metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 1 °C

Pondělí, 21. ledna 2019. Svátek má Běla.
Stav budovy pražského Hlavního nádraží 16. října 2016
Větší foto
Stav budovy pražského Hlavního nádraží 16. října 2016 | foto: Yan Renelt, MAFRA

Voňavé hlavní nádraží nebude, plán se odkládá na neurčito

26. března 2018  7:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Sen cestujících o provoněném vestibulu pražského hlavního nádraží pomalu, ale jistě bere za své. Podle plánu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která má budovu na starosti, se zde již touhle dobou měly linout decentní tematické vůně přidávané do vzduchotechniky. Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové je však nyní vše jinak.

Na vůni rozmarýnu, grapefruitu, citronu, limetky či pomeranče si budou muset cestující ještě počkat. „Výběrové řízení na dodavatele je pozastaveno. Záměr i samotná soutěž se přehodnotí,“ řekla deníku Metro Šubová. Proč se správce nádraží rozhodl na poslední chvíli od svého plánu upustit, je pro cestující záhadou.

Podle pravidelné vlakové cestující Andrey Kopečné by to mohlo být proto, že je na „hlaváku“ potřeba řešit důležitější věci. „Myslím, že se tu poslední dobou dost maká a opravuje. Peněz asi nemají nazbyt,“ míní Kopečná.

Správa železniční dopravní cesty plánuje letos za přípravu a realizaci oprav či rekonstrukcí nádražních budov v Praze a ve Středočeském kraji utratit téměř 207 milionů korun. Přímo do oprav a rekonstrukcí pražských nádraží půjde 51 milionů, do středočeských pak 118 milionů korun.

Už příští rok začnou práce na dvou klíčových pražských nádražních budovách. Ve středních Čechách se letos opraví nádraží v Kolíně, Hořovicích či Nelahozevsi. Zatímco letos probíhají z důvodu náročné projektové přípravy především opravy menších nádraží, už v příštím roce by se měly začít revitalizovat větší výpravní budovy jako například Praha-Smíchov či Praha hlavní nádraží. Řada významných projektů se však realizuje i letos.

„Na počátku roku jsme dokončili opravu nádražních budov ve Zdicích či Praze-Braníku, momentálně končí opravy budov v Kutné Hoře městě a v Příbrami,“ říká ředitel SŽDC v Praze Lukáš Fořt. „Naopak za pár týdnů začnou opravy staničních budov v Kolíně, Hořovicích, Karlštejně či Nelahozevsi. U většiny nádraží se v rámci jednotlivých projektů opravuje fasáda, mění okna a dveře a revitalizují se prostory pro cestující,“ dodává Fořt.

Letos se SŽDC podle Fořta ve větší míře zaměřuje na komerční využití nádražních prostor. To znamená třeba to, aby na každém větším nádraží nechyběl bankomat, nápojový automat, případně kavárna, trafika či nějaké občerstvení. „Chceme vytvořit určité standardy pro různě velké nádražní budovy,“ doplňuje Fořt.

Investice do nádraží

  • Přehled největších plánovaných investic do nádražních budov ve Středočeském kraji a v Praze v letech 2018 a 2019 pro vás připravil deník Metro. Částky jsou uvedeny v milionech korun.

  • Praha hl. n. 1000, Praha-Smíchov 250, Beroun 240, Kolín 66, Zdice 8,8, Příbram 8,8, Kutná Hora město 7,7, Hořovice 6, Karlštejn 5,8, Čachovice 5,5, Nelahozeves 5,5, Nižbor 5, Bratkovice 5.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám