metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Výstava orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy. | foto: Botanická zahrada hl. m. PrahyMetro.cz

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

  5:26
Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky. O několik desítek metrů dál je čerstvě otevřena odložená výstava orchidejí s podtitulem miniatury a giganti Ekvádoru. Expozice potrvá až do 10. října.

Návštěvníci zoologické zahrady se mohou těšit na křest knihy mapující historii zoo, představení deskové hry Po stopách Zoo Praha i speciálních Trojských tolarů vydaných Státní tiskárnou cenin.

Program začne už v 10 hodin swingovým tanečním vystoupením a workshopem u Vzdělávacího centra. V 10.45 odsud vyjde průvod k divadlu Archa spolu se členy spolku Chůdadlo v dobových kostýmech.  Každý návštěvník, který v den oslav přijde do zoo právě v kostýmu ve stylu 30. let, dostane u vstupu drobný dárek.

„Připomínáme si už 90 let od otevření zoo. Přesněji od otevření jejího staveniště – což však nemění nic na tom, že právě tehdy prošli jejími branami první návštěvníci. Po desetiletích debat, sporů a příprav tak naše hlavní město získalo svou zoologickou zahradu,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zahrada přiblíží návštěvníkům, jak se proměnila za devět dekád své existence. Chybět nebudou historické motocykly s tehdejší pojízdnou reklamou, flašinetář, workshopy swingového tance, kadeřnický salon, tematický fotokoutek ani další doprovodný program.

V Botanické zahradě hlavního města Prahy se ve skleníku Fata Morgana opět zabydlely orchideje. Ovšem ne na jaře, jako bývá zvykem, ale až nyní od čtvrtka. Výstava tentokrát přiblíží rostlinné bohatství a extrémy jihoamerického Ekvádoru. Expozice se zaměří zejména na extrémy v této rostlinné skupině, a to jak na miniatury, tak na druhy dorůstající doslova obřích rozměrů.

Květinová aranžmá pro výstavu i tentokrát navrhla a realizuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Nebude chybět ani prodej orchidejí v zásobním skleníku pod Fata Morganou. Odborníci poradí s výběrem začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

Prodej i výstava budou otevřeny úterý až neděle. Obojí bude otevřeno ale i v pondělí 27. a ve svátek 28. září. Pro vstup do prodejny je potřeba mít zakoupenou platnou vstupenku do skleníku Fata Morgana.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek