metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Další 1 fotografie v galerii
Visací zámky | foto: Václav Jukl

Zamilovaní turisté chtějí upevnit svou lásku, místo toho ale ničí památky

  13:29
Zámky všude kam se podíváš. Jaro je tu a mřížky na Karlově mostě a Čertovce jsou zase ověšeny visacími zámky tak, že historie je pod nimi dokonale ukryta. Je to větší problém, než se může zdát, ovšem téměř neřešitelný.

Jednou týdně, zpravidla v úterý, lidé ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu spolu s památkáři vezmou kyblíček, štípačky, a jdou odstraňovat visací zámky z mřížky u místa, kde byl podle tradice shozen do Vltavy svatý Jan Nepomucký. Ty tam věší pověrčiví turisté. "Během týdne navěší až osmdesát kilo zámků," říká kurátorka Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová. Jak dodává Roman Kotrč se sdružení, jenž má ochranu mostu ve své správě, šlo spíše o extrém. Nicméně týdně se zámky jeden kýbl naplní.

Zamilovaní už zničili i lampu u Piety

Zámky podle Foltýnové věší zamilovaní turisté, kteří věří, že tím se podle zvyku jejich láska upevní. Děje se tak nejčastěji na jaře, s tím, jak turistů přijíždí do Prahy více, problém úměrně narůstá. Láska je sice pevná věc, ale horší je to pro samotnou památku. Váha zámků totiž může historickou mřížku rozviklat. "Třeba na Čertovce, kde se zámky také objevují, není historická mříž, ale je zasazena v historickém zdivu," vysvětluje kurátorka. Proč není možné dát k mřížce cedulku s hrozbou pokuty? "Je to národní památka a každé takové umístění cedulky by bylo problematické," připouští.

Navíc vyvěšování zámků není žádným přestupkem ani trestným činem. "Děláme osvětu s pomocí průvodců Pražské informační služby, ale je to těžké i proto, když prakticky za rohem někdo ty zámečky prodává. Navíc rychlost, s jakou zamilovaní zámky věší, je ohromná," vysvětluje Kotrč, kde je kámen úrazu. Jde tak prakticky o neřešitelný problém. Už dříve sdružení navrhovalo, že by mohly vzniknout jakési kovové stojany ve tvaru srdcí, kam by turisté mohli zámky přicvakávat. Záměr ale stojí na svolení všemožných úřadů, stojany by navíc nestály na Karlově mostě, ale třeba na náplavkách. 

Turisté se ale mnohdy dopouštějí také vandalismu. "Zamilovaní  nám zničili lampičku u sousoší Pieta, úplně to orvali. Ta je teď restaurována," uzavírá Kotrč. Jak dodává Foltýnová, nejde jen o pražský problém: "Je to napříč celou Evropou."

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy