metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Planetární stezka
Větší foto
Planetární stezka | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Výlet. Za planetami k Vltavě

3. června 2018  7:53 Pavel Hrabica Metro.cz
Sluneční soustavou jedna ku miliardě se můžete projít nebo projet po nové Planetární stezce v Praze.

Téměř padesát planet, planetek a měsíců startuje kousek od psího útulku v pražské Troji. Míří podél vltavských břehů směrem na Máslovice. Slunce, největší z těles na samotném počátku trasy, má průměr přes metr, ostatní jsou v porovnání s ním leckdy až trpasličí. Největší má průměr 143 milimetrů, nejmenší z měsíců jen jeden milimetr.

Stezku má pod patronací sdružení Hvězdolet a Kosmoklub, třináctikilometrová vesmírná expozice vznikala přibližně rok. Jednotlivá tělesa jsou od Slunce, kterým procházka začíná, vzdálená v metrech úměrně tomu, jak daleko jsou ve vesmíru. Chyby jsou podle tvůrců stezky řádově maximálně v metrech, někdy bylo nutné brát v úvahu, že v cestě stojí stromy a další objekty podél řeky.

Kdo s nápadem přišel? Autor myšlenky Tomáš Kocourek se přiznává, že nebyl zcela originální. „Jeli jsme s dětmi z Hradce Králové, kde taková stezka už je, a v autě na dálnici mě napadlo, že by šlo totéž udělat i v Praze,“ říká iniciátor pražské Planetární stezky. Hledat prý místo nemusel, protože mu navigace podél Vltavy vytanula na mysli ihned.

Zbývalo jen dojednat podmínky „zapůjčení“ místa s Povodím Vltavy. „Povodí by nám možná místa, kam jsme jednotlivé objekty pak instalovali, asi i darovalo, ale bylo by to právně hodně složité,“ říká Tomáš Kocourek. A tak mají provozovatelé stezky místa na planety a další vesmírné objekty jen pronajatá.

Stezka vyšla shodou okolností téměř od jednoho přívozu k druhému, lze ji absolvovat buď pěšky, nebo na kole. Protože se nachází v záplavové zóně, už předem vyloučili planety a podstavce pod ně z plastu nebo ze dřeva. Zvítězila varianta nerezových stojanů, které jsou ukotvené do země v betonu. Každý podstavec obsahuje kolem sto kilogramů betonu a je asi osmdesát centimetrů v hloubce.

Většina modelů je vysoustružená z nerezové oceli, jedině slunce je betonové. Měří v průměru 1393 milimetrů a váží solidní tři tuny. Také jeho ukotvení na pěti nohách je těžší než zbylé planety a planetky – betonové základy váží tunu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Českobrodská je neprůjezdná, kolaps přijde po prázdninách

Českobrodská ulice
vydáno 20. února 2019  11:57

Podle správy komunikací mohou řidiči z okolí Běchovic kvůli objížďkám nabírat až půlhodinové zpoždění.  celý článek

Zájemci o pronájem Branického divadla se hrnou

Branické divadlo.
vydáno 20. února 2019  9:49

Kultura by se v téměř stoleté budově měla rozběhnout znovu v září.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám