metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Sobota, 24. srpna 2019. Svátek má Bartoloměj.
Lokalita Prague Marina
Lokalita Prague Marina | foto: Prague Marina

Z Prague Mariny evakuovali desítky lidí. Nesmí se vrátit, řekl statik

30. dubna 2012  16:15,  aktualizováno  16:58 ČTK
V pražských Holešovicích bylo v neděli evakuováno asi 30 nájemníků pětipatrového bytového domu, který spadá do nově postaveného areálu Prague Marina. Dům má totiž podle expertů poškozenou statiku. Podle nich se dokonce lidé nesmějí vrátit domů, dokud se dům neopraví. "Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti," řekla dnes policejní mluvčí Jana Rösslerová. Investor stavby zajistil nájemníkům náhradní ubytování v okolních hotelech.

Případ podle policejní mluvčí nahlásil jeden z nájemníků, který slyšel zvláštní zvuky v konstrukci budovy a obával se zřícení domu. Na místo proto vyjel statik, který rozhodl o evakuaci čtyř vchodů i dalšího bytového domu, který je s budovou propojen. Budovy dnes od rána zkoumal statik a další odborníci.

"Před opravou se lidé nebudou moci vrátit, bude nutná oprava. Nedovolím si předjímat, jak velká, protože nebyly dostupné podklady, ale pravděpodobně to bude větší oprava," řekl statik Václav Kučera z Technického a zkušebního ústavu stavebního, jenž dům kontroloval.

Zdeformovala se asi čtvrtina sloupů, přiznal Metrostav

Stavitelem luxusního projektu Prague Marina, který byl dokončen v minulých letech, je společnost Metrostav. "Každá sekce je podpírána šikmými sloupy, asi čtvrtina z nich se deformovala. Ne výrazně, ale deformovala. Dneska to zajišťujeme a podpíráme," řekl mluvčí Metrostavu František Polák. "Všechny nás to překvapilo," dodal mluvčí. Metrostav zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho budou opravy trvat. Podle Poláka se po zajištění bude muset část konstrukce odhalit, aby se zjistila příčina.

Policie případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Viníkovi pak za tento trestný čin hrozí až osmileté vězení," uvedla mluvčí. Policie si zároveň nechá zpracovat znalecké posudky z oboru stavebnictví, statiky a metalurgie, které budou použity při vyšetřování případu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám