metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

Další 2 fotografie v galerii
Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. | foto: Archiv

Žádné šťourání v nose či plivání do kelímku. Koronavirus vyčenichá pes. Test proběhl v Troji

  5:13
Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. Testování je méně invazivní, zato stejně úspěšné jako metoda PCR. V současné době je vycvičených šest psů, další dva je budou brzy následovat. Tým kynologa Gustava Hotového vyzkoušel testování na Základní škole Trojská, účastnilo se ho kolem šedesáti dětí.

Kdy jste se začali zabývat tím, zda je pes schopen rozpoznat covid-19?
Hned jak se nemoc objevila v České republice, tedy loni v březnu. Když jsme zjistili, že to možné je, začali jsme se studií a přípravou metodiky, jak psa vycvičit, aby dokázal detekovat i další virová onemocnění, která se v budoucnu mohou objevit.

V čem se tento způsob liší od jiných testů?
Jde o testování neinvazivní, rychlé a pohodlné. U PCR a antigenních testů odebíráte vzorek z nosu či úst. U screeningu ze slin zase musíte odplivnout, čímž šíříte kapénky, které mohou být infikované. Další odlišností je také úspěšnost testů – ta je u našich psů 94 až 96 procent, tedy na úrovni PCR testů.

Jak probíhá odběr vzorků?
Testovaná osoba obdrží více kusů bavlněných kompresí. Čtyři kusy si přiloží do oblasti trupu, přes další kus musí chvíli dýchat, třeba tak, že si jej vloží do ústenky. Vzorky poté uloží do skleněné nádoby a následně do plastového pytlíku. Psi poté vyhodnotí, zda je jedinec pozitivní. Důležité je, aby se vzorků nedotýkala žádná jiná osoba a nedošlo tak ke kontaminaci vzorku jejím pachem.

Testovaná osoba obdrží více kusů bavlněných kompresí. Čtyři kusy si přiloží do oblasti trupu, přes další kus musí chvíli dýchat, třeba tak, že si jej vloží do ústenky. Vzorky poté uloží do skleněné nádoby a následně do plastového pytlíku. Psi poté vyhodnotí, zda je jedinec pozitivní.

Testovaná osoba obdrží více kusů bavlněných kompresí. Čtyři kusy si přiloží do oblasti trupu, přes další kus musí chvíli dýchat, třeba tak, že si jej vloží do ústenky. Vzorky poté uloží do skleněné nádoby a následně do plastového pytlíku. Psi poté vyhodnotí, zda je jedinec pozitivní.

Daří se pomocí této metody podchytit také bezpříznakové přenašeče?
Ano, výhodou je, že psi identifikují nemoc stejně dobře i u nepříznakových jedinců.

Testování jste uvedli do praxe na ZŠ Trojské. Proč?
Chtěli jsme demonstrovat, jak jednoduchý je odběr vzorků i pro ty nejmenší. V tomto směru nám vyšla vstříc ZŠ Trojská, kde jsme mohli otestovat žáky prvního a druhého ročníku. Celkově se jednalo asi o šedesát dětí.

Negativní

  • Testování pomocí psů uvedl Gustav Hotový s týmem Search and Rescue Czech Republic do praxe 24. února na jedné pražské základní škole.
  • Nikdo z testovaných dětí a pedagogů nebyl pozitivní. Podle stanoviska ZŠ Trojská se jedná o snadný a bezbolestný odběr. Do testování se zapojili primárně žáci prvních a druhých tříd.

Funguje podobné testování také v jiných zemích?
Na využití psů pro detekci nemoci pracují v mnoha státech, například v Německu či ve Francii. V USA, Spojených arabských emirátech, Bahrajnu a Finsku jsou psi k detekci už běžně používáni.

Jaké instituce či organizace jsou do výcviku psů a výzkumu zapojené?
Bohužel se nám nepodařilo zatím získat partnera ve státní správě. Do studie ve Francii se například zapojila policie, hasiči, armáda, dvanáct nemocnic, univerzita v Paříži, na Korsice a v Libanonu. Na studii ve Velké Británii se podařilo získat podporu v přepočtu sedmnáct milionů korun před jejím započetím. Je to úsměvné, nicméně fakt je ten, že se nám ani po roce práce v situaci, jaká je, nepodařilo na výzkum zajistit státní podporu. Zvládli jsme ale sehnat partnera, společnost Vafo, která nám významně pomohla, zejména finanční podporou. Mezi naše další partnery se řadí Český červený kříž, Fakultní nemocnice v Olomouci a Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze a v neposlední řadě praktičtí lékaři.

Kolik psů již umí onemocnění covid-19 rozpoznat?
Aktuálně máme vycvičeno šest psů a další dva se k nim brzy připojí.

Testování pomocí psů uvedl Gustav Hotový s týmem Search and Rescue Czech Republic do praxe 24. února na jedné pražské základní škole.

Testování pomocí psů uvedl Gustav Hotový s týmem Search and Rescue Czech Republic do praxe 24. února na jedné pražské základní škole.

Stalo se už někdy, že by zvíře vyhodnotilo vzorek špatně?
Úspěšnost testování je průměrně pětadevadesát procent, to znamená, že jsme několik falešně pozitivních výsledků měli. Všechny pozitivní vzorky ale vždy prověřuje ještě druhý pes, abychom měli jistotu.

V čem spočívá největší úskalí výcviku?
Kdyby byl detekční pes například pozdě či chybně odměněn a vytvořila by se tak nevhodná spojitost. Největší úskalí je ale získávání vzorků vhodných pro výcvik psů.

Jak dlouho trvá, než se pes naučí nemoc odhalit?
Záleží na individuální povaze psa. Z našich dosavadních zkušeností jsou to asi dva až tři měsíce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy