metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 3 fotografie v galerii
Koloběžky nejsou jedinou překážkou na chodnících (ilustrační snímek) | foto: Tadeáš Havlík

Zakopávají o „vodní dělo“

  10:20
Z oplocené překážky na chodníku v Praze 7 se vyklubal nešťastně umístěný hydrant.

Sněžné nebo snad vodní dělo? Ledítko či nešťastně zakryté mlžítko, jež tu v létě zapomněla místní radnice? Fantazie obyvatel sedmé městské části nemá v těchto dnech mezí. Na chodníku u Základní školy Korunovační tu totiž nově kouká ze země vodovodní kohout obehnaný nízkým bíločerveným plůtkem proti zakopnutí.

Zatímco někteří míní, že jde o zapomenutý vodní prvek, který sem nechala v  horkém létě pro osvěžení umístit radnice městské části, jiní si dělají s podivného úkazu legraci. „Pro velký úspěch pítek a mlžítek v létě je instalována i zimní varianta,“ baví se na Facebooku obyvatel sedmičky Petr Havlíček. Na adresu oploceného kohoutu také glosuje ve skupině Letenská parta uživatelka Alena Chlumská. „Ti nevidomí už nevědí, co by. Pořád si chystají nějaké bojovky,“ žertuje.

Podivně umístěný kohout, o který dle místních někteří nepozorní chodci občas zakopávají, s osvěžovacími letními mlžítky a pítky dle radnice nijak nesouvisí. Podle mluvčího sedmé městské části Martina Vokuše jde o vytažený hydrant, kde si v těchto dnech mohou místní načerpat vodu do vlastních nádob. V Korunovační ulici totiž došlo k havárii vody.

„Jde o nouzové řešení Pražských vodovodů a kanalizací. Před základní školou je také přistavena cisterna a společně s tímto kohoutkem pomáhá zásobovat občany vodou. Předpokládáme tedy, že zde toto opatření bude jen po krátkou, nezbytně nutnou, dobu,“ vysvětluje pro deník Metro Vokuš s tím, že se radnice vynasnaží zbavit se této překážky co nejdříve.

Klasické vodní prvky, kterých byly ulice sedmé městské části před pár měsíci plné, jsou podle mluvčího již připraveny na zimu. „Mlžítka jsou sklizena ve skladu a pumpy a pítka na místě zůstávají, pouze jsou zazimovány,“ dodává Vokuš.

Podivně vypadající kohout čouhající z chodníku, o který Pražané nejednou zakopávali, strašil před rokem na Národní třídě, poblíž Jungmannova náměstí a Paláce Adria. Ten byl pozůstatkem pouličního stánku s květinami, který zde více než dva roky stál bez jakékoliv údržby. Na přípojku vody, která nešťastně trčela z chodníku, upozorňovala nejdříve barevná kovová zábrana, později reflexní páska. Nakonec odtud po sérii článku v deníku Metro zmizela nemilá překážka zcela. „Kdyby tu nebylo to zábradlí, asi bych se o tu věc zabil,“ vtipkoval tehdy důchodce Karel.

Překážky na chodníku – i povalující se koloběžky

  • Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Své zákazníky dle některých pražských radnic neinformuje o tom, jak a kde koloběžky bezpečně odkládat. Lidé je parkují tak, že překážejí.
  • Rozbité koloběžky se někdy i v celých flotilách válejí na chodnících v centru metropole. Elektrické koloběžky jsou přitom ve městě v podobné pozici jako auta začátkem minulého století. Zvedá se proti nim vlna odporu nejen obyvatel Prahy, ale také pražských strážníků. Těm na koloběžkářích zejména vadí, že vjíždí na chodníky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek