždičkami filtrační vany. Technologický chrám péče o pitnou vodu právě prochází rekonstrukcí. Deník Metro se byl v Podolí podívat.

Vodárna v Podolí, která vznikla před více než 90 lety, je stále schopná dodávat obyvatelům metropole pitnou vodu. Nyní potřebuje „vylepšit“. Ještě letos se totiž bude vracet k trvalému provozu. Od něj se upustilo od povodní v roce 2002.

Fotogalerie

Pro účely zemědělství se neustále vyvíjí nové látky. Herbicidy a hnojiva se kvůli splachům následně dostávají do řek. Také kvůli tomu právě probíhá ve vodárně rekonstrukce a zavádí se nové technologie. „Podolská vodárna bere jako zdroj vodu z Vltavy, proto jsme na to museli zareagovat zavedením granulovaného aktivního uhlí, které zmiňované látky dokáže z vody odstranit,“ říká Ondřej Gandžala, vedoucí Úpravny vody Podolí.

Speciálním uhlím se naplní 24 filtračních van. Původně se tyto nádrže používaly pro filtraci pískovou. Ta se ve vodárně bude používat i nadále. „Zmíněnou úpravou se sice o třetinu zmenšila kapacita úpravny, zvýší se ale kvalita vody,“ upřesňuje Gandžala detaily rekonstrukce, která probíhá pod přísným dohledem památkářů. Podle nich se musel řídit dokonce i výběr dlaždiček. „Ty musí mít obdélníkový tvar a barvou se podobat těm původním. Zároveň je potřeba, aby byly odolné vůči trvalému styku s vodou,“ popisuje požadavky památkářů Gandžala.

Den otevřených dveří

  • Pražské vodovody a kanalizace také letos oslaví Světový den vody. V Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně se tradičně koná den otevřených dveří.
  • Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí českého vynálezce Josefa Božka. 
  • Akce proběhne 21. a 22. března. Vstup do muzea je zdarma. 

Součástí rekonstrukce je také výměna potrubí a instalace nových rozvodů. Zajímavostí je, že ve vodárně nadále zůstává současný drenážní systém (slouží k odvádění vyfiltrované vody a k regeneraci písku pomocí prací vody a pracího vzduchu – pozn. redakce). „Když se po dvaceti letech z van vyndal písek, zjistilo se, že drenážnímu systému nic není,“ chválí Gandžala technologii, která vznikla v socialistickém Československu. „Jde o drenážní systém Novák. Jméno má podle inženýra Vladimíra Nováka, který s tímto systémem přišel. Z mého pohledu je technologie unikátní svou životností a spolehlivostí,“ popisuje Gandžala. Perličkou také je, že drobné opravy drenážního systému momentálně provádí firma, ve které pracuje také syn zmiňovaného inženýra Nováka.

Takzvaná malá rekonstrukce má skončit už letos na konci roku. V horizontu deseti let se však dělníci do vodárny vrátí. Podolí se totiž v budoucnu potrubím napojí na Floru. Podzemní štolou povede vodovodní řad, který zapojí Podolskou vodárnu do distribuční sítě. Vodojem na Floře je od vodárny vzdálen vzdušnou čarou zhruba čtyři kilometry. „Nejprve je ale potřeba vytvořit dokumentaci a změnit územní plán. Půjde totiž o podobné dílo, jakým je metro,“ upřesňuje mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek. Po napojení do systému by měla Podolská vodárna zásobovat vodou také Středočeský kraj. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénujeme po sítích. Zabírají výzvy, těší předsedu klubu ABC Braník

Matěj Mráz
vydáno 8. dubna 2020  19:38

Góly v amatérských fotbalových soutěžích snad začnou padat zase až v létě. Většina týmů se proto musela s novou situací vypořádat. Například v Braníku se...  celý článek

Máte nový a inovativní projekt? Přihlaste ho do akcelerátoru

Ilustrační foto
vydáno 8. dubna 2020  17:14

Slovenský podporovatel výjimečných inovativních projektů Perry Talents zamířil také do Česka.  celý článek

Koronavirus umí zkrotit v urychlovači částic

Nahlédli jsme do nepřístupného podzemí pod Vítkovem.
vydáno 8. dubna 2020  5:30

Pracovníci podzemní laboratoře nabízejí zdarma sterilizaci lékařských pomůcek.  celý článek

Tiché ulice jsou past pro lidi bez zraku, chybí jim orientace

ilustrační snímek
vydáno 7. dubna 2020  18:47

Zmizely překážky, podle kterých nevidomí vědí, kde jsou. Není koho požádat o pomoc při přejití ulice.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám