metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Další 3 fotografie v galerii
Pražští hasiči cvičili společně s posádkou policejního vrtulníku Bell 412 a pardubickými potápěči záchranu lidí z vodní hladiny. | foto: HZS Praha, Jan KostíkMetro.cz

Začíná třídenní cvičení záchranářů, přijedou z Česka a Slovenska

  13:18
Přednášky a výměny zkušeností budou trénovat na třídenním cvičení výjezdových skupin záchranářů, které začíná dnes v Praze. Nebude chybět praktické cvičení s takzvanými pacientskými simulátory, tedy figurínami, které umí napodobit pacienta s obtížemi.

Cvičení Pražská 155 letos pořádají už počtvrté. „Cílem cvičení je především výměna zkušeností a příprava na situace, které záchranáři nezažívají každý den,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestrová.

V pátek budou záchranáři u pomníku Tychona a Keplera v Parléřově ulici na Pohořelci trénovat noční zásah s velkým počtem zraněných. V sobotu pak budou cvičit u sochy Jana Žižky na Vítkové, součástí zásahu bude i využití záchranářského modulu Golem, který je pražským unikátem. V neděli posádky čeká třetí praktický úkol u tramvajové smyčky na Bílé Hoře.

Kromě praktických ukázek v terénu budou záchranáři cvičit také v simulačním centru Fyziologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Pacientské simulátory jsou sofistikované figuríny řízené počítačem. Imitují dech, puls, srdeční aktivitu a další funkce lidského těla, lze k nim připojit lékařské přístroje i provádět léčebné zákroky, na něž umělí pacienti reagují,“ popsal Mikulíš Milček z Fyziologického ústavu.

Cvičení Pražská 155 je zaměřeno na využití metodiky zážitkové výuky. Posádky záchranných služeb zasahují u realisticky simulovaných případů akutních situací, jako jsou například hromadné neštěstí, pád z výšky, srdeční příhoda, nečekané úmrtí. Letos na něj posádky z České republiky a Slovenska přijedou už počtvrté.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy