metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Žádné šťourání v nose či plivání do kelímku. Koronavirus vyčenichá pes. Test proběhl v Troji

  5:13
Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. Testování je méně invazivní, zato stejně úspěšné jako metoda PCR. V současné době je vycvičených šest psů, další dva je budou brzy následovat. Tým kynologa Gustava Hotového vyzkoušel testování na Základní škole Trojská, účastnilo se ho kolem šedesáti dětí.

Další 2 fotografie v galerii
Vycvičená zvířata jsou pomocí čichu schopna odhalit i bezpříznakové přenašeče. | foto: Archiv

Kdy jste se začali zabývat tím, zda je pes schopen rozpoznat covid-19?
Hned jak se nemoc objevila v České republice, tedy loni v březnu. Když jsme zjistili, že to možné je, začali jsme se studií a přípravou metodiky, jak psa vycvičit, aby dokázal detekovat i další virová onemocnění, která se v budoucnu mohou objevit.

V čem se tento způsob liší od jiných testů?
Jde o testování neinvazivní, rychlé a pohodlné. U PCR a antigenních testů odebíráte vzorek z nosu či úst. U screeningu ze slin zase musíte odplivnout, čímž šíříte kapénky, které mohou být infikované. Další odlišností je také úspěšnost testů – ta je u našich psů 94 až 96 procent, tedy na úrovni PCR testů.

Jak probíhá odběr vzorků?
Testovaná osoba obdrží více kusů bavlněných kompresí. Čtyři kusy si přiloží do oblasti trupu, přes další kus musí chvíli dýchat, třeba tak, že si jej vloží do ústenky. Vzorky poté uloží do skleněné nádoby a následně do plastového pytlíku. Psi poté vyhodnotí, zda je jedinec pozitivní. Důležité je, aby se vzorků nedotýkala žádná jiná osoba a nedošlo tak ke kontaminaci vzorku jejím pachem.

Testovaná osoba obdrží více kusů bavlněných kompresí. Čtyři kusy si přiloží do oblasti trupu, přes další kus musí chvíli dýchat, třeba tak, že si jej vloží do ústenky. Vzorky poté uloží do skleněné nádoby a následně do plastového pytlíku. Psi poté vyhodnotí, zda je jedinec pozitivní.

Daří se pomocí této metody podchytit také bezpříznakové přenašeče?
Ano, výhodou je, že psi identifikují nemoc stejně dobře i u nepříznakových jedinců.

Testování jste uvedli do praxe na ZŠ Trojské. Proč?
Chtěli jsme demonstrovat, jak jednoduchý je odběr vzorků i pro ty nejmenší. V tomto směru nám vyšla vstříc ZŠ Trojská, kde jsme mohli otestovat žáky prvního a druhého ročníku. Celkově se jednalo asi o šedesát dětí.

Negativní

  • Testování pomocí psů uvedl Gustav Hotový s týmem Search and Rescue Czech Republic do praxe 24. února na jedné pražské základní škole.
  • Nikdo z testovaných dětí a pedagogů nebyl pozitivní. Podle stanoviska ZŠ Trojská se jedná o snadný a bezbolestný odběr. Do testování se zapojili primárně žáci prvních a druhých tříd.

Funguje podobné testování také v jiných zemích?
Na využití psů pro detekci nemoci pracují v mnoha státech, například v Německu či ve Francii. V USA, Spojených arabských emirátech, Bahrajnu a Finsku jsou psi k detekci už běžně používáni.

Jaké instituce či organizace jsou do výcviku psů a výzkumu zapojené?
Bohužel se nám nepodařilo zatím získat partnera ve státní správě. Do studie ve Francii se například zapojila policie, hasiči, armáda, dvanáct nemocnic, univerzita v Paříži, na Korsice a v Libanonu. Na studii ve Velké Británii se podařilo získat podporu v přepočtu sedmnáct milionů korun před jejím započetím. Je to úsměvné, nicméně fakt je ten, že se nám ani po roce práce v situaci, jaká je, nepodařilo na výzkum zajistit státní podporu. Zvládli jsme ale sehnat partnera, společnost Vafo, která nám významně pomohla, zejména finanční podporou. Mezi naše další partnery se řadí Český červený kříž, Fakultní nemocnice v Olomouci a Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze a v neposlední řadě praktičtí lékaři.

Kolik psů již umí onemocnění covid-19 rozpoznat?
Aktuálně máme vycvičeno šest psů a další dva se k nim brzy připojí.

Testování pomocí psů uvedl Gustav Hotový s týmem Search and Rescue Czech Republic do praxe 24. února na jedné pražské základní škole.

Stalo se už někdy, že by zvíře vyhodnotilo vzorek špatně?
Úspěšnost testování je průměrně pětadevadesát procent, to znamená, že jsme několik falešně pozitivních výsledků měli. Všechny pozitivní vzorky ale vždy prověřuje ještě druhý pes, abychom měli jistotu.

V čem spočívá největší úskalí výcviku?
Kdyby byl detekční pes například pozdě či chybně odměněn a vytvořila by se tak nevhodná spojitost. Největší úskalí je ale získávání vzorků vhodných pro výcvik psů.

Jak dlouho trvá, než se pes naučí nemoc odhalit?
Záleží na individuální povaze psa. Z našich dosavadních zkušeností jsou to asi dva až tři měsíce. 

Autor: Barbora Kučerová Metro.cz

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek