metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.

Další 3 fotografie v galerii
Výstava Bhútán – země blízko nebe v Náprstkově muzeu. | foto: Václav JuklMetro.cz

Za krásami dalekého Bhútánu můžete zajít do Náprstkova muzea

  5:57
Náprstkovo muzeum prodloužilo až do konce září výstavu s názvem Bhútán - země blízko nebe. Expozice návštěvníkům představí jednu z méně známých zemí pod Himálajemi. Bhútán v Česku znají hlavně horolezci a cestovatelé.

Bhútán

Výstava je v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí 1 v Praze 1.

  • Pondělí: zavřeno
  • Úterý: 10 – 18
  • Středa: 9 –18
  • Čtvrtek : 10 – 18
  • Pátek: 10 – 18
  • Sobota: 10 –18
  • Neděle: 10 – 18

Kromě nádherných přírodních scenérií je pro Bhútán charakteristická také tradiční textilní výroba, která představuje pro některé obyvatele důležitou součást jejich kulturního dědictví.

Výstava seznamuje také s tradičním tkalcovské řemeslo. Textil v Bhútánu odjakživa symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení. Důležitost textilií podtrhuje i fakt, že darování oděvu hraje významnou roli ve složité bhútánské etiketě. Bhútánské textilie vynikají nádhernými vzory, které vznikají složitou technikou.

Tkaní bylo vždy doménou žen, včetně těch z aristokratických rodin, a v této tradici pokračují členky královské rodiny i v současnosti. Její výsost Ashi Sangay Choden Wangchuck, královna-matka, je dokonce patronkou Královské textilní akademie, která jedinečné předměty pro výstavu v Praze zapůjčila. K vidění však bude také část bhútánských předmětů z rozsáhlé sbírky Náprstkova muzea. Výstavní prostor navíc oživují fotografie Zdeňka a Michala Thomových.

Také nádvoří Náprstkova muzea se nese v bhútánské atmosféře a lidé tu mohou obdivovat model bhútánské buddhistické stavby čhörtenu s modlicími mlýnky a výstavu velkoformátových fotografií.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy