metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Foglarova Pražská Dvojka.
Foglarova Pražská Dvojka. | foto: Pražská dvojka

Výročí: Foglarovi hrdinové slaví 100 let. Ti literární i skuteční

30. prosince 2013  9:00 Robert Oppelt
Jak se lišil svět hrdinů knih Jaroslava Foglara od skutečného světa a příběhů členů Foglarova skautského oddílu, mohou porovnat návštěvníci výstavy Stoleté album.

V bubenečské kavárně Lajka je až do 13. ledna výstava, která originálním způsobem přibližuje stoletou historii nejslavnějšího a nejstaršího skautského oddílu Pražská Dvojka, který byl předobrazem literárních Hochů od Bobří řeky Jaroslava Foglara. Vstup na výstavu je zdarma.

V roce 1927 se vedení Dvojky ujal Jaroslav Foglar

Pražská Dvojka letos oslavila 100 let své existence. Výchozím bodem výstavy je unikátní archiv zhruba 1000 fotografií, zahrnujících pestré dění v nejznámějším skautském oddíle od předválečných let po současnost. V Café Lajka se protnou dva kurátorské výběry z tohoto cenného archivu. Svoji kolekci sestavili členové surrealistické skupiny Nadace R. V. Blažek a Milan Žaloudek, dlouholetý člen a bývalý vedoucí Pražské Dvojky. Návštěvníci výstavy se tak můžou těšit nejen historickou a výtvarnou hodnotu snímků, ale i zábavné souvislosti.

Skautský oddíl Pražská Dvojka vznikl na jaře roku 1913 a už v tomto roce uspořádal první tábor u Pelíškova mostu na Sázavě. V roce 1927 se vedení Dvojky ujal spisovatel Jaroslav Foglar a oddíl pod jeho vedení působí nepřetržitě až dodnes.  Během stoleté historie oddílem prošlo přibližně 1000 kluků.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám