metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Na Želivského jinak
Další 2 fotografie v galerii
Na Želivského jinak | foto: Metro.cz

Zavřené, ale funkční. Schody mění směr podle situace

5. září 2018  13:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Eskalátory u Palladia sjedete stejně rychle jako ty na Andělu. I když jsou o devět metrů delší.

Pohyblivé schody v metru jsou v metropoli opět téma. Sotva totiž stačil dopravní podnik po osmi měsících trojici z nich zpřístupnit na stanici Náměstí Republiky, už jedny zahradil a opatřil cedulí mimo provoz.

„Funkční jsou všechny tři eskalátory a jejich provoz je spouštěn dle poptávky. Rozhodujícím momentem pro spuštění třetího je stav, kdy v době příjezdu následujícího vlaku nestačí opustit nástupiště cestující z vlaku předchozího,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravce Aneta Řehková a dodává, že podobná situace nastává běžně i na Andělu.

Fotogalerie

Svědky neobvyklého jevu jsou také cestující, kteří v těchto dnech vystupují či nastupují ve stanicích Želivského a Jiřího z Poděbrad. Dopravní podnik se tu totiž rozhodl otočit směr jízdy eskalátorů. U delších schodů do horního vestibulu je podle dopravce v obou případech na vině oprava sousedních eskalátorů. Ovšem v případě horních krátkých schodů vedoucích na povrch jde o řešení zářijového nárůstu počtu cestujících.

„Měnit směr provozování lze výhradně jen u takzvaných reverzovatelných pohyblivých schodů, tedy těch, které jsou technicky uzpůsobeny a udržovány pro provoz v obou směrech. U trojic eskalátorů to zpravidla bývá prostřední, u čtveřic obě vnitřní ramena. U ostatních dlouhodobě provozovaných jedním směrem to bez prohlídky a opravy nelze,“ dodává Řehková.

Zajímavostí také je, že jízda po nových schodech na Náměstí Republiky trvá dle zjištění deníku Metro přesně minutu a 37 sekund, tedy stejně jako na zánovních schodech na Andělu. Děje se tak i přesto, že jsou eskalátory na Náměstí Republiky oproti těm na Andělu o devět metrů delší.

Když je metro plné, nemusí vás nechat vystoupit

  • Třetí eskalátory obvykle jedou jen ve špičce. Je to proto, aby se do stanice po příjezdu následujícího vlaku vešli všichni cestující.
  • Pokud dojde k situaci, kdy je stanice přeplněná i za plného provozu všech tří eskalátorů, zvažuje staniční personál společně s vlakovým dispečerem dle míry zaplnění nástupiště možnost nařízení průjezdu vlaku do následující stanice. Tyto postupy platí obecně pro všechny stanice.
  • Od 9. října plánuje dopravce začít výměnu eskalátorů ve stanici metra Karlovo náměstí. Délka prací je odhadována na deset a půl měsíce. Proběhne zde modernizace trojice pohyblivých schodů ve výstupu Karlovo náměstí/Resslova. V provozu dál bude vstup z Palackého náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám