metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Větší foto
Pochod Praha - Prčice

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

  16:53
Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55. ročník tohoto nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového tuzemského pochodu však konečně klapne. Pokud se ho však chcete zúčastnit v rámci dodržování pravidel, musíte mít registraci.

„Protože letos probíhá výluka železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami, byli jsme nuceni se uchýlit k regulačním opatřením včetně omezení počtu pochodníků. Přihlašovat se lze pouze do 19. května. V den pochodu na startu již není možné!“ varují organizátoři na svém webu.

Pokud si nechcete střihnout pochod bez registrace, jak se říká načerno, je k účasti nutný chytrý telefon. Registrace totiž letos probíhala elektronicky, stejně jako zaplacení startovného, za které pochodníci utratili čtyřicet korun na hlavu.

Účastníky jdoucí od severu, tedy z Prahy, chtějí organizátoři přimět k tomu, aby si zvolili severní trasy přes Benešov, Bystřici, Olbramovice a Sedlčany.

„Pochodníky od jihu, tedy z Tábora, prosíme, aby šli trasy od jihu, tedy přes Milevsko. Věříme, že nepřízeň osudu jsme už za poslední tři roky vyčerpali a od 56. ročníku bude vše jako dříve,“ dodávají organizátoři.

Na legendární pochod se připravují i České dráhy. V sobotu bude podle mluvčího dopravce Petra Pošty u většiny dálkových vlaků zajištěna náhradní autobusová doprava. „Půjde o odchýlení od dlouhodobého výlukového jízdního řádu v úseku Benešov u Prahy – Chotoviny. Obvykle zde budou jezdit nejen náhradní autobusy, ale i vlaky až do Olbramovic a zpět do hlavního města,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Posílené budou také pravidelné vlakové spoje. „V dálkových vlacích mezi Prahou a Olbramovicemi bude v některých spojích řazeno až pět posilových vozů, některé vlaky tak budou mít celkem až desítku vozů. Současně budou posílené také regionální vlaky z Prahy do Benešova u Prahy. Některé ranní a odpolední vlaky budou zesíleny o jednu soupravu CityElefant, z Olbramovic do Sedlčan i z Tábora do Milevska,“ dodává Pošta.

Z cíle pochodu v Prčici zajistí pořadatel kyvadlovou autobusovou dopravu k vlakům Českých drah. Aby se účastníci pochodu vyhnuli úseku s výlukou, budou pro návrat směrem do Prahy zajištěné kyvadlové autobusy k železniční stanici Olbramovice. Směrem do Tábora pojedou autobusy z náměstí v Sedlci do zhruba půl osmé večer. Trasy mají jednotný cíl, jenž bude otevřen od 11 do 20 hodin.

Více informací naleznete na praha-prcice.cz/pochod.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek