metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Stavební materiál se v Česku podruhé využívá málo. | foto: MAFRA

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

  19:00
Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.

Přístavek, kde dřív byl chlívek a nyní slouží jako malá garáž pro dvě motorky a zahradní sekačku, uzavírá roh venkovského dvorku. „Děda stavěl chlívek z toho, co si vybral po zboření starého družstevního kravína. Bylo to sice v dobách, kdy cihla byla za korunu, ale pár stovek, možná tisícovku tím ušetřil,“ říká Martin. Dvě menší okna na přístavku údajně z kravína také pocházejí. Nový dům by si z bouračky asi nestavěl, ale použitelným stavebním materiálem by například na zahradní altán nepohrdl.

Nenasytné stavebnictví, nenasytná města
Nejvíc odpadu co do množství i „na kila“ vzniká ve stavebnictví. Tento obor přitom spolyká až šedesát procent vytěžených surovin, například víc než metalurgie nebo chemický průmysl. Štěrk, asfalt, vápenec, kámen i další stavební materiály a další suroviny se používají ve stavebnictví jako nové. A k tomu tento obor činnosti spotřebuje kolem čtyřiceti procent energie, kterou lidé vyrobí.

„Tenhle stav není dlouhodobě udržitelný. Již při navrhování musejí projektanti přemýšlet, z čeho se budovy budou stavět a jak bude možné tento materiál využít, až dům dožije,“ říká Simona Kalvoda, ředitelka České rady pro šetrné budovy. Už ve fázi projektování by měli autoři přemýšlet, jaké materiály použijí, a také, jak dlouho se tyto materiály udrží v životním cyklu stavby.

Život v modulech – pro recyklaci ideální
Řešením by se mělo stát důsledné zavádění zásad cirkulární ekonomiky. Ta je v podstatě bezodpadovým systémem. „Zásadní pro to je změna myšlení, ale nesouvisí to pouze s životním prostředím, ale také se vzděláváním,“ vysvětluje Veronika Doubnerová z Pražského inovačního institutu.

Pro určitý druh staveb lze využít například modulární stavby. „Devadesát procent materiálu se u nás třídí,“ říká Stanislav Martinec, jednatel firmy vyrábějící modulární stavby. Jednotlivé moduly vznikají v továrně, na místě se už jen kompletují. Jejich nevýhodou je i přes pestré barevné možnosti značná uniformita. Ne každý by chtěl bydlet ve stejném tvaru, v jakém pracuje.

Zaostávající Česko
V Evropské unii dochází k návratu stavebnin zpět do oběhu v průměru ve dvanácti procentech. Česko má v tomto směru velké rezervy, podruhé využijeme materiály jen z asi osmi procent. Na evropské špičce je Belgie, kde stavebnictví využije až třicet procent „second hand“ surovin se staveb.

Znovuvyužití stavebního odpadu však není možné bez znalosti jeho složení a vlastností, které pro recyklaci musí použitý materiál mít. Pro stavební odborníky kvůli tomu před třemi lety vznikl katalog druhotných surovin vhodných pro další použití ve stavebnictví.

„Cílem bylo zvýšení procenta využití a snížení závislosti na přírodních zdrojích stavebních materiálů, zejména kameniva, kterého dramaticky ubývá a v budoucnosti hrozí jeho nedostatek,“ připomíná Zdeněk Veselý, generální ředitel České agentury pro standardizaci. 

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek