metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Výstava orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy. | foto: Botanická zahrada hl. m. PrahyMetro.cz

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

  5:26
Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky. O několik desítek metrů dál je čerstvě otevřena odložená výstava orchidejí s podtitulem miniatury a giganti Ekvádoru. Expozice potrvá až do 10. října.

Návštěvníci zoologické zahrady se mohou těšit na křest knihy mapující historii zoo, představení deskové hry Po stopách Zoo Praha i speciálních Trojských tolarů vydaných Státní tiskárnou cenin.

Program začne už v 10 hodin swingovým tanečním vystoupením a workshopem u Vzdělávacího centra. V 10.45 odsud vyjde průvod k divadlu Archa spolu se členy spolku Chůdadlo v dobových kostýmech.  Každý návštěvník, který v den oslav přijde do zoo právě v kostýmu ve stylu 30. let, dostane u vstupu drobný dárek.

„Připomínáme si už 90 let od otevření zoo. Přesněji od otevření jejího staveniště – což však nemění nic na tom, že právě tehdy prošli jejími branami první návštěvníci. Po desetiletích debat, sporů a příprav tak naše hlavní město získalo svou zoologickou zahradu,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zahrada přiblíží návštěvníkům, jak se proměnila za devět dekád své existence. Chybět nebudou historické motocykly s tehdejší pojízdnou reklamou, flašinetář, workshopy swingového tance, kadeřnický salon, tematický fotokoutek ani další doprovodný program.

V Botanické zahradě hlavního města Prahy se ve skleníku Fata Morgana opět zabydlely orchideje. Ovšem ne na jaře, jako bývá zvykem, ale až nyní od čtvrtka. Výstava tentokrát přiblíží rostlinné bohatství a extrémy jihoamerického Ekvádoru. Expozice se zaměří zejména na extrémy v této rostlinné skupině, a to jak na miniatury, tak na druhy dorůstající doslova obřích rozměrů.

Květinová aranžmá pro výstavu i tentokrát navrhla a realizuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Nebude chybět ani prodej orchidejí v zásobním skleníku pod Fata Morganou. Odborníci poradí s výběrem začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

Prodej i výstava budou otevřeny úterý až neděle. Obojí bude otevřeno ale i v pondělí 27. a ve svátek 28. září. Pro vstup do prodejny je potřeba mít zakoupenou platnou vstupenku do skleníku Fata Morgana.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek